Datová SIM karta na cestování po USA – jak zařídit ještě z ČR?

V tomto článku se dozvíte jak si zařídit SIM kartu s daty na cestování po USA, tak abyste po vystoupení z letadla v USA měli ihned internet v mobilu, který se může hodit z mnoha důvodů (nestabilní nebo nedostupné WiFi na letištích; komunikace s tím, kdo Vás vyzvedne – pokud někdo; možnost zavolat si Uber/Lyft hned na letiště a nemuset běhat po obchodech a snažit se něco sehnat lokálně).

Osobně jsem před lety během amerického exchange pobytu a později i během měsíčního roadtripu po USA používal AT&T GoPhone koupenou až na místě, bohužel starou SIM jsem nemohl najít (ona by stejně nefungovala, pokud se přes rok neozve z mobilu, tak propadne); tak jsem se rozhodl pořídit novou a tentokrát ještě před odletem do USA.

sim-karta-s-daty-na-cestovani-po-usa2

Po zběžném pátrání po datové SIM kartě jsem se nakonec rozhodl pro virtuálního operátora Ultra, který má základní poplatek $19 měsíčně (kde je v ceně 500 MB plus nějaký volný minuty a SMS což se hodí např. na komunikaci s Airbnb hostiteli, hotely nebo aerolinkami) a k tomu lze po pěti dolarech přikupovat datové balíčky po 500 MB.

Pro představu, kolik dat je tak potřeba na cestování, tak… moc ne. Například během 30 dnů jsme na roadtripu v roce 2013 spotřebovali necelý 1 GB dat ve dvou (a to zcela zbytečně, půlka z toho byla stahování podcastů atd. :D ), takže tam by to vyšlo na $29, já tehdy ovšem měl AT&T (pay as you go GoPhone program) a celkově to vyšlo tehdy zhruba na $60.

Update květen 2018:

Kromě Ultra jsou nejen na data zajímaví tito virtuální operátoři (MVNO), koukněte na jejich plány a ceník, a vyberte si podle svých potřeb:

 • Ultra – už zmíněn, běží na T-Mobile síti. Cena slušná, hodně plánů, za $50 možnost datově neomezeného tarifu (resp. 20 GB LTE dat, a potom throttling na 3G ve špičkách).
 • h2o wireless – balíčky podobné jako Ultra, ale s dvounásobkem dat za stejnou cenu; tentokrát na síti AT&T. Další zajímavá možnost je jejich pay-as-you-go (tedy v podstatě ekvivalent českých SIM karet na kredit, kde nabijete peníze a pak postupně spotřebovávat), kde kredit platí 90 dní a platíte podle spotřeby. Při ceně $0.1 za MB máte např. 2 GB za $20, což taky není úplně špatná nabídka (viz výše), pokud chcete data jen jako pojistku k offline mapám a nechcete streamovat hudbu celý den. Například na Work & Travel na tři měsíce je to úplně ideální, pokud budete 90% času na wifi a s daty budete šetřit. Dobijete kredit za $10-30 a klidně Vám to může vystačit i na celé léto (předplacené balíčky jinak vždycky platé jen 30 dní).
 • Mint – zajímavý spíše při dlouhodobějších pobytech (tj. tři měsíce; díky cenovému zvýhodnění právě na první tři měsíce používání, pak už je cenově spíše nezajímavý). Běží opět nad sítí T-Mobilu.

Jinak všechny SIM karty se dnes prodávají ve všech třech velikostech (standardní, mini a micro SIM), takže stačí jen vyloupnout potřebnou velikost pro Váš telefon.

T-Mobile vs AT&T

Ještě v rychlosti k rozdílu mezi T-Mobilem a AT&T. Samozřejmě těžko soudit, ale z mojí zkušenosti je např. hlavně pro cestování po západě lepší spíš AT&T. Mají například pokryté některé národní parky, kde si T-Mobile ani neškrtne (což jsem zjistil, když jsem byl domluvený s mým americkým kamarádem, že se potkáme někde v Yosemitách a když jsem tam já dojel, tak jsem se s ním mohl spojit tak, že jsem do mobilu dal zpátky českou SIMku, která s roamingem jela právě přes AT&T, protože moje Ultra SIM na T-Mobilu byla úplně mrtvá). Ale ve městech a civilizaci si myslím, že je to úplně jedno a v úplně odlehlých oblastech už nebude mít signál ani jeden, takže tolik asi k tomuto. Měl jsem Ultra na snad čtyři výlety do USA, ale letos poprvé zkusím h2o, tak jsem zvědavý.

No, teď už k tomu nákupu, pokud chcete SIM kartu řešit už úplně dopředu.

Krok 1. Nákup SIM karty

SIM karta se dá velice levně pořídit na eBay za dolar vč. poštovného, viz vyhledávání. Já konkrétně ji koupil u prodejce fiestaphonestx (protože geograficky byl nejblíž Shipitu, jinak je to ale úplně jedno). Je to fialová karta (ještě prodávají oranžovou) se SIM kartou ve třech velikostech (standardní, mini a micro SIM; takže pasuje do všeho). Samozřejmě můžete si vybrat předplacenou SIM kartu od operátora podle Vašich preferencí na data/hlas/smsky.

Pokud seženete prodejce, který Vámi vybranou SIM kartu posílá po celém světě (v záložce Shipping je Worldwide), pak můžete objednat simku rovnou do Česka a máte vystaráno.

Zádrhel je ovšem v tom, že snad žádný prodejce SIM kartu nepošle (za rozumné peníze do Evropy), což vyřeší Shipito, společnost která přeposílá zásilky z USA do celého světa. Protože SIM karta je velikosti pohlednice, tak přeposlání i poštovné vyjde doslova na pár korun (konkrétně u mě to bylo $1,81).

Založit si účet na Shipito.com

Doba doručení do skladu Shipita byla 4 dny od objednání z eBay.

Jo, a hodí se do poznámky prodejci napsat, že Vám opravdu stačí jenom samotná kartička úplně bez ničeho. Objednával jsem totiž SIM karty od té doby vícekrát a jednou mi prišel kromě tří SIM karet i dárkový gym bag na záda v poměrně velké obálce, jejíž případné přeposlání do ČR by bylo dražší.

Jinak můžete zvolit jakoukoliv SIM kartu, která Vám bude vyhovovat. Pomoci v pátrání po ideální kartě může například Prepaid SIM Wiki.

Krok 2. Přeposlání karty do ČR

Poté, co balíček přijde do Shipita si ho necháme přeposlat do České republiky. Obálka se SIM kartou měla 23 gramů a celkově to vyjde na $1.8 se službou Shipito Airmail ($1 za zpracování zásilky a zbytek za poštovné). Pokud účet u Shipita ještě nemáte, prvotní založení a ověření zabere trochu času, s čímž je dobré počítat.

Zásilka šla z USA do ČR jenom tři dny, takže od nákupu na eBay jsem ji měl doma za zhruba 10 dnů.

Update z května 2018: Letos jsem kupoval SIM karet pět, poplatek za zpracování se zvýšil na $2 a Airmail poštovné potom vyšlo na $5,67; nicméně balíček měl 90 gramů, čímž téměř dvakrát překročil maximální hmotnost dopisu (50 g), takže je možný, že při nákupou 1-2 kusů a váze pod 50 gramů by poštovné bylo levnější. Celkově mě tak jedna SIM karta vyšla letos na 50 Kč. Doručeno bylo ale za podobnou dobu jako předtím, zhruba za 11 dnů.

Krok 3. Aktivace karty před odjezdem do USA

Posledním krokem je aktivace karty. Pokud jste zvolili Ultra, tak aktivaci lze bezproblémově provést na ultra.me/activate. Pokud jedete na pár dní, tak je aktivaci dobré provést tak, aby měsíční platnost zakoupeného datového balíčku vypršela někdy po návratu zpět domů, pokud jedete na měsíc a déle, můžete aktivaci provést těsně před odletem. Platbu lze provést bez problému s českou kartou, např. já jsem platil debetní kartou AirBank. AVS, neboli verifikace platby podle adresy asi úplně neprobíhá, protože billing adress jsem zadal náhodnou newyorskou (nelze zadat adresu mimo USA).

Krok 4. Nastavení operátora (APN)

Nevím jak ostatní telefony, ale iPhone po vložení nové SIM karty nabídne automaticky aktualizaci nastavení operátora a internet funguje okamžitě; pokud telefon tuto možnost nenabídne (a internet nefunguje), lze to udělat například přes http://www.unlockit.co.nz (otevřít v mobilu) nebo ručně.

Celková cena a typická spotřeba dat

Kompletně karta vyšla na $1 + $1,8 + $27,13 (aktivace + základní balíček + data), tedy na necelých 30 dolarů vč. doručení.

Během 10dnů v New Yorku jsem spotřeboval 550 MB dat (z toho 150 MB padlo na tethering-sdílení na druhý mobil a 80 MB na Uber aplikaci když jsem zůstal zaseklý v D. C. pozdě večer), takže mi zbyla rezerva 50 MB, kterou jsem se snažil vypotřebovat na letišti těsně před odletem, bohužel tam nebyl moc signál. :D Pokud jedete na měsíc, tak základem je povypínat přístup k mobilním datům u aplikací, které ho nutně nepotebují. Já osobně data na cestách povolím jenom těmto aplikacím: prohlížeč, Mapy, Uber, Airbnb, email a Foursquare/Swarm.

 

Mohlo by se vám také líbit...

10 komentářů

 1. Václav napsal:

  Tak shipito teda řádně prodražilo, už to stojí 5,50USD nejlevnější poštovné (airmail) a 2 USD je poplatek za převzetí zásilky. Čili dohromady 7,5 USD, což je celkem úlet, za ty prachy se to dá koupit v ČR. Oproti 2,8 USD dost rozdíl.

 2. jiripavlik napsal:

  Diky za info, tak to uz se teda opravdu nevyplati resit takhle. :(

 3. Jan napsal:

  Ahoj, díky za článok! Ja som si to objednal, keďže nechcem sa už zdržovať priamo v USA … len ma zaskočila dĺžka dodania, dnes mi to Shipito odoslalo a prebežný termín doručenia je až o cca 30 dní? :-O Preto nechápem ako je možné, že tebe to prišlo do ČR za 3 dni, kokos. :D

 4. Barbora napsal:

  Ahoj, skvělý příspěvek, jen bych se ještě chtěla optat na ty tarify… klikem na prodejce, kterého zmiňuješ v článku jsem se dostala na jeho nabídky a vidím tam, tarify se 4 gb za 29 USD? to znamená, že v tomto případě už se nemusí objednávat spešl tarif? Nebo to špatně chápu?

  Jinak nevíš jestli je možnost tyto USA karty koupit někde v ČR přímo?

  Díky moc Bára :)

 5. jiripavlik napsal:

  Ahoj,

  jo, tu uz predplacenou kartu by melo stacit strcit do mobilu a rovnou by se na ni mel rozjet ten plan za tech $29 (https://www.ultramobile.com/product/29-plan-sim-kit/).

  Jinak jestli to nekdo prodava v Cesku nevim, ale obcas se da narazit na eBay prodejce ktery posila primo po celem svete, ale je jich malo :)

 6. Lucka napsal:

  Ahoj,
  spíš jenom pro jistotu. Já tu kartu nepotřebuju poslat do ČR, nechám si jí poslat na adresu v USA. Chápu to správně, že si můžu ten sim kit nechat poslat od Ultra, aktivuju, a bude to normálně fungovat? Ptám se protože se vím, že někdy bývá problém s Verizon apod. s evropskými typy mobilů. Moc děkuji za info :)

 7. jiripavlik napsal:

  Ano, presne tak :)

  Verizon je napr. CDMA operator a k pripojeni do jeho site je potreba odpovidajici mobil. AT&T a T-Mobile, potazmo Ultra, mint, h2o atd. atd. jsou GSM operatori stejne jako u nas, s evropskym mobilem tedy budou normalne fungovat. :)

 8. Míra napsal:

  Ahoj, díky za článek, z toho co uvádíte, co je pro mě pls nej si zařídit…? Letím př. týden 4.7. do 8.8. na 5 týdnů s rodinou a potřebuju pro sebe a pro manželku do telefonu nacpat nějakou „službu“, co nemusím aktivovat složitě a následně rušit a „vydrží to“ s daty v mobilu na tu dobu – na stažení e-mail pošty, čtení zpráv, žádná videa, ale volání per Viber, chat, apod. Abychom si mohli popř. tam volat mezi sebou za tamní tarif, nebo přes ten Viber a bylo to co nejlevnější, když kupuju 2 karty. Teď mám tarif 2G v ČR měsíčně a v poho mi to vydrží… Díky moc za info… Míra

 9. Lucia Chorvatova napsal:

  Ahoj,
  s Ultra SIM kartou dostanem aj nove cislo? Ide o to ze potrebujeme mat local cislo aby nas mohol kontaktovat delegat a neakceptuju zahranicne s romaningom atd. A na eBay vidim, ze su Ultra karty, ktore sa daju aktivovat aj na existujuce cislo. Celkom tomu nechapem :) dakujem

 10. Ján Čakloš napsal:

  Ahojte,

  tak ja už som z USA po vyše 2 mesiacoch doma na Slovensku. :) Tie SIM karty sme si nakoniec museli kúpiť v USA, pretože mi to nestihlo prísť cze to shipito a prišlo mi to cca po 3 – 4 týždňoch vyše domov.

  Ak by niekto chcel čisto nové, nepoužívané SIM karty od Ultra tak nech napíše (jan@texto.sk – pošlem kdekoľvek v rámci SR / CZ za prijateľnú cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *