Datová SIM karta na cestování po USA – jak zařídit ještě z ČR?

V tomto článku se dozvíte jak si zařídit SIM kartu s daty na cestování po USA, tak abyste po vystoupení z letadla v USA měli ihned internet v mobilu, který se hodí z mnoha důvodů (nestabilní nebo nedostupné WiFi na letištích; komunikace s tím, kdo Vás vyzvedne – pokud někdo; možnost zavolat si Uber/Lyft hned na letiště a mnoho dalších důvodů).

Osobně jsem před lety během amerického exchange pobytu a později i během měsíčního roadtripu po USA používal AT&T koupenou až na místě, bohužel starou SIM jsem nemohl najít (ona by stejně nefungovala, pokud se přes rok neozve z mobilu, tak propadne); tak jsem se rozhodl pořídit novou a tentokrát ještě před odletem do USA.

sim-karta-s-daty-na-cestovani-po-usa2

Po zběžném pátrání po datové SIM kartě jsem se nakonec rozhodl pro virtuálního operátora Ultra, který má základní poplatek $19 měsíčně (kde je v ceně 100 MB plus nějaký volný minuty a SMS což se hodí např. na komunikaci s Airbnb hostiteli, hotely nebo aerolinkami) a k tomu lze po pěti dolarech přikupovat datové balíčky po 500 MB.

Pro představu, kolik dat je tak potřeba na cestování, tak… moc ne. Například během 30 dnů jsme na roadtripu v roce 2013 spotřebovali necelý 1 GB dat ve dvou (a to zcela zbytečně, půlka z toho byla stahování podcastů atd. :D ), takže tam by to vyšlo na $29, já tehdy ovšem měl AT&T (pay as you go GoPhone program) a celkově to vyšlo tehdy zhruba na $60.

Update květen 2018:

Kromě Ultra jsou na data velmi zajímaví tito virtuální operátoři, koukněte na jejich plány a ceník, a vyberte si podle svých potřeb.

 • Ultra – už zmíněn, běží na T-Mobile síti. Cena slušná, hodně plánů, za $50 možnost datově neomezeného tarifu (resp. cca 20 GB LTE a potom throttling na 3G ve špičkách).
 • h2o wireless – MVNO, tentokrát ovšem na síti AT&T, balíčky podobné jako Ultra, ale dvounásobek dat oproti Ultra. Další zajímavá možnost je pay-as-you-go, kde kredit platí 90 dní a platíte podle spotřeby. Při ceně $0.1 za MB máte např. 2 GB za $20, což taky není úplně špatná nabídka (viz výše), pokud chcete data jen jako pojistku k offline mapám a nechcete streamovat hudbu celý den.
 • Mint – zajímavý spíše při dlouhodobějších pobytech (tři měsíce, díky cenovému zvýhodnění právě na první tři měsíce používání, pak už je cenově spíše nezajímavý). Běží opět nad sítí T-Mobilu.

T-Mobile vs AT&T

Ještě v rychlosti k rozdílu mezi T-Mobilem a AT&T. Samozřejmě těžko soudit, ale z mojí zkušenosti je např. hlavně pro cestování po západě lepší spíš AT&T. Mají například pokryté některé národní parky, kde si T-Mobile ani neškrtne (což jsem zjistil, když jsem byl domluvený s mým americkým kamarádem, že se potkáme někde v Yosemitách a když jsem tam já dojel, tak jsem se s ním mohl spojit tak, že jsem do mobilu dal zpátky českou SIMku, která s roamingem jela právě přes AT&T, protože moje Ultra SIM na T-Mobilu byla úplně mrtvá). Ale ve městech a civilizaci si myslím, že je to úplně jedno a v úplně odlehlých oblastech už nebude mít signál ani jeden, takže tolik asi k tomuto. Měl jsem Ultra na snad čtyři výlety do USA, ale letos poprvé zkusím h2o, tak jsem zvědavý.

No, teď už k tomu nákupu:

Krok 1. Nákup SIM karty

SIM karta se dá velice levně pořídit na eBay za dolar vč. poštovného, viz vyhledávání. Já konkrétně ji koupil u prodejce fiestaphonestx (protože geograficky byl nejblíž Shipitu), ale je to jedno. Je to fialová karta (ještě prodávají oranžovou) se SIM kartou ve třech velikostech (standardní, mini a micro SIM; takže pasuje do všeho). Samozřejmě můžete si vybrat předplacenou SIM kartu od operátora podle Vašich preferencí na data/hlas/smsky.

Zádrhel je ovšem v tom, že málokterý žádný prodejce SIM kartu nepošle za rozumné peníze do Evropy, což vyřeší Shipito, společnost která přeposílá zásilky z USA do celého světa. Protože SIM karta je velikosti pohlednice, tak přeposlání i poštovné vyjde doslova na pár korun (konkrétně u mě to bylo $1,81).

Doba doručení do skladu Shipita byla 4 dny od objednání z eBay.

Jo, a hodí se do poznámky prodejci napsat, že Vám opravdu stačí jenom samotná kartička úplně bez ničeho. Objednával jsem totiž SIM karty od té doby vícekrát a jednou mi prišel kromě tří SIM karet i dárkový gym bag na záda v poměrně velké obálce, jejíž případné přeposlání do ČR by bylo dražší (i když zřejmě by pořád tak tak splňovala limity pro běžné dopisy).

Jinak můžete zvolit jakoukoliv SIM kartu, která Vám bude vyhovovat. Pomoci v pátrání po ideální kartě může například Prepaid SIM Wiki.

Krok 2. Přeposlání karty do ČR

Poté, co balíček přijde do Shipita si ho necháme přeposlat do České republiky, celkově to vyjde na $1.8 se službou Shipito Airmail ($1 za zpracování zásilky a zbytek za poštovné). Pokud účet u Shipita ještě nemáte, prvotní založení a ověření zabere trochu času, s čímž je dobré počítat.

Zásilka šla z USA do ČR jenom tři dny, takže od nákupu na eBay jsem ji měl doma za zhruba 10 dnů.

edit 2017: Shipito  zdražilo (viz komentáře), takže cenově už to nevyjde zase úplně tak skvěle.

Krok 3. Aktivace karty před odjezdem do USA

Posledním krokem je aktivace karty. Pokud jste zvolili Ultra, tak aktivaci lze bezproblémově provést na ultra.me/activate. Pokud jedete na pár dní, tak je aktivaci dobré provést tak, aby měsíční platnost zakoupeného datového balíčku vypršela někdy po návratu zpět domů, pokud jedete na měsíc a déle, můžete aktivaci provést buď den před odjezdem (nebo až v USA). Ale dopořučuji doma těsně před odletem, zejména pokud chcete už k odvozu z letiště využít Uber.

Při aktivaci po Vás bude požadován ZIP kód (obdoba PSČ), ten si můžete vybrat náhodně, slouží hlavně k tomu, aby Vám bylo přiřazeno telefonní číslo z dané oblasti. Platbu lze provést s českou kartou, např. já jsem platil debetní kartou AirBank. AVS, neboli verifikace platby podle adresy asi úplně neprobíhá, protože billing adress jsem zadal náhodnou newyorskou (nelze zadat adresu mimo USA).

Krok 4. Nastavení operátora (APN)

Nevím jak ostatní telefony, ale iPhone po vložení nové SIM karty nabídne automaticky aktualizaci nastavení operátora a internet funguje okamžitě; pokud telefon tuto možnost nenabídne (a internet nefunguje), lze to udělat například přes http://www.unlockit.co.nz (otevřít v mobilu) nebo ručně.

Celková cena a typická spotřeba dat

Kompletně karta vyšla na $1 + $1,8 + $27,13 (aktivace + základní balíček + data), tedy na necelých 30 dolarů vč. doručení.

Během 10dnů v New Yorku jsem spotřeboval 550 MB dat (z toho 150 MB padlo na tethering-sdílení na druhý mobil a 80 MB na Uber aplikaci když jsem zůstal zaseklý v D. C. pozdě večer), takže mi zbyla rezerva 50 MB, kterou jsem se snažil vypotřebovat na letišti těsně před odletem, bohužel tam nebyl moc signál. :D Pokud jedete ne měsíc, tak základem je povypínat přístup k mobilním datům u aplikací, které ho nutně nepotebují. Já osobně ho na cestách povolím jenom těmto aplikacím: prohlížeč, Mapy, Uber, Airbnb, email a Foursquare/Swarm.

 

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentářů

 1. Václav napsal:

  Tak shipito teda řádně prodražilo, už to stojí 5,50USD nejlevnější poštovné (airmail) a 2 USD je poplatek za převzetí zásilky. Čili dohromady 7,5 USD, což je celkem úlet, za ty prachy se to dá koupit v ČR. Oproti 2,8 USD dost rozdíl.

 2. jiripavlik napsal:

  Diky za info, tak to uz se teda opravdu nevyplati resit takhle. :(

 3. Jan napsal:

  Ahoj, díky za článok! Ja som si to objednal, keďže nechcem sa už zdržovať priamo v USA … len ma zaskočila dĺžka dodania, dnes mi to Shipito odoslalo a prebežný termín doručenia je až o cca 30 dní? :-O Preto nechápem ako je možné, že tebe to prišlo do ČR za 3 dni, kokos. :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *