V Česku trvá bankovní převod dva dny, v roce 2017?

Že je americký bankovní systém sto let za opicema, to vím už od roku 2010, kdy si můj host-dad každý týden jezdil cashovat šeky do 35 minut vzdálené lokální banky, protože jeho zaměstnavatel neumožňoval přímý vklad výplat na účet. (A i já, o léta později šeky beru a dávám, deposituju mobilem, a už mi to nepřijde ani divný. Dokonce jsem jím už i platil. :D )

Ale co se stalo před dvěma týdny a co jsem doteď nevyřešil? –>

Loni jsem pracoval pro jeden hotel ve Wisconsinu, při které příležitosti jsem si otevřel bankovní účet u banky PNC. Stejně tak sestra. Pracovali jsme tam a peníze nám chodili bezhotovostně na naše účty. So far, so good.

Letos jsem do USA vyrazil pracovat pro jiný hotel, sestra ne. Při prvotním papírování, že chci výplaty bezhotovostně na svůj bankovní účet jsem jim nadiktoval account a routing number z papírku, co jsem měl v pasu. Myslel jsem si, že je to můj účet.

Že je někde problém se ukázalo v den první výplaty, kdy můj účet nadále zel prázdnotou. A sestra mi píše, co dělá $807 na jejím účtu? No, prostě jsem jim nadiktoval špatný účet a oni peníze poslali tam. Nevadí, však bankovní převod a tak, ne?

No, ne. PNC Bank má svoji vlastní aplikaci (Popmoney) pro převody v rámci PNC banky. Jenomže aby to fungovalo, je potřeba prvně přidat kontakty příjemců a ověřit je. To jsme zkoušeli už loni, zasáhnul nějaký risk-management mechanismus a aplikaci Popmoney mám já i ségra „on hold for security reasons“. Dá se to vyřešit zavoláním někam, ale loni to dopadlo bezúspěšně (už ani nevím proč). Tak jsem to neřešil, transakce jsme vyřešili stylem, který používám pro bankovní převody i v Česku. Ségra si peníze z bankomatu zadarmo vybrala a já jsem je tam obratem zase zadarmo vložil. (Podobně lze provést bankovní převod Komerční banka –> Airbank během 5 minut za předpokladu, že jsou jejich vkladové bankomaty poblíž sebe).

Ale zpět k tématu. Je o rok později a 800 dolarů je na špatném účtu. Vzhledem k tomu, že,

1) v USA jsem aktuálně já a
2) mám lepší podmínky pro převody na TransferWise než ségra (pozval jsem jim tam dost lidí, a tak neplatím jejich standardní 0,5% fee, který je sice oproti mezinárodním wire trasnfers pořád zadarmo, ale pořád jsou to peníze),

by se mi ty peníze hodily víc na mým vlastním účtu.

Takže, jaké jsou možnosti?

Moc jich není a tím, že sestra letos není v USA, a tedy nemá svoje americké telefonní číslo a nemůže obecně předstírat že je born and raised Američan, věci taky příliš neusnadňuje.

1. Wire transfer – asi $29 fee, ne, díky.

Popmoney – zadarmo, ale on hold for security reasons, sestra už není v US, asi by se to odblokováválo složitě.

fucking account on hold

2. PayPal – možná to nevíte, ale je rozdíl mít PayPal navázaný na českou adresu a na americkou. Mám z tohoto důvodu PayPaly dva; ten americký je mnohem výhodnější, protože umožňuje peníze přijímat a přesouvat na bankovní účet bez jakýchkoliv poplatků, na rozdíl od procent, které na „evropském“ PayPalu naskakují jak na běžícím pásu. Naštěstí a bohužel, když jsem si loni US PayPal zakládal, tak jsem hladce prošel všemi kontrolními mechanismy a mám plně aktivní a ověřený účet, který jsem založil bez větších potíží. Sestry americký PayPal tak hladce založen nebyl a vyžaduje potvrzení typu utility bill nebo alespoň papírový bank statement s US adresou. Ten by se dal za $12 objednat, ale je to operace minimálně na dva týdny a možná by to ani neuznali, protože fakticky by na něm byla adresa hotelu.

V okamžiku, kdy si já z amerického PayPalu dám „request money from family a friends“ a ona ho z evropského PayPalu zaplatí (americkou kartou), tak je na tuto částku uvaleno 4% fee. To na $680 dělá asi $30. Ne, díky. :D Pokud by měla plně aktivovaný americký PayPal, tak by celá tato transakce byla zadarmo.

3. Square Cash – přihořívá! Square Cash je výborná služba na posílání dolarů mezi přáteli, bohužel nad $300 chce verifikaci, která dle jejich supportu „zrovna nefunguje ale děláme na tom co můžeme“ (fakt). Je to takový PayPal light, peníze, co vyberete máte v jejich peněžence, a můžete je utratit skrz jejich virtuální platební kartu, nebo si je nechat poslat na účet – buď zadarmo do druhého dne nebo za sympatické 1% fee okamžitě jako charge-back na vaši skutečnou kartu napárovanou na americký účet.

Až se vyřeší problém s verifikací a pokud nebudou chtít zrovna americké ID nebo utility bill, tak to bude to-go appka. Do $300 (z pohledu odesilatele peněz) je to skvělá appka pro cashless vyrovnávání účtů v USA.

4. Google Wallet – po $100 chce verifikaci typu utility bill, ale vypadalo to dost nadějně.

To be continued… z $807 dolarů jsme na můj účet dostali zatím $400. :D

PS: Možná, mít nějakou víc mainstream banku než PNC Bank, asi by ty peníze v rámci ní šly přesunout snadněji, ovšem PNC byla jediná banka, kterou jsem vypátral, která dokázala nabídnout účet skutečně zadarmo a bez poplatků. U větších bank typu Chase, Bank of America, Wells Fargo etc. je toto podmíněno buď pravidelným vkladem nebo minimálním zůstatkem, který se sice dá splnit během Work & Travel, ale ne během zbytku roku, kdy jsem doma a účet vesměs nepoužívám kromě občasných plateb za US-only služby (což je ta druhá výhoda PayPalu s americkou adresou). Stejně tak kdybysme byli oba Američani, tak všechny tyto aplikace pojedou na posílání peněz zadarmo a bez problémů. Ale být Američan jenom papírově a krátce, bez telefonu a bez adresy je už problém.

No nic, původně jsem chtěl napsat něco o životě v Coloradu, ale třeba příště. :D

Doplnění říjen 2017:

  1. Původní problém se vyřešil přes Google Wallet (bylo potřeba potvrdit identitu, k čemuž nakonec stačily český doklady, nebyl potřeba americký utility bill, jenom to trvalo přes týden).
  2. Dnes jsem zjistil, že americký PayPal se vzteká jenom při pokusu o přihlášení z ČR, což vyřeší VPN do USA. PayPalu ani nevadilo, že jsem se jednu minutu přihlašoval z brněnské IP, a hned o minutu později z kansaské IP (+ nová anonymní session v Chrome).
  3. Dále bych taky rád upřesnil informaci že převod US PayPal – US PayPal je zadarmo. To je sice pravda, ale k PayPalu musí být napárován přímo bankovní účet, nestačí jenom platební karta (celkem asi logicky, z karetních transakcí plyne merchant fee; z šekových – což je obdoba napojení přímo na účet – nikoliv).

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *