Ubytování na norských „kolejích“

Kde jsem to skončil? Jo, přijeli jsme do Voldy v Norsku, zaparkovali u kiwi (jedna místní večerka) a zavolali jsme na international office místní univerzity, že tady teda jsme a že nevíme co dál. :D

Za patnáct minut přijel Peugeot v barvách školy a v něm Julia, místní jaksi international office assistent, ale jinak Belgičanka a bývalá erasmová studentka na zdejší univerzitě. První hint toho, jak multikulti je tahle vesnička v zapadnutým fjordu v Norsku. Chvíli jsme pokecali odkud jsme přijeli a tak a pak nás i s autem odvedla na místní koleje.

Výběr bydlení

Nebo, „koleje“. Je to prostě takový studentský ubytování, ale co jsem měl možnost vidět, je to na trošku jiný úrovni než koleje v Praze nebo ve Zlíně. I cenově.

Zrovna ve Voldě má místní správce bydlení pro studenty fajn web, kde se dá podat přihláška na různé lokality a druhy pokojů, seřadit si je podle toho jak moc které chcete a pak doufat co na Vás vyjde. Já a Ann jsme si podali přihlášku na společný pokoj (one bedroom apartment) na Porse, na druhé místo jsme dali klasický jednopokoj se sdílenou koupelnou (jedna koupelna na dva pokoje/lidi) a na třetí to stejné, jenom v jiné budově. Byli s tím trochu potíže, protože prvně nás dali úplně mimo původní budovu do dvou pokojů, po pár emailech se to urovnalo a dostali jsme pokoj, který jsme původně chtěli.

Cena ubytování

Zápisky z Voldy píšu s vidinou toho, že na ně třeba narazí někdo, kdo se sem též v budoucnu vydá, protože Čechů je tady hodně, nejen ze Zlína, ale taky z Prahy. A pro ty mám hned tip: pokud sem jedete dva a znáte se (ať už jako pár nebo prostě že se znáte i ze školy), vykašlete se na sdílené pokoje a požádejte si dvojpokoj.

Ceny se sice mění skoro každý semestr, ale aktuální situace se má tak, že náš velmi prostorný 2+kk vyjde na 4810 NOK/měs (+ vratná záloha 1200 NOK).

Pokojík se sdílenou koupelnou potom vyjde na přepočtu dráž a komfort je nižší (kuchyň sdílí 6 lidí). Cena se tam pohybuje okolo 2900 NOK/měs + záloha asi 800 NOK.

My máme kuchyň vlastní (sporák s troubou, velká lednička s mrazákem) a je to super. Další vybavení je sice relativně skromné (i když, kožená sedačka je asi docela luxus), ale tak akorát. Ale hlavně máme výhled na fjord!

Aneb, 65 % celého erasmového stipendia tady padne jenom na ubytování. A co jsem se tak bavil s lidma např. z Bergenu, tak cenově je to tam dost podobně. Ale k tomu potom v samotném článku o výletu do Bergenu.

Zabydlení

No, abych se vrátil v úvodu. Po příjezdu nám Julia dala klíče, nějaký dokumenty k vyplnění a začala vykládka auta. Kupodivu jsme toho neměli až zas tolik. Já jednu krosnu oblečení a jeden fotobatoh, Ann tak nějak podobně a k tomu 4 bedny jídla z Makra.

Po prozkoumání bytu jsme zkonstatovali, že dost dobrý, a já jsem šel spát. Šílený přesun skrz Evropu je u konce a já mám poprvé po dvou nebo třech týdnech fakt volnou hodinku. V Anglii jsme totiž poslední týden pracovali 7 dní v kuse bez dnů volna, ve volných chvílích jsme se balili, prodávali karavan; v Česku jsem byl na chviličku a i když sbalený do Norska jsem byl rychle, brutální vedro odpočinku moc nedalo – a potom čtyři dny dlouhý přesun na sever autem. A teď konečně volno. Následující dny jsem hodně spal.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *