Wise: mezinárodní převod peněz (téměř) zadarmo a rychle

Původně jsem chtěl napsat článek o tom, jak jsme stěhovali zbytky našich výplat z Anglie (viz náš pracovní výlet) z anglických účtů na naše české účty až nakonec, ale před třemi dny jsem objevil službuWise, a o té prostě musím napsat ihned.

Hodí se totiž všem: nejen těm, co pracovali v zahraničí, ale taky výměnným studentům; no a nakonec komukoliv, kdo potřebuje stěhovat peníze přes hranice.

Cena a výhody Wise

A největší výhoda? Celé to stojí jenom 0,5 %, případně do prvních cca 2000 dolarů/eur/liber (a pro studenty) lze převádět peníze i zdarma. A hlavně, žádné OUR, SHR nebo BEN poplatky, které se šplhají do stovek až tisíců korun a navíc velmi výhodný kurz (vždy aktuální mid-market rate).

Kolik stojí klasický mezinárodní převod peněz z Anglie

Konkrétně třeba z Anglie z běžného účtu v Barclay’s stojí odchozí zahraniční platba 25 liber, a tuším jsem platil tři stovky za příjem zahraniční platby v Česku, navíc musíte vyplňovat spousty údajů, platba trvá strašně dlouho, a jenom jsem se nervoval, jestli jsem to všechno vyplnil správně a peníze ještě vůbec někdy uvidím.

Jak Wise funguje

Wise tohle všechno obchází. Peníze nějak pošlete na jejich účet (buď zaplacením kartou nebo lokálním [=levným] bankovním převodem), a oni vám je v Česku (nebo jinde) pošlou jejich z českého účtu na Váš český účet, a to všechno během dvou dnů.

Kurz

Nezkoumal jsem přesně jaký používají kurz, ale službu jsem vyzkoušel na 5 librách. Ve středu jsem si poslal 5 liber, v pátek obdržel 173,73 Kč. To je kurz 34,746 Kč, dnes v pátek má AirBank nákup libry za nižších 34,241 Kč, to je rozdíl půl koruny na každou libru k dobru!

Poplatky za Wise

Služba je zdarma do 2000 liber, potom poplatek činí 0,5 % (normálně prý odpovídají poplatky cca 5 % z celé platby). Velkou výhodou je, že před zahájením převodu vám Wise přesně ukazuje, kolik peněz a kdy obdržíte, takže si to můžete všechno spočítat a převod peněz udělat pro Vás nejvýhodnějším způsobem.

Pokud člověk posílá kompletní výplatu z cizí země, třeba tisíce liber, co vydělal za léto, už asi stojí za to to trochu spočítat; ale pokud potřebujete převést jenom pár tisíc z anglického účtu, jde zřejmě o nejvýhodnější metodu a já dost lituju, že jsem se o ní dozvěděl teprve před 4dny. Troufám si navíc tvrdit, že jenom s celkovýma poplatkama přes 1000 Kč za převod Anglie-Česko se to vyplatí asi vždy.

Jenom pro zajímavost, výběr anglickou debetní kartou (běžný účet u Barclays) z českého bankomatu stojí 3 % z platby + fixní poplatek 2,5 GBP; platba kartou v obchodě je to stejné, jenom bez fixního poplatku. Eh.

Update červenec 2015: Barclay’s mi v posledních měsících začal blokovat převod peněz kartou k Wise (stěhuju peníze v menších částkách oběma směry, z UK do Česka i naopak, dle potřeby). Popravdě řečeno, ani se jim moc nedivím, nicméně jsem tu jenom chtěl napsat, že i když se peníze lokálně pošlou klasickým převodem (Wise má anglický účet stejně jako já u Barclays), pořád je to suprrychlost (dva a půl dne zhruba). Služba má také povednou aplikaci pro iOS a Android, kde lze příkazy zadávat nebo sledovat jejich stav. :)

wise.com, pokud chcete 15 liber sign-up bonus (což vystačí na převod zhruba dvou tisíc liber, nebo ekvivalentu v jiné měně, zdarma), registrujte se skrz https://wise.com/invite/ih/jirip3.

Update podzim 2015: Wise vs Banky vs Směnárny

V novém článku Wise vs. banky vs. směnárny: Co je nejvýhodnější? jsem se podíval na to, kolik se dá orientačně ušetřit oproti standardním bankovním mezinárodním převodům a přidal pár tipů k používání TW.

You may also like...

4 Responses

 1. Rasty napsal:

  dneska už to možná bude trochu jinak, nenašel jsem tu free verzi pro studenty, po registraci jsem tam měl 15 liber „kredit“ na převod a ten vystačí asi „jenom“ na 22 000 Kč převedených zdarma (aspoň z eur na koruny posílal jsem peníze z Německa). A po registraci jsem taky měl převody zdarma asi nezávisle na jejich výši a všiml jsem si toho až potom co jsem dva vyplýtval na menší testovací převody dva.

  Nepočítal jsi třeba porovnání přesunu 2500 za plnou cenu TW do Česka pokud člověk už nemá převody zdarma ani free kredit z registrace? Jestli se to furt vyplatí?

 2. jiripavlik napsal:

  15 liber kreditu by melo vystacit na zhruba 2000-3000 liber, ale je potreba posilat vetsi castky (od 200 liber), protoze treba na paru GBP-CZK je minimalni poplatek zhruba libru a neco, takze kdyz si patnackrat posles 10 liber, tak si kredit „vyplaces“ a ve vysledku sis zadarmo poslal jenom nejakych ani ne 150 liber.

  Platba zadarmo jsou zajimave, ja jsem si toho nejak nevsiml a mam jich tam 0, ale mozna ze jsem je vypotreboval, a kdyz jsem platil tak jsem myslel ze neplatim fees, protoze mi to jde z toho 15 GBP kreditu.

  A jinak jo, ono se to pomerne hodne za ten rok zmenilo, takze dnes to bude mozna trochu jinak nez je popsano v clanku, kazdopadne tuhle sluzbu vyuzivam docela pravidelne (dve leta jsem pracoval v Anglii + posilani penez na mou Revolut kartu) a nemuzu si to vynachvalit

  To konkretni spocitani je dobry napad, uz delsi dobu jsem na to chtel napsat cely clanek, jdu na to :D

 3. Thank you for registering - it was incredible and plesant all the best and all the best http://usa.jpavlik.cz ksdfsaffsdfdsds 6649354 napsal:

  Mark Malvin

 4. Thank you for registering - it was incredible and plesant all the best and all the best http://usa.jpavlik.cz ksdfsaffsdfdsds 3186720 napsal:

  Smart Communications

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *