Den 1. – San Francisco, příjezd

Den 1., úterý 2. července, 2013.
Psáno na místě.

DEN 1. – SAN FRANCISCO, PŘÍJEZD

Předem podotýkám, že tady teď chronologicky chybí první týden, který jsme strávili na venkově u host-bratra – byla to taková hodně dovolenková část výletu, jen tak jsme lenošili, koukali na Netflix, jezdili jen tak autem po okolí a tak dál. Navzdory domluvě s host-mum o půjčení jejich auta jsme nakonec skončili s klasickým rental autem od Hertzu. 

V tom právě sedíme před jedním laundrymatem (veřejnou prádelnou) v San Franciscu a čekáme než se nám dopere naše prádlo v „Super Giant Washer“, což je asi největší pračka, co jsem kdy viděl. (Obsluze jsme ukázali našich 15 kilo prádla, a prý 25-30 minut bude stačit.)

Takže se podíváme na první tři dny našeho roadtripu, který prozatím ani nebyl moc roadtripem, ale spíš vandrováním po San Franciscu:

Odjezd z farmy

Na farmě jsme se sbalili v pondělí večer, Mikey (host-brother) byl zrovna někde přes noc pryč, takže jsme se v klidu sbalili, naložili všechny naše věci do půjčeného Priusu, který se nakonec ukázal menší než vypadá a poprvé od příletu šli spát dlouho před půlnocí. Předtím jsme ještě vyzkoušeli postavit stan z Walmartu (650 Kč) a zkusili přehodit přes auto plachtu, abysme ho trošku zatemnili pro kempování na odpočívadlech na mezistátních dálnicích, obojí celkem úspěšně (sedadla v Yarisu se dají sklopit docela hodně, tak snad na nich půjde i spát).

Alternativní tex

Poslední podvečer na farmě.

Hit the road, Jack

Den, kterému říkáme roadtrip day 1, nastal tedy v úterý 2. července.

Uvítací cedule v Escalonu.

Uvítací cedule v Escalonu.

Úplně první zastávka byla jen 15 minut od nás, a to byl Escalon, kde jsem sestře chtěl ukázat školu kam jsem chodil, ale  v červenci byla pochopitelně zavřená, a nic moc k vidění tam nebylo, tak nevím, jestli z toho vůbec něco měla, na mě ale teda dopadala silná nostalgie – přecejen přesně tady jsem nejúžasnější rok svého života. Ještě jsem si rychle prohlédnuli Escalon, opláchnuli auto a vydali se směrem k hippie městu.

Escalon High School, kde jsem strávil rok 2010/2011...

Escalon High School, kde jsem strávil rok 2010/2011…

Cestou jsme se zastavili ještě v Targetu (obchoďák, kde mají, skoro jako ve všech marketech tady, všechno) pro nějaký sendviče, másla a džemy (jo, a galon Arizona Tea tady stojí jenom $2,88 on sale, tj. jak v českým Candy Storu jedna malá plechovka!) a pak se vydali už definitivně směrem San Francisco, kam to trvá okolo dvou hodin autem – z minulého týdne už to mám najetý a tak jedem bez navigace.

My jsme jeli evropských pomalých 120 km/h, amerických téměř reckless-driving 75 mph, což je většinou 5 nebo 10 mil nad místní limit na dálnici, samozřejmě jsme všechny předjížděli, ale ani přes cedule „Slower traffic keep to the right“ to tady nefunguje jako v Evropě, takže chvíli byl náš rychlý pruh ten uprostřed, jindy vlevo a někdy zase úplně napravo.

Bylo vedro a z vnitrozemí se do San Francisca jede přes docela táhlý kopce a cestou jsme viděli docela dost aut s přehřátým motorem odstavených na krajnici. Člověk by si skoro až řekl, že v zemi, kde nejmenší motor je dvouapůllitrová atmosféra se to nemůže stát, ale holt bylo fakt vedro…

Je asi pravda, že starší auta se holt přehřejí, i když výkonu mají na rozdávání...

Je asi pravda, že starší auta se holt přehřejí, i když výkonu mají na rozdávání…

Vítejte v San Franciscu

Když jsme dojeli do San Francisca, tak jsme se nějak nechali vcucnout hned do centra, kde jsme se totálně ztratili, proto jsme zapli navigaci a hodili do ní odpočívadlo (vista point), které je za Golden Gate mostem, aby nás to vytáhlo ven z města a zároveň to byla naše první zastávka, o které od té doby říkáme, že na ní jsme náš road trip zahájili:

Zlatá brána trošku pěšky bokem z vista pointu...

Zlatá brána trošku pěšky bokem z vista pointu…

Golden Gate Bridge Vista Point

Ta zastávka byl tzv. vista point u ikonického Golden Gate mostu. Je to zároveň odpočívadlo, s vyhlídkou na most a část zátoky, v dálce je vidět i Alcatraz.

Největší rozdíl od Central Valley, kde jsme trávili náš první týden tady ve Státech, byl propad teploty z bezvětrnných 45 °C na velmi větrných a podstatně příjemnějších asi 20 až 25 °C.

IMG_1207

Rush hour v úterý večer.

V úterý večer při příjezdu byl most zahalen v tradiční sanfranciscké mlze (při pohledu z centra), tak jsme si říkali, že to je teda dost naprd, naštěstí druhá půlka směrem na sever už byla jasná a slunečná.

Golden Gate Bridge.

Golden Gate Bridge.

Airbnb ubytko

Po nafocení pár fotek (a krátké procházce po mostě, nic víc se tu dělat ani nedá) jsme jeli zpátky do centra hledat naše bydlení, které jsme zařídili přes airbnb.com (konkrétně jej na webu najdete pod názvem Haight Ashbury Experience Room 4 a pokud se chystáte do San Francisca, můžeme jej vřele doporučit!) za 130 USD na dva dny v takovým tom typickým místním domku.

Airbnb (air bed and breakfast) je služba, jejímž cílem je nabídnout lidem možnost pronajmout např. jednu místnost v jejich domě turistům a cestovatelům a neco málo za to zinkasovat, spousta lidí si na tom postavila ale byznys a Josh, náš hostitel, byl jedním z nich. V domě měl pět místností a všechny pronajímal přes tuto službu, na všech dveřích byli kódové zámky, aby se lidi mohli sami ubytovat kdykoliv chtějí, v domě byla zařízená vlastní prádelna s pračkou a sušičkou na čtvrťáky a tak. Joshe jsme tak viděli až při odjezdu, kdy uklízel jiný pokoj.

Výhled z našeho pokoje? Moře to sice není, zato si ale připadáme jako místní.

Výhled z našeho pokoje? Moře to sice není, zato si ale připadáme jako místní.

Náš pokoj č. 4 na 407 Clayton St. byl v podkroví a měl malou předsíňku s kuchyňkou, a druhý pokoj s postelí a křeslem, a zařízený byl dost skromně, ale nevím co víc za tyto peníze téměř v centru chtít (lokace v pěší vzdálenosti od Golden Gate Parku nebo Twin Peaks) – navíc za dva dny bude Den nezávislosti…

Pokud chceš dostávat upozornění na nový články, tak můžeš buď přes email nebo na facebooku. Můžeš si taky přečíst další zápisky z tohoto roadtripu po USA. :)

You may also like...

1 Response

  1. Radek napsal:

    Zdar, přečetl jsem asi 10 cestopisů než jsem se proklikal jsem k tobě) a vyhlašuji ho za nejlepší v mojí malé anketě, dik za něj a za rady v něm. Budou se hodit ? Ať se daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *