Kolik se dá vydělat na Work & Travel v USA? Náklady a výdělky (2016)

V souvislosti s programem Work & Travel je to jedna z nejčastějších otázek: kolik to stojí, kolik si člověk vydělá, a kolik si přiveze zpátky – pokud vůbec něco? Tak se na to pojďme podívat na konkrétním výletu z léta 2016 do hotelového resortu ve Wisconsinu.

tldr, nechci to číst celý:

Pokud nechcete číst všechno, tak ve zkratce, z Work & Travelu jsem si přivezl:

  • 58 tisíc Kč – čistý výdělek
  • zážitky z 12denní dovolené na západě USA po konci pracovní části
  • pár nových kámošů
  • nový foťák a hromadu oblečení
  • procvičenou angličtinu

Co je potřeba říci předem

Pokud Vás zajímá, jak jsem k číslům výše přišel, můžete číst dál. Začnu tím, že kurz dolar/koruna se pohyboval stabilně mezi 24 a 24,5 Kč za dolar, před pobytem i po jeho dobu, takže pro zjednodušení asi budu počítat s 24,25 Kč za 1 dolar. Zároveň si všechny svoje výdaje zapisuju (většinou až na centy přesně), takže nejde jenom o odhady. :)

Další údaje:

  • Pracoval jsem od 11. června do 5. září (86 dnů, z toho dejme tomu 61 pracovních) jako houseman, což je asistent uklízeček hotelů (předúklid pokojů, pokojový servis pro hosty – nošení extra přikrývek, atd., cokoliv si host zamane), k tomu jsme poměrně intenzivně brali extra směny ve food & beverage, což bylo obsluhování hostů na akcích pořádaných v našem resortu (typicky svatby a velké firemní konference).
  • Cestovali jsme (jenom) 12 dní.
  • Jeli jsme ve třech, proto jsme spoustu nákladů mohli dělit třemi. Čím víc lidí, tím víc lze stlačit náklady nejen během pracovní části, ale taky při cestování.
  • Ubytování zajišťoval zaměstnavatel za $200/měs. a jídlo jsme měli během práce zdarma, což dramaticky snížilo výdaje za jídlo.

Počáteční výdaje před samotným odjezdem do USA

Nejdřív se podívejme na výdaje před samotnou cestou do USA. Náklady na Work & Travel se skládají z těchto položek:

  • poplatek české agentuře (2000-6000 Kč, čím dříve se zaregistrujete, tím levnější to je), někdy máte program zdarma za doporučení kamaráda
  • poplatek vízovému sponzorovi (americké agentuře) – 400-950 dolarů podle typu programu
  • víza a SEVIS – 160 a 35 dolarů
  • letenka – realisticky 10-20 tisíc, když máte smůlu a/nebo netypickou destinaci, tak klidně i víc. Když máte naopak hodně štěstí, tak seženete i akční chybovou letenku, ale ty málokdy vychází takto na celé léto a do destinace, kam zrovna potřebujete.

Moje vstupní náklady na tento program byly:

Výdaje před odjezdem
Poplatek české agentuře 5000 Kč (placeno v Kč, cca $206)
Poplatek vízovému sponzorovi $930 (zaplaceno 22 150 Kč)
SEVIS & I-901 $35 (zaplaceno 857 Kč)
Vízum (J1) $160 (zaplaceno 4 000 Kč)
Letenka (BUD-ORD a zpět) $667 (zaplaceno 16 126 Kč)
Jízdenka Brno-Budapešť 360 Kč
Airbnb Dublin 835 Kč
Pojištění před prací 96 Kč
Celkem $2050 (49 500 Kč) / os.

Když se všechno sečte, znamená to, že ještě před odletem do USA jsem byl v mínusu přesně 49 500 Kč (resp. $2050).  

Výdaje během pobytu v USA

Do jednoho kufru jsme si nemohli sbalit všechno a v USA jsme tak pochopitelně měli spoustu dalších počátečních výdajů hned po příjezdu. Ze začátku za kolo, příslušenství, nějaký oblečení do práce; v průběhu potom za jídlo, bydlení, americká SIM karta, drobnosti do kuchyně atd.

Potom následují výdaje za necelé tři měsíce (88 dnů). Ve výdajích za Jídlo je často schovaný i alkohol, spousta zmrzlin, tortilla chipsů a podobného junkfoodu, což by tam asi být nemuselo, ale blbě se to separuje. (A co se týká toho alkoholu, tak protože jsme pracovali v hotelu a hosti často na pokojích nechávali z půlky nevypitý bedny piv, tak i přísun piva zdarma byl zajištěn, a vedlo to k nejedné improptu grilovačce po práci. :D)

Výlety během pracovní části programu naopak zase započítané jsou (je to $196 za půjčení aut a $117 za vstupenky a lístky, a pár kaček za hotel), ale nebylo jich moc. V podstatě jsme stihli jenom města: Milwaukee, Green Bay, Chicago, a zápas amerického fotbalu (Green Bay Packers vs. Oakland Raiders na stadionu v Green Bay). Z tohoto pohledu to byla trochu slabota, ale neměli jsme nic moc zajímavého v dojezdové vzdálenosti. To je trochu nevýhoda Wisconsinu.

Co se týká bydlení, mělo by to vycházet $200 na každé 4 týdny, reálně je to ale míň, protože než se Accounting oddělení vzpamatovalo, tak na několika prvních výplatách nebylo stržené. Podle smlouvy jsme měli bydlet ve vilách po 2 nebo 4, namísto toho jsme bydleli na dorms-style chatě (bývalá ubytovna pro Playboy bunnies, btw) spolu s dalšíma 30 lidma, takže jsem to ani nereklamoval (to že, mi nestrhávali prachy za bydlení; bydlení v kůlničce na dříví namísto prázdninové vilky jsem reklamoval, ale nic z toho…). :D

Nehledě na to, že pro lidi, co na dorms doopravdy bydlet měli, to bylo levnější – vila nás měla stát $50/týden a dorms byly za $37,5/týden, mě to nakonec vyšlo na cca $32/týden, takžeee…

A k té položce $20 za fitness: Měli jsme zaměstnaneckou slevu na fitness za $32 měsíčně (strháváním z výplaty) + $20 registrační poplatek (placený v hotovosti). Těch $32 měsíčně se mělo strhávat z výplat, ale nikdy se tak nestalo. Stejně jsme v posilovně byli jenom během prvních asi dvou týdnů, potom už nás fyzická práce natolik zmáhala, že už jsme stejně nechodili; případně prostě vyhrála vidina přesčasu než cvičení. :D Kluci ze Slovenska co bydleli na vilách (sami a v klidné části, takže se mohli líp vyspat; narozdíl od našich „kolejí“) to zvládali obojí.

Moje reálné výdaje za těch zhruba 88 dnů jsou následující:

Položka Útrata Na týden
Jídlo – koupené (groceries) $441 $36
Bydlení (zaměstnavatel) $400 $32
Jídlo – restaurace, fastfoody, Starbucks $277 $22
Auto (4 x), benzín, parkování $196 $16
Výlety (lístky, vstupenky, hotely atd.) $117 $9
Kolo, blikačky, zámek $96 $8
Oblečení do práce (boty a 2x kalhoty) $94 $8
SIM karta a data $37 $3
Hygiena $26 $2
Zábava (kino 3x) $23 $2
Fitness $20 $2
Kuchyň (váha a krájítko na pizzu) $14 $1
Ostatní (nutné a související s pobytem) $14 $1
 Celkem $1 753 / os. $141 / týden / os.

Výdaje během cestovní části programu

Cestování nám zabralo (jenom) 12 dnů a jeli jsme ve třech, níže uvedené jsou náklady moje, tedy na jednu osobu. Třeba auto jsme platili každý 1/3, ale jídlo si často každý nakupoval podle svého.

Co se týká cen, nejeli jsme už takový brutálně uškrcený low-cost jako před třemi lety (kdy jsme měsíc vydrželi v nejmenším rental autě, co existuje, a 70 % času jsme regulérně jedli jedno a to stejný pořád dokola – peanut butter & jelly sendviče), ale už jenom takový rozumný low-cost.

Dopřáli jsme si pohodlí midsize SUV – začali jsme v menším Jeepu Patriot, se kterým jsme ojezdili spoustu offroadových destinací, ke kterým by se s klasickým sedanem nedalo dostat a v půlce roadtripu jsme jej vyměnili za Hyundai Santa Fe (evropský Grand Santa Fe), se kterým byla s jeho 3.3L V6 a 290koňmi taky zábava, navíc v pohodlí a komfortu neporovnatelným s americkými vozy.

Bohužel jsme neměli úplně představu jak a kde chceme cestovat, proto jsme si hlavní letenky z Evropy do USA koupili Evropa–Chicago a Chicago–Evropa. Takže k cestování je potřeba přičíst $188/os. za zpáteční letenky Chicago–Las Vegas a $73/os. za půjčení auta, kdy jsme po roadtripu přiletěli zpět do Chicaga, o půlnoci vzali auto z Hertzu (po klasické hádačce, jestli mám kreditku nebo debitku), ve dvě ráno dojeli zpět k zaměstnavateli, vyspali se (karty na ubytování furt fungovaly :D ), ráno dobalili a přebalili kufry, a ve tři odpoledne jsme jeli zpět na letiště, odkud jsme letěli zpět domů. Příště bych pravděpodobně volil zvlášť letenky Evropa → Chicago, a potom Las Vegas (San Francisco/Los Angeles) → Evropa. Nevyšlo by to asi levněji, ale ušetřilo by to možná 2-3 přesouvací dny, který by šly využít na cestování. Ale blbě se v dubnu plánuje harmonogram na září, když ještě netušíte co a jak bude.

Nicméně tady jsou kompletní výdaje za cestování:

Výdaje za cestování
položka cena podíl na den
Auto (půjčovné incl. full coverage, benzín, parkování) $393 45 % $33
Jídlo (restaurace, koupené, Starbucks) $238 27 % $20
Bydlení (kempy a hotely) $87 10 % $7
Vstupy $87 10 % $7
Ostatní (pohledy, vybavení, internet, prádelny atd.) $36 4 % $3
Cestovní pojištění $27 3 % $2
Celkem: $869 / os. $72 / den

Pokud by to někodo zajímalo, tak tady je úplně stejná tabulka, jen podrobněji. Pro Starbucks jsem si ve výdajích udělal samostatnou kategorii, protože jsem měl pocit že jsme tam pořád a zajímalo mě, kolik tam za ty dva týdny nechám. :D

Výdaje za cestování – podrobné
položka cena na den
Půjčovné auta $283 33 % $24
Jídlo – fastfoody a restaurace $129 15 % $11
Benzín $90 10 % $7
Vstupy $87 10 % $7
Jídlo – nakoupené $80 9 % $7
Hotely $62 7 % $5
Starbucks $30 3 % $2
Cestovní pojištění $27 3 % $2
Kempy $26 3 % $2
Parkování $20 2 % $2
Ostatní $19 2 % $2
Vybavení (spacák, karimatka a AUX kabel) $17 2 % $1
Celkem $869 / os. $72 / den

Takže to by bylo $869 za cestování samotné a k tomu ještě $262 za letenky a auto na poslední den, takže dejme tomu že kompletní cestování nás vyšlo na +$1130 (na osobu), oproti tomu, kdybychom po práci letěli hned domů. Ale zvládnout by se to s lepším plánováním dalo i levněji. Osobně mi přijde škoda ochudit se o cestování, ale někteří Srbové ho třeba přeskočili, což jim pak hodí extra $2000-3000 v celkovém výdělku (výdělek během doby kdy ostatní cestují, a ušetřené peníze za to, že necestují).

Takže tohle byly konkrétní výdaje, teď pro změnu kolik se tady dá vydělat:

Celkový výdělek za tři měsíce

Moje pracovní podmínky a teoretický výdělek

Pracovní období jsem měl od 11. června do 5. září, což je dohromady 12 týdnů, 86 dnů a zhruba 60 pracovních dnů. Zaměstnavatel v našem job offeru uváděl 32-40 pracovních hodin týdně, hodinový plat $9,75 a přesčas 1,5násobek hodinové mzdy všech hodin nad 40 hodin týdně, které se počítají vždy ze dnů sobota až pátek. To v průměru vychází na $1400 dolarů měsíčně hrubého, resp. $700 na každé výplatě (výplata každé 2 týdny).

work-and-travel-finance-2016

Reálná situace

Hodiny. V reálu byla situace o poznání lepší, protože jsme byli hodně understaffed – jako úplně každý podnik široko daleko – a nebylo problém dosáhnout na 40 hodin týdně. To, že jsme understaffed taky znamená, že spousta dalších oddělení v resortu věčně sháněla někoho na výpomoc, takže pokud bych na to měl sílu, chuť a čas, tak se dalo teoreticky pracovat libovolný počet hodin týdně.

Dýška a provize. Hosti nechávají na pokojích dýška za úklid pokojů. Ty jsou pro room attendanty, kteří pokoj přímo uklízí (ať už po úplném odjezdu hosta nebo během jeho pobytu). Já zase zpracovávám žádosti z housekeepingu, za to se běžně v USA dávají dýška též. My jsme se ve třech rozhodli všechny dýška (tips) dávat společně do jedné sklenice a potom si všechno rozdělit rovnoměrně. Nebýt tohoto, asi bych měl o něco míň, ze začátku jsem si to i zapisoval a jako houseman jsem dostal zhruba $25-50 týdně. Zlatej důl byly akorát dvě večerní směny (moje dvě jediné za celý pobyt), kdy jsem za dva večery měl dohromady skoro $70. K tomu navíc, za práci na banquetech (svatební večere, fundraising eventy apod.) člověk dostává commissions (něco jako podíl ze zisku) k výplatě, podle toho, k jakému eventu se člověk zrovna nachomýtne. Na všech mých výplatách to udělalo +$123, na Petrových (viz dále) pak dokonce +$340.

Gift karty. Jak už jsem zmínil, zaměstnavatel je understaffed a ještě bojuje s tím, že lidi co má často na poslední chvíli volají, že ten den nemůžou, což je problém. Málokdy se totiž pokoj může nechat přes noc nepoklizený, na to je v létě moc velký turn-over. Proto aby motivoval zaměstnance chodit do práce a chodit včas, tak každý, kdo celý týden přijde do práce každý den, tak jak má, podle rozvrhu, tak dostane extra $25 dolarovou gift kartu do jednoho ze čtyř obchodů (Target, Walmart, Piggly Wiggly QuickTrip). A kdo to zvládne měsíc v kuse, dostane za všechny čtyři týdny ještě extra $50 kartu. Extra $50 jsme sice dostali jenom jednou (po prvním měsíci, co to zavedli), ale $25 týdně fungovalo až do konce našeho pobytu.

Takže výdělky nakonec vypadaly takto:

Výdaje

Příjmy

Před pobytem $2 051 Výplaty + daně $5 727 + $885
Během pobytu $1 753 Gift karty $250
Cestování $1 130 Dýška $460
Celkem $4 935 Celkem $7 323
Čistý výdělek: $2388 (58 000 Kč)

Edit duben 2017, po podání amerického daňového přiznání: Celkový čistý výdělek je nakonec o $403 nižší, tax refund vyšel na cca $460 z federálních daní a $22 ze státních (tzn. celkový refund $482; z celkově na daních odvedých $885, viz výše).

Závěrem

Závěrem snad už jen nezbývá než říct, že je potřeba to brát orientačně. Myslím, že i v rámci naší skupiny u jednoho zaměstnavatele jsme měli každý diametrálně odlišný výdělky i útratu během pobytu i cestování. Náš pobyt považuju za rozumnej střed co se týká útrat během pobytu, vím určitě, že někteří během pobytu utráceli mnohem víc (a někteří neutráceli zase vůbec), a na jídlo do práce chodili i ve dny volna. Já za sebe jsem každopádně spokojený, výsledný zůstatek předčil moje očekávání. :)

Pokud by Vás ještě zajímalo minimum, kolik by se dalo vydělat (za těch 90 dnů), tak to se dá snadno zjistit. Pokud bych chodil do práce jenom na to minimum, co musím odpracovat, měl bych celkové příjmy $4920 (vč. daní, které se za rok vrátí), jinými slovy, za práci přesčas a všechno to skládání židlí, připravování svateb a korporátních eventů jsem si vydělal extra zhruba $1600, a nebo ještě jinými slovy, bez přesčasové práce bych byl v plusu celkově jenom $600. Píšu zhruba, protože na výplatách jsou některý hodiny nepřesně, zhruba 16 hodin je tam extra jako přesčas ve státní svátek (Independence a Labor Day) a ještě je tam někde 8 hodin za proplacenou orientaci. A ještě pro porovnání s následujícím odstavcem, celkově 504 hodin jsem měl odpracováno jako regular pay a 118 jako overtime.

Ale, možná by Vás zajímalo i maximum. No, věřte nebo ne, můžu Vám přesně říct i to. :D Kamarád Petr, který shodou okolností měl úplně stejné Start a End date jako já, totiž pracoval opravdu hodně. Často i na dny off, často jsem já dělal setup do devíti večer a on odešel ještě dvě hodiny po mě. Jeho celkový hrubý výdělek (čistá mzda + státní a federální daně) činil $9042. Přesněji, o $2430 dolarů víc než já. A to je asi opravdu maximum, u tohoto zaměstnavatele za tuhle dobu, protože víc hodin už se jednoduše odpracovat nedalo.(Nebo jo? :D ) Celkem měl 505 hodin regular pay a 258 overtime.

Trumfnou to asi už jenom Srbové, kteří na den přesně maximálně vyčerpali vízové podmínky (místo mých cca 2,5měsíců pracovali přesně 4 měsíce), na přesčasy chodili rovněž pořád a ani moc neutráceli. Jak vypadal jejich celkový výdělek sice nevím, pravděpodobně ale asi okolo 12 tisíc dolarů hrubého (trojčlenka).

No a závěrem, Work & Travel není vždy na zbohatnutí. Jsou i mnohem lépe placené pozice, jsou ale i pozice, oblasti a zaměstnavatelé, kde narazíte na nedostatek hodin a domů se pravděpodobně vrátíte ve finančním mínusu, ale zážitkově na tom neproděláte nikdy. (#deep)

Sponzorem dnešního článku byl TransferWise, který dokáže vaše peníze z Work & Travel v USA poslat do České republiky výrazně levněji než klasické banky s jejich složitými a drahými mezinárodními převody.

You may also like...

1 Response

  1. Mike napsal:

    Super článek! Často se setkávám s dotazy typu, kde ty lidi na to cestování berou prachy? To mají tak štědré rodiče, zdědili balík nebo mají nějaký super job snů, který jim dovoluje být stále někde v trapu? A ono je to přitom tak prosté..vydělávat se musí všude, jen je to o přístupu, o tom něco chtít a jít si za tím a nehledat výmluvy. Sám jsem zažil cestu za prací do Velké Británie ještě v dobách, kdy nebyl otevřen pracovní trh..jeli jsme ve třech..jeden člověk to zabalil po 3 týdnech, že si prý vydělal na kolo a už mu to stačí, já tenkrát vydržel celé prázdniny a přivezl si peníze na nový počítač, díky čemuž nyní dělám to co dělám a třetímu kamarádovi jsem musel na cestu zpět půjčit, protože byl zkrátka tak nějak líný a práce mu nevoněla..:) Lepší článek o Work&Travel z pohledu financí jsem nečetl. Díky. ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *