Na kolik vyjde Erasmus v Norsku

Norsko je krásná, moderní, bohatá země a ani při pohledu na svůj bankovní účet přinejmenším nelituju sem jet. Na kolik ale takový semestr v Norsku vlastně vyjde? Na to se pokusím odpovědět tímto článkem.

Předem musím ovšem říct, že je to vždycky orientační. My jsme s Ann jeli ve dvou, a oblíbené rule of thumb ohledně cestování ve dvojici říká, že náklady na cestování ve dvou jsou asi 1,6x náklady na jednoho. Nevím, na kolik je to pravda, ale v zásadě jde o to, že když jedete sám, tak jedno lůžko někde bude stát třeba 1000 Kč a dvojlůžko bude stát jenom 1600 Kč, tedy 800 Kč/os. To platí nejenem při cestování, ale i při cestě na Erasmus ve dvou.

Kolik dělá stipendium?

Stipendium na Erasmus dělá 500 EUR na měsíc, typicky tedy 2500 EUR na semestr.

Doprava do Norska

Doprava do Norska může být relativně levná i relativně drahá. Např. sem do Voldy vyjde jedna cesta letadlem na 5000-7500 Kč (Praha-Oslo-Volda), což je docela dost. Ovšem do větších měst jako Oslo, Bergen nebo Trondheim se dá dostat podstatně levněji, protože kromě lokálního Wideroe tam létají klasické linky běžných lowcostových dopravců (Norwegian, Ryan, Easyjet a tak) a s trochou štěstí se dají letenky koupit doslova za hubičku.

Pokud můžu doporučit, vezměte nebo půjčte si auto a jeďte autem, pokud si na to troufáte. Je to dlouhá cesta, ale i s trajektem, drahým norským mýtným a trochu dražším benzínem to ve výsledku vyjde nejlevněji. Pokud máte možnost vzít sedmimístný-devítimístný Multivan, jste za vodou a můžete jet skoro zadarmo jako my. Na cestu tam využijte třeba Jízdomat (než jsem sehnal kontakt na spolužáky z Česka a okolí tak už měli všichni letenky) a při cestě zpátky budete dva měsíce před koncem semestru říkat „Promiň, ale auto už mám plný.“

A hlavně, auto využijete během celého pobytu, protože dostat se kamkoliv MHD je optížné, drahé a nebo obojí – podle toho, kde budete. Bez auta bychom se tady těžko nebo velmi draho podívali do Bergenu, Osla, North Atlantic Road, Alnes, Molde a na spousty těch malých míst kde jsme třeba jenom náhodou zastavili.

Na co si dát pozor a jak fungovat s autem v Norsku zkusím shrnout v jiném článku, je toho hodně.

Studentské ubytování v Norsku

Toto je jedna z těch věcí, kde dvojice může velmi ušetřit oproti jednotlivci. Například my jsme platili za relativně prostorný 2+kk cca 4810 NOK, cca 14 tisíc měsíčně a 7 tis. na osobu. To dohromady za pět měsíců dělá 35 tisíc za bydlení (70 % stipendia).

Pokoj pro jednoho se sdílenou koupelnou (ve dvou) potom vyjde na 2950 NOK, asi 8600 Kč. To za semestr odlehčí účet o 43 tisíc korun. Pokud tedy studentská ubytovna umožňuje tyto „rodinné apartmány“ a jedete třeba ve dvou z jedné školy nebo přímo s partnerem, rozhodně se vyplatí vzít větší.

Další variantou je privátní bydlení, otázka zní, jestli se to vyplatí pokud jedete jenom na jeden semestr? Nezkoumal jsem, ale je to možné. Zejména pokud třeba jedete na dva semestry se to asi vyplatí prozkoumat.

Jídlo & alkohol

Jídlo je v Norsku drahý. Jsou sice finty, jak ušetřit (First Pris, brát jenom z akcí, dumpster diving), ale obecně jsem v Norsku utratil okolo 7500 Kč měsíčně jenom za jídlo. Tato částka se mi zdá jako taková střední cesta, ne vždy jsem bral to nejlevnější, ovšem taky jsem nikdy nekupoval hovězí maso (maso na dva steaky tady lehce vyjde třeba na 800 Kč) apod.

Alkohol… asi takto: Pokud máte v plánu celý semestr prochlastat, hodně se prohnete. Jedno pivo v obchodě tady vyjde asi na 60-120 Kč, v klubu zhruba na dvou až třínásobek. Litrovka tvrdého alkoholu začíná na 1000 Kč, což je zhruba dvounásobek cen z českého Tesca nebo trojnásobek akčních cen z Makra. Sedmička vína vyjde zhruba od 250 Kč. Prostě draho.

K tipům jak ušetřit se opět vrátím v samostatném článku.

Cestování

(nedopsáno)

Zábava

(nedopsáno)

Další výdaje

Drahé léky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *