Co je potřeba k práci v Anglii

Než se pustím do popisování, jak jsme si v Anglii hledali práci, sami a bez agentury, nebude od věci si tady shrnout základní požadavky: co je třeba předem zařídit, abyste mohli v Anglii vůbec pracovat (beru to z pohledu krátkodobých pobytů pod půl roku, na dlouhodobější pobyt se mohou podmínky lišit, byť vzhledem k tomu, že jsme spolu s Anglií v Evropské unii, ty požadavky nebudou nijak drastické).

Požadavků je jinak docela málo:

  • mít National Insurance Number – NIN (číslo sociálního pojištění)
  • hodí se mít anglický bankovní účet
  • pomůže umět anglicky

A to je vlastně všechno. Samozřejmě, jsou i možnosti, jak pracovat v Anglii bez NIN, peníze dostávat na ruku a nemuset u toho třeba ani mluvit anglicky, ale buď si nevyděláte tolik jako legální zaměstnanec a nebo jsou to práce typu sbírání jahod, což bych osobně tři měsíce nevydržel ani kdyby mi platili zlatem.

National Insurance Number (NIN) – co, proč, kde, jak?

Takže aby Vás kdekoliv v Anglii mohli zaměstnat, potřebujete číslo sociálního pojištění, kterému se v Anglii říká National Insurance Number, ve zkratce NIN. To získáte tak, že se zaregistrujete na pohovor v JobCentre (úřad práce), dojdete na pohovor, ukážete pas a to je všechno.

My jsme to měli ještě o něco jednodušší, všechny formality pro nás zařídila účetní z kempu, kde jsme pracovali, a my jsme tam pak přijeli jenom na pohovor. Dočasné NIN dorazilo poštou asi za 3 týdny a trvalé NIN za další dva.

Bankovní účet v Anglii

Pokud před odjezdem do Anglie začnete googlit, zjistíte, že není úplná sranda si založit bankovní účet, pokud nejste občan Spojeného Království. A to je docela problém, protože výplaty se v Anglii stejně jako v Americe dávají v podobě šeku, a ten si někde musíte uložit. Buď na bankovní účet v jeho nominální hodnotě, nebo v různých směnárnách, kde si za to ale vezmou poněkud drastických 7 nebo i více procent. Toliko teorie.

V praxi k založení bankovního účtu stačí trvalé NIN (které je doručeno jen pár týdnu po dočasném NIN), nějaká anglická poštovní adresa (potvrzená na papíru; nám stačil ten dopis s NIN číslem doručený na naše jméno, opět na adresu zaměstnavatele) a cestovní pas.

My jsme opět měli výhodu v tom, že nám hodně pomohl zaměstnavatel a účet jsme si otevřeli bez větších problémů v místní bance, ze zkušenosti jednoho mého kamaráda ale vím, že v oné bance není problém založit běžný bankovní účet „bez protekce“.

K našemu pohovoru v JobCentre i zakládání účtu v bance se ještě vrátím, tohle je spíš takový teoretický úvod.

Nezapomeňte se přihlásit k odběru nových článků, buď přes email nebo přes facebook. Dále si taky můžete přečíst všechny dosud publikované články ze série UK Work & Travel 2014.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *