Den 6. – Monterey a Highway 1

Psáno zpětně: July 7th, Pfeiffer Big Sur State Park, Big Sur, CA, 10pm a
July 9th, Circle K (benzínka), Santa Paula, CA, kde s milým svolením obsluhy přespáváme v autě.

Je zataženo a hnusně

Probudili jsme se v asi v osm ráno, žádná security nebo policie nás tedy nebudila nebo nás nechala spát. Parkoviště, na kterém jsme včera usli se z plného a rušného změnilo na ranní prázdné a klidné, ale na kalifornské poměry bylo dost hnusně. Zima, a vypadalo to, že bude pršet. Sundali jsme proto z oken ručníky a hned se vydali na cestu ze Salinas směrem k Monterey.

Když nepoužíváte hlavu…

Jeli jsme si takhle na tempomat 30 mil v hodině po hlavní ulici, semafor za semaforem zelená vlna, když v tom najednou na jedné křižovatce semafor nesvítil vůbec, logicky jsem proto radši zastavil a kouknul se kolem kdo kam jede a nejede, a všichni se chovali jako na velké křižovatce se STOPkama (což je dost zmatek, když se tam kříží třeba 3 a 2 pruhy, v každém směru; plus pruhy na odbočení doleva a u-turn). Zastavil jsem, nechal jsem projet jedno auto zleva, za ním jel truck, který na čáře zastavil, usoudil jsem tedy, že můžu jet (poslední zastaví, poslední odjede). Když jsem byl v půlce křižovatky, truck (tím truckem mám na mysli v americkém slova smyslu, ne kamion, byla to Toyota Tundra) se začal rozjíždět hned jak jsem projel, tak jsem jen tak mimochodem koukl do zpětnýho zrcátka, když v tom se ozvalo troubení, pískání brzd a najednou obří rána.

…někdo do Vás nabourá

Poprvý v životě jsem na vlastní oči viděl autonehodu. Toyota nabrala za mnou projíždějící auto (který na nefunkčních světlech nezastavilo) zprava mezi motor a dveře spolujezdce a docela dost daleko ho odhodila. Přes nákupní zónu jsme tam byli zpět hned a při té příležitosti viděli, že semafory nefungovaly asi v žádným směru. Co nehoda udělala s tím truckem nebylo vidět (tipoval bych ale, že to rozleští a bude jak novej), osobák za náma byl trošku pobouchanej, a vyletěly mu všechny airbagy, ale docela to vypadalo že všichni jsou v pořádku. Sanitka, policie i hasiči byli na místě do dvou minut, začali okamžitě zametat a to jsme odjížděli, řekl bych že za 10 minut už tam nebylo ani známky po tom, že se tam něco stalo. Stejně to ale nebyl příjemnej zážitek a je to prozatím druhá větší nehoda (první byla před začátkem roadtripu – ze silnice vyletěl truck s obřím návěsem pro koně), kterou jsem tu viděl.

Počasí se zlepšuje, piknik na trávníku

Hned jak jsme ale vyjeli ze Salinas, tak se náhle vyjasnilo a náš výlet byl znova sluníčkovej a cesta do Monterey rychle uběhla (taky to už bylo kousek, a to i na místní poměry).

V Monterey jsme se prošli po pláži a po molu, udělali pár fotek a tak. Popravdě už mi to tady nepřišlo tak pěkný jak kdysi, bylo tady natřískáno turistama (nepřekvapivě), drahý placený parkoviště přímo u kterýho bydlely desítky bezdomovců, rybářský pier neuvěřitelně smrděl (nemyslím si, že rybama…), ale bylo tu i pár hezkých částí.

Monterey RVsZ tohoto parkoviště a části pláže jsme přejeli trošku blíž k Pacific Grove, kde sice nebyla už pěkná pláž, ale zase v okolí byly pěkný trávníky na piknik apod. Zaparkovali jsme tam na parkovišti mezi dvěma obříma RV, což mi přišlo dost vtipný, abych si to vyfotil; jedno ze zmínených RV bylo ale rental a okamžitě z něj vyběhla nějaká paní, která si myslela, že fotíme jejich špatný zaparkování nebo něco podobnýho. :)

Potom se vydali na wifi hunting, abychom naplánovali další postup výletu. Po hodině v KFC jsme nakonec rozhodli ještě absolvovat 17 Mile Drive, vyjet směrem na Big Sur, který je cca v první čtvrtině cesty do Los Angeles po staré scénické dálnici č. 1, která vede přímo po pobřeží Pacifiku.

Ještě předtím jsme ale jeli k Monterey State Beach, která kromě toho, že vypadá stejně jako všechny ostatní pláže, co jsme zatím viděli, tak neměla funkční sprchy, což by se nám po dvou dnech už docela hodilo.

Vjezd na highway 1 – zážitek!

Vydali jsme se proto směrem na jih a 17 Mile Drive se rozhodli vynechat, což nakonec vůbec nevadilo, protože prvních pár mil po highway 1 nám to bohatě vynahradilo. Vyjeli jsme asi v šest a bohužel bylo docela pod mrakem, výhledy z této silnice ale rozhodně stály za to i tak. Podél silnice je každých pár kilometrů prostor, kde se dá zastavit a pořídit fotky a některé části pobřeží jsou opravdu krásný, stejně jako některé mosty (např. The Bixby Bridge).

A jezdilo tady docela hodně VW T4 (resp. EuroVanů), v USA jich pár je, většinou ale člověk potká třeba jeden za den, tady nějaký projížděl každou chvíli.

Big Sur

V takovýmhle stylu jsme jeli asi hodinu, kdy jsme se přibližně dostali k Big Sur. Původní plán byl sice přespat v autě, ale vzhledem k zákazům overnight parking a sleeping in the car každých 10 metrů jsme se rozhodli radši někde kempovat. Volba padla na Pfeiffer Big Sur State Park, kde pro nás i přes několik cedulí „all campgrounds full“ našli jedno stanovací místo, původně určené asi invalidům.

Kemp je ve státním parku a je opravdu luxusní, každá campsite je vybavená grilem a večer to tám krásně vonělo masem, my jsme bohužel přijeli vybavení jenom cereáliema. Noc stála $35, hlavní bonus byl v horké sprše. V noci byla totiž ukrutná zima, kraťasy, mikina, bunda a fleece deka 2×2 metry rozhodně nestačily a ve tři ráno jsme se rozhodli pro přespání v autě, všude bylo ale naprostý ticho a narozdíl od parkovišť u dálnic se tady nedalo nenápadně nastartovat auto a nechat ho trochu vyhřát; nutno dodat, že v autě to nebylo o moc lepší asi dvě hodiny, než se to trochu vydejchalo…

Poprvé i s fotkama, previous days coming up soon. Nezapomeňte si dát fullscreen. Jsou trochu proházený, protože ve starý zrcadlovce byl o měsíc špatně nastavený datum, v nové zrcadlovce byly zase špatně hodiny, v GoPro prozměnu nebylo datum ani čas vůbec a tak… Slideshow najdete tady, prozatím jsem nepřišel na to, jak z novýho flickru vymlátit kód na zobrazení přímo tady.

Pokud chceš dostávat upozornění na nový články, tak můžeš buď přes email nebo na facebooku. Můžeš si taky přečíst další zápisky z tohoto roadtripu po USA. :)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *