Hledání rodiny pro výměnný pobyt v USA na vlastní pěst

Pomalu se blíží odlet další skupiny výměnných studentů do USA, spousta jich stále nemá rodinu, a na facebooku se pomalu řeší, jak ji najít na vlastní pěst. Proto tento článek berte jenom jako inspiraci jak najít lidi, které potřebujete – ať už se chystáte s agenturou, nebo na vlastní pěst. Nicméně tady neřeším věci jako vhodnost rodiny (u agentury musí každá rodiny projít background-checkem, než jí dovolí hostit studenta), jestli škola přijme solo studenta atd., což normálně řeší agentura.

Najít rodinu po facebooku se asi určitě dá, ale je vhodné si představit, jak byste se sami cítili, kdyby Vám na facebooku přistála zpráva od Američana, že chce přijet do Česka na rok a hledá někoho, u koho bude bydlet. Pokud nevíte, co to takový výměnný pobyt vlastně je, nejspíš bude zprávu ignorovat úplně, proto mě napadla jiná věc, kterou se tady pokusím nějak popsat.

Pokusím se to demonstrovat na nějakém konkrétním příkladu, ale mějte prosím na paměti, že jsem v USA byl už před rokem, s agenturou a u rodiny, kterou mi zajistila agentura, takže je to celé trochu teorie.

Řekněme, že bych chtěl jet do Kalifornie, do oblasti Monterey Bay Area, kde se mi tehdy strašně líbilo. První krok tedy bude dotaz do googlu ve znění „monterey bay area high school“, na což teda konkrétně vyjede katalog Yahoo, kde jsou školy ještě rozděleny na veřejné a soukromé. Já si zvolím veřejné.

Jedna z možností je hledání rodin hrubou silou, tzn. napsat tisíci lidí, kteří na danou školu někdy chodili, a pár se jich možná chytí; případně na facebooku jsou tzv. Alumni skupiny, kde jsou většinou absolventi daných škol, já ale budu hledat lidi, kteří na danou školu ještě chodí nebo právě maturovali.

Teď další poznámka, pokud bych doopravdy hledal rodinu, tak bych si web každé školy prohlídnul, podíval se na mapě, kde přesně leží atd., jelikož jsem protentokrát teoretik, tak si náhodně vyberu Pacific Groove High School, na jejichž stadionu jsem byl jednou na atletickém meetu.

Dalším krokem bude najít místní studenty, kteří budou ideálně maturovat ve stejný rok, ve kterém se tam chystám. Pokud bych tedy chtěl odletět už letos, tak hledám lidi, kteří mají v Education na facebooku Pacific Groove High, class of 2013. Mít host-sourozence ve stejném ročníku je asi to nejlepší, co Vás může potkat.

Pokud název této školy vyhledáte na facebooku, hned první výsledek je zmíněná alumni skupina, do té můžete vložit nějaké představení sebe sama, říct, co vlastně chcete a počkat, co se stane. Další skupiny byly typu Pacific Grove High Soccer Team, Dance Team (pro slečny :) aj., což už je mnohem lepší, protože v nich je šance, že tam budou lidi, kteří na danou školu stále chodí a už tam můžete vybírat… co dál, k tomu se dostanu.

Původně jsem myslel, že půjde využít vyhledávač lidí na facebooku, ale nepovedlo se mi ho přinutit, aby zobrazil seznam všech lidí, kteří mají v Education „Pacific Grove High, class of 2013„… tak jsem vymyslel podobný způsob, který využívá toho, že v USA má v přátelích každý každého.

Jediné, co musíte udělat, je najít jednoho člověka s větším počtem přátel, který má tento seznam přátel veřejný, a který na tuto školu chodí nebo chodil (maturoval před rokem nebo dvěma). S trochou kouzlení s vyhledávačem na facebooku to není problém:

Postupoval bych tak, že bych našel pár lidí, co maturují v roce 2013 (náhodným vyklikáním několika lidí z obrázku výše jsem našel asi čtyři), přidal bych si je do přátel a napsal bych jim. Konverzaci bych začal představením a otázkou, jestli na jejich škole byli a oni sami znali nějaké výměnné studenty. Kladná odpověď bude především dobré znamení pro případné papírování (škola už bude vědět o, co jde), a především člověk na druhé straně bude vědět, jak asi takový výměnný student vypadá, a v jeho mysli nebudete jenom nějaký abstraktní obrys s popiskem „exchange student“… a dál už je to fakt na Vás… :-)

Můžete taky kontaktovat čerstvé absolventy, třeba mají sourozence nebo znají někoho, kdo už studenta měl a na další rok už nemá, poprosit je o kontakt na spolužáky, u kterých dříve výměnní studenti byli… možností je spousta. Fajn je taky vytvořit album speciálně pro tyto lidi a naplnit ho fotkama, aby bylo vidět kdo asi jste a co děláte.

Pokud jedete s agenturou a podaří se Vám někoho přesvědčit, aby se Vás ujal, potom se musí rodina přihlásit do agentury… většina agentur má tento postup popsaný na webu.

Tento článěk jsem vzhledem k jeho teoretické rovině nastavil jako neveřejný (přečíst si ho může jen ten, kdo má odkaz), každopádně pokud někdo takto rodinu našel nebo najde, budu moc rád, když mi o tom napíšete, rád potom zveřejním Vaše zkušenosti. :-)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *