Koupě iPhone v USA – ano (kde a jak) nebo ne?

Dodatek z roku 2013 (článek jsem psal v únoru 2011): Tento článek je spíše už neauktuální, v době, kdy jsem ho psal (únor 2011), bylo totiž nutné rozlišovat mezi uzamčenými a neuzamčenými iPhony. Dnes už jsou všechny odemčené a použitelné celosvětově (možná kromě těch zakoupených v rámci dvouročního kontraktu u amerického operátora), čili si stačí koupit telefon beze smlouvy v USA a bude fungovat všude.

O tom, jak řešit případné přeposílání z USA do ČR koukněte na http://nakupujvusa.jpavlik.cz.

Nejdříve doporučuji k přečtení článek Jak vyřešit mobil v USA, který jsem právě doplnil o aktuální zkušenosti a poznatky.

iPhone

Pokud si dovezete iPhone koupený u českého operátora, žádné obtíže Vás nečekají – prostě do něj jen vložíte americkou SIM kartu a fungujete – všechny iPhony prodávané u českých operátorů jsou odemčené (factory unlocked), lze je tedy použít s jakýmkoliv operátorem.

Editováno 1. července 2011: Apple začal v USA prodávat odblokované nové telefony.

Koupě v USA

Apple v USA v současné době prodává uzamčené (locked) iPhony u dvou operátorů: AT&T a Verizon. Verizon nás vůbec nezajímá, ten používá síť CDMA (oproti GSM u AT&T), telefon je upravený speciálně pro ni a hlavním rozdílem je fakt, že nemá slot na SIM kartu.

Takže Vás bude zajímat iPhone uzamčený pro síť AT&T. Jedna z možností, jak telefon získat, je uzavřít smlouvu s operátorem a tu následně ihned zrušit – za to se platí ‚pokuta‘, která se přibližně rovná ceně nového telefonu. O této možnosti toho příliš nevím, neboť jsem ji nezkoušel, ale zároveň ji ani příliš nedoporučuji, viz odstavec A co po návratu do Česka?


O hodně zajímavější možností je eBay – použitý iPhone 3Gs 16GB se dá vydražit už od 285 USD (můj případ), což je dle mého názoru velice slušná cena. Dražit se samozřejmě dají i nové telefony (nemusíte tedy dělat složitosti se zrušením smlouvy u AT&T), jejich cena se ale pohybuje podstatně výše a proto bych koupi nového příliš iPhonu nedoporučoval, opět viz poslední odstavec.

Při projíždění eBay Vás zajímají hlavně ty aukce a nabídky (Buy it Now), které mají v nadpisu mint, což znamená, že je telefon ve výborném stavu, a nese jen velmi lehké známky použití. Osobně za důležité považuju displej bez jediného škrábence, a poté jej ochránit naprosto perfektní invisibleShield fólií.

Bude iPhone fungovat s předplacenou AT&T (GoPhone) kartou?

Pokud koupíte iPhone (uzamčený pro AT&T) na eBay (tj. nebudete mít smlouvu a tarifní SIM u AT&T), budete muset použít předplacenou GoPhone AT&T SIM kartu (viz článek zmíněný na začátku tohoto článku). Dobrá zpráva ja, že telefony uzamčené pro AT&T fungují i s ní, a to včetně případného internetu (onen 100 MB balíček za $20 zmíněný v článku o Monterey)… Internet lze nastavit jednoduše přes tuto unlockit stránku.

A co po návratu do Česka?

V článku jsem zmínil, že není příliš dobrý nápad za iPhone v USA utratit moc peněz, a důvod je jednoduchý – všechny americké iPhony jsou zamčené pro AT&T a pokud byste je chtěli použít v Česku, je nutné je tzv. jailbreaknout a poté softwarově odemčít. Toto má dva problémy. Prvním je fakt, že čím novější software v iPhonu máte, tím těžší to bude, protože Apple se tomu začíná úspěšně bránit. Druhý problém (který trochu souvisí s prvním), že nebudete moci updatovat (nebo v případe problémů tzv. obnovit software v telefonu), což je celkem škoda, protože každá nová verze přináší nové a zajímavé funkce.

Jinak jailbreak Vám udělají v každém neoficiálním servisu za poplatek, případně typ lidí jako já za poplateček (ale prosím, nepiště mi).

Finální řešení?

Osobně bych to řešil následovně (já jsem to udělal podobně, ale až v půlce pobytu – můj starší iPhone 3G dosloužil). Po příjezdu bych hned koupil iPhone a s klidem bych ho updatoval na poslední verzi softwaru (update software v telefonu nemá s jailbreakem nic společného a lze ho jednoduše provést přes iTunes). Na konci roku máte buď možnost iPhone v USA zase prodat (na eBay); případně je velmi pravděpodobné, že za onen rok bude dostupný jailbreak i unlock telefonu, takže ho budete moci použít i v Česku; případně ho v Česku prodat – i po tom roce na tom nejspíš ještě vyděláte.

Na závěr ještě dodám, že na eBay lze sehnat i odemčené telefony. Problém je ale v tom, že mnoho prodejců deklaruje pouze jailbreaknutý telefon jako továrně odemčený, proto je třeba číst pozorně popis aukce/nabídky.

Pokud si chcete udělat představu o cenách, tady je pár odkazů na vyhledávání na eBay. Odkazy na aukce se řadí podle času do konce, Kup teď od nejnižší ceny.

iPhone 3Gs – použitý – aukce / kup teď
iPhone 3Gs – nový – aukce / kup teď
iPhone 4 – použitý – aukce / kup teď
iPhone 4 – nový – aukce / kup teď

Pokud nespěcháte, rozhodně doporučuju dražit – stanovit si limit a nikdy přes něj nejít (pokud u aukcí vpravo v menu kliknete na completed listings, uvidíte na jakých cenách jednotlivé verze telefonů končí, a podle toho si můžete maximum stanovit). Jak na to tak koukám, hodně z těch telefonů, které jsou označené jako nové jsou rozbalené a případně lehce použité, proto jsem do vyhledávaní přidal frázi sealed. Po jejím odstranění uvidíte více nabídek, ale některé z nich budou právě lehce použité telefony.

US iTunes Store

Co dělá iPhone skvělým jsou tisíce aplikací. Ty pochopitelně ne vždy bývají zadarmo. Vřele tedy doporučuji založit si v iTunes US účet. Ten se od českého/evropského liší tím, že se v něm platí v dolarech namísto eur (relativně nepodstatné), ale hlavně je na něm největší nabídka aplikací.

Platit budete muset přes dárkové poukazy (gift cards). V USA je budete moct nakupovat v obchodech (navíc na nich není sales tax, za $25 tedy dostanete $25 kredit do iTunes Store), po návratu domů na eBay. Pokud si v USA založíte bankovní účet, budete moci použít k platbě i platební kartu, výhodou dárkových poukazů je ale fakt, že se můžete jednoduše kontrolovat v tom, kolik utrácíte.

Jak si založit US účet se dočtete na Jablíčkáři ve článku Jak nakupovat v americkém iTunes.

You may also like...

17 Responses

 1. Jackie napsal:

  Ahojky , chtěla bych se jen zeptat … Když si koupim notebook v USA půjde mi normálně i v ČR ???

 2. meorme napsal:

  odjela jsem z usa po 6 mesicich a platila jsem tu pokutu…je to 175 usd na zacatku a za kazdy mesic´, ktery jsi platil ucet -5 usd :-) takze se to vyplati

 3. jiripavlik napsal:

  @meorme: Ale ta mesicni platba je celkem brutalni (65 USD?)…

 4. meorme napsal:

  platila jsem 5 dolaru mesicne plus 10 centu za kazdou sms s poradovym cislem nad 1000

 5. Jirka napsal:

  @meorme: Co internet a volani?

 6. chris napsal:

  Hoj, takze kdybych si koupil v usa na (ebay) jakejkoliv iPhone (factory unlocked) tak bych tady v cr do nej dal jen simku a funguje to normalne?
  Dekuji

 7. jiripavlik napsal:

  @chris: Presne tak by to melo byt.

 8. Matyáš napsal:

  Takže když si koupím iphone5 z USA apride mi poštou musím tam dat at&t operátor.

 9. CR napsal:

  Mám jen otazku když si obědnám TEN at&t tak co to znamená mužu si tam dát svou simku ???

 10. Klára napsal:

  Ahoj. Dostalo se mi možnosti získat Iphone 3GS skoro zadarmo :-) Je ale uzamceny pro AT&T. Mam pro odblokování dojít do Apple store, nebo k operátorovi AT&T? Kolik to tak přibližně stojí? A bude mi po odblokování v ČR fungovat, jako plněfunkční telefon? Moc děkuji za odpověď

 11. jiripavlik napsal:

  @Klára: Na kolik to vyjde nevim, jde to snad i oficialne cca za 1000 Kc, ale 3 Gs uz je v dnesni dobe uz hodne pomaly :(

 12. martin napsal:

  Ahoj,mam tetu v Americe a chci ať mi.koupi iphone 5 kde ho.ma kupovat a tak at vyjde co nejlevneji a pujde mi s ceskou sim děkuji :)

 13. Karolina napsal:

  Chci se zeptat pokud zakoupim Iphone 6plus v Americe pojede mi v ČR normálně?

 14. jiripavlik napsal:

  Kdyz to bude unlocked verze (pri prodeji oznacovana jako SIM-free), tak ano :)

 15. Tomáš napsal:

  Dobrý den mohl bych si objednat ipod

 16. Honza napsal:

  můžu se zeptat když si chci z ebaye objednat iphone 6s tak co tam musí být vše napsané aby mi to šlo v ČR a aji česká sim děkuju předem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *