Jak vyplnit přihlášku na výměnný pobyt

Když tento článek píšu, je červenec, a já mám přesně týden před odletem. Kopíroval jsem nějaké dokumenty k pobytu do složky, do které zakládám úplně všechno, co s tímto pobytem souvisí. Mimo jiné jsem si opět prošel svoji přihlášku a napadlo mě o tom něco napsat. Článek zveřejním až v říjnu, kdy bude užitečný asi nejvíce lidem.

Když jsem přihlášku vyplňoval já, snažil jsem se na internetu najít nějaký vzor, podle kterého bych to opsal a jen bych změnil texty, aby to sedělo na mě. Ale takovou přihlášku jsem nenašel a podle mě ji ani vy hledat nemusíte.

Když jsem přihlášku obdržel emailem od agentury, byl jsem tak nadšený, že jsem za hodinu vyplnil, co se dalo. Dnes bych to udělal jinak. Doporučuju si přihlášku vytisknout a v klidu si ji na papíře projít. Nezapoměňte, že na její vyplnění máte dost času. A pokud ne, tak jeden den navíc vás nezabije. :-) Takže si do ruky vezměte tu přihlášku a projděte si ji. Potom si ji projděte znovu a se slovníkem. Kroužkujte si věci, o kterých nevíte, co znamenají; vrátíte se k nim později. Potom ji tužkou nanečisto vyplňte; do míst pro eseje a dopis si načrtněte jenom bodově, o čem budete chtít psát.

Snad jen jedno pravidlo – v přihlášce nelžete. Pokud si rodina vybere studenta, který zaškrtl, že je katolík jen proto, aby měl větší potencionální šanci dostat rodinu, se může do takové rodiny dostat a někoho by to mohlo mrzet. Mně si moje rodina vybrala mj. právě proto, že jsem měl vyplněné „no religion“, protože už měli silně věřící křesťany a muslimy, ale byli s nima problémy (s jedním silně věřícím muslimem obzvlášť). Takže to by bylo k tomuhle.

Do Wordu si potom začněte psát jednotlivé eseje a dopis, je jedno, jestli začnete česky a pak to přeložíte, nebo budete psát rovnou v angličtině, já jsem to dělal tím prvním způsobem. Jinak dopis pište způsobem, že si představíte nějakou rodinu, a dopis směřujte přímo ní, nepiště ho stylem, že ho uvidí X dalších lidí.

Až to všechno budete mít, můžete to všechno začít psát přímo do přihlášky (alespoň AYUSA má takovou přihlášku, kterou můžete vyplňovat rovnou v PDF). Nechte to chvíli uležet, potom to jenom dolaďte a máte odevzdatelnou přihlášku.

A mějte u toho na vědomí, že nemusíte mít dokonalou přihlášku. Rodina, která si vybírá studenta vidí jen seznam jmen s fotkami a vypíchnutými největšími zálibami. Když si potencionální rodina otevře Váš profil, tak vidí jen fotky z přihlášky s popisky, které píše agentuta. Nevím přesně, kdy rodina může vidět zbytek Vaší přihlášky (vím jen, že pokud si vybere studenta definitivně, tak dostane originál přihlášky, spolu s dalšími dokumenty).

No a jak jsem si teď tu přihláčku procházel, tak jsem místy nechápal, co jsem vlastně chtěl sdělit. I za těch 10 měsíců nic nedělání se moje angličtina zlepšila (nebo minimálně změnila), protože polovinu věcí v té přihlášce bych dnes formuloval jinak. Ale jak říkám, moje přihláška byla místy hodně nepochopitelná, hodně kostrbatá, a kde jsem skončil? … :-)

No a na závěr vám přidám osnovu mého dopisu pro rodinu:

  • rychlé představení (věk, odkud pocházím)
  • moje motivace, proč chci jet do USA
  • moje koníčky a oblíbené sporty
  • co dělám ve volném čase s kamarády
  • popis sebe sama (tady jsem napsal že jsem posedlý sám sebou, ale tehdy jsem tím chtěl říct něco jiného, ale už nevím co :D)
  • rodina (rodiče, jejich zaměstnání; sourozenci)
  • co bych chtěl dokázat a dělat v budoucnu
  • poděkování za čas strávený čtením tohoto dopisu :-)

Takže takhle nějak. S touto osnovou byste měli být schopní napsat tak dlouhej dopis, že ho nakonec budete muset zkrátit, abyste ho na tu jednu A4ku dostali. Alespoň já jsem musel. :-)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *