Nestihnul jsem letadlo! Co dělat?

Tak od článků se zážitky ještě na chvíli zpět k těm užitečnějším. Zkušeným cestovatelům se toto může zdát jako samozřejmost, ale doufám, že pokud letíte na výmenný pobyt, a třeba poprvé v životě letadlem, tak snad se vám to bude hodit. Tady jsou teda věci, které jsem před svým prvním letem chtěl vědět já.

Je to jen pár bodů, které je fajn mít na paměti, pokud se Vám stane něco podobného – tzn. když vám uletí letadlo nebo z nějakého důvodu nestihnete navazující spoj (přestup na jiný let).

Ale ještě předím chcí říct (aby to, co napíšu dál, nevypadalo jako chlubení), že i já jsem četl a čtu blogy mnoha exchange studentů, a samozřejmě nejsem jediný, který měl problémy. Při každém takovém článku jsem si říkal, že kdybych věděl dopředu, že se mi toto stane, tak rozhodně nikam nepoletím – ať už šlo o změškané letadlo (toho jsem děsil tehdy nejvíc), nebo jen o zpožděný kufr. A samozřejmě i já jsem doufal, že můj let proběhne v naprostém pořádku (neproběhl).

Nicméně pokud se cokoliv stane, tak je dobré mít na paměti několik bodů plus důvody, proč si myslím, že nic není tak strašné, jak to vypadá.

Letenka vám nepropadne

Letiště Vám při zmeškaném přestupním letu přebookuje navazující letenku, i kdybyste let nestihli vlastní blbostí (samozřejmě je dobré to v takovém případě svést na dlouhé rolování letadla k bráně, a na dlouhou frontu při vystupování z letadla).

Pozitivum: Naučíte se řešit problémy na letišti, pochopíte trochu zákulisní fungování na letišti, a příště už to zvládnete (a pokud ne, tak budete vědět, co dělat). A pokud Vám zajistí let s více přestupy, budete mít víc letišť, o kterých budete moct říct, že „tam jste byli“. A navíc jsem slyšel příběhy, kdy lidem uletělo letadlo, a i když měli původně zaplacenou ekonomickou třídu, tak v náhradním letu je posadili do obchodní třídy, v některých případech dokonce i do třídy první!

Hotel a jídlo zadarmo

Na přepážce vedle mě řešil nějaký Američan zmeškaný let do Texasu. Ten bohužel neměl takové štěstí jako já a nejbližší volný let mu sehnali až na další den. Což je samozřejmě blbý, a je to celkem dost velká komplikace, ale dostal k tomu taky poukázku na 200 EUR, a pokud jsem to dobře pochopil, tak zhruba 80 EUR mělo být na nějaký hotel u letiště, něco málo na taxík a zbytek na jídlo. I když je to samozřejmě blbá situace (a pro toho Texasana obvzlášt, protože očividně potřeboval být v USA ještě ten den), tak pokud za sebou už máte pár desítek hodin na cestách, tak se  pořádně vyspíte, a za 100+ EUR se dá přežrat opravdu královsky. :D

Lidi nestíhají letadla all the time

Spousty lidí před Vámi i po Vás to zvládli a ještě zvládnou.

Nezmatkovat

Zmatkováním se nic nevyřeší. Nejvíc nervózní jsem byl, když jsem se probudil v autě ještě v Česku a uviděl Terminál 1 pražského letiště; čekat na nejistý let sice není nic příjemného, ale rozhodně to nebyla ta nejkritičtější část.

Já jsem to taky zvládl

Na světě je minimálně jeden člověk, který si myslel, že jeho let bude bez problémů a nakonec to taky zvádl v pohodě (= já :D).

A tak…

Pokud kufr nebude na letišti v cílové destinaci, pošlou Vám ho poštou. Na letištích je spousta lidí, kteří Vám pomohou (v USA platí dvojnásob).

Takže asi tak. Samozřejmě taky záleží na tom, jak daleko pro Vás pojede rodina a co případné komplikace budou znamenat pro ni, ale… jak už jsem napsal, na všem špatném se dá najít něco dobrého.

You may also like...

4 Responses

 1. Eva napsal:

  No stejně doufám, že to zvládnu bez problémů :D

 2. Viktor napsal:

  tyvolee ja už chcu jet !!!!!!! :D jak to ctu tak chcu vypadnout, tolik zazitku a zkusenosti … fakt nezaplatitelny

 3. kačka napsal:

  díky za skvělej článek :)

 4. jiripavlik napsal:

  @Eva: Budu drzet palce :-)

  @Viktor: jj :D

  @kačka: neni zac :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *