Odlet I.

Za několik málo hodin odjíždím směrem Praha, odkud budu odlétat. Abych si trochu zkrátil čekání (no na práci toho mám ještě dost, ale už jsem z toho trochu vynervovanej), tak přepíšu článek o odletu, který mám už rozepsaný nějakou dobu.

Na let jsem se nějak začal chystat už v době, kdy jsem dostal letenku. Projížděl jsem různé články, fóra a mapky letišť a snažil se něco pobrat. Teoreticky ale pořád nevím, jak to na letištích funguje. Doufám, že tři hodiny před odletem a tři hodiny při přestupu mi budou stačit na to, abych to zjistil.

Jedna z prvních věcí, kterou jsem s letenkou udělal, byl výběr sedadla na letu Amsterdam (AMS) – San Francisco (SFO). Jelikož tuto trasu poletím s KLM a jejím letadlem Boeing 777-200ER, mohl jsem si na stánkách KLM v sekci manage my booking vybrat sedadlo už dlouho před odletem (údajně to jde snad až tři měsíce dopředu). Jako správný fotograf jsem si zvolil jedno ze dvou posledních volných sedadel u okna (bohužel mi až později došlo, že na mě taky bude celou cestu svítit slunce) a vytiskl si nějaké přehledy samotného letu – odkud, kdy a kam. Sedadlo na letu z Prahy (PRG) do Amsterdamu zvolit zatím nešlo, protože tento let operuje ČSA.

Potom se nic moc nedělo až do dnešního rána, kdy od sedmi hodin (max. 24 hodin před odletem) šlo provést odbavení přes internet (check-in). Tady už šlo vybrat i sedadlo pro let PRG-AMS Airbusem A320-200, které jsem si vzal (jak jinak) zase u okna. A i když jsem to dělal „až“ v devět hodin, byl jsem první. Teď večer už jich tam bylo obsazených víc, ale pořád ani ne třetina. Tak jsem zvědavý, kolik lidí v tom letadle bude, protože tenhle spoj létá každý den snad několikrát.

Po tomto check-inu jsem si vytiskl palubní lístek a ještě jedno lejstro a šel jsem ještě na chvíli spát. Celý den se mi nechce vůbec nic dělat, jen jsem trochu uklízel, trochu balil a tak.

Abych to tedy shrnul:

 • v sobotu v 7:00 odlet z Airbusem A320-200 (ČSA) z Prahy do Amsterdamu
 • přílet na AMS v 8:40, potom skoro tři hodiny na přestup
 • v 11:20 odlet Boeingem 777-200ER (KLM) do San Francisca, přílet v 13:30 místního času

Co by mohlo být velmi užitečné i pro ostatní je web SeatGuru, kde jsou plánky spousty letadel, které vám mohou být nápomocné při výběru sedadla, protože jsou tu vyznačená výhodná a nevýhodná sedadla v rámci třeba ekonomické třídy – např. sedadla, která mají kvůli nouzovým východům více nebo méně místa pro nohy apod.

Dnes jsem si znovu procházel plánky letišť a moc moudrosti jsem z nich nepobral. Teda něco málo jo, ale holt se to musí vyzkoušet. Já co si nevyzkouším v praxi, to nepochopím. :-D

Takže já si teď jdu znova překontrolovat doklady a pokračování bude už z USA.

Jo a taky jsem se v minulém článku zmínil o tom, že jsem konečně vymyslel, jak publikovat fotky, tak tady jich máte pár na zkoušku. Doporučuju roztáhnout přes celý monitor. :-)

2010-07-30 BEFORE FLIGHT

You may also like...

8 Responses

 1. Viktor napsal:

  Hodně štěstí !

 2. kačka napsal:

  taky přeju ještě jednou hodně štěstí!! :))

 3. jiripavlik napsal:

  @Viktor a @kačka: Díky moc :-) Snad už je ten jeřáb z dálnice odklizenej :)

 4. Andrea napsal:

  Je hrozně zajímavý číst tento článek, když zrovna sedíš v letadle a odlítáš někam do neznáma na rok. Jaký je to pocit, když si uvědomíš že rok budeš někde pryč od rodiny, přátel?

 5. Mario napsal:

  Zdravím,
  jako člověk, kterej se chystá příští rok taky odletět do USA bych ti chtěl moc poděkovat za tento web. Zatím jsem tady našel spoustu užitečných informací, pobavil jsem se a máš pro oči a orientaci velmi příjemný design. Zatím odvádíš skvělou práci. Přeju ti hodně štěstí při pobytu v zahraničí a doufám, že budeš pokračovat v tom, cos tak perfektně začal. Ještě jednou díky.

  P.S. S dovolením si tě přidám i na FB, abych vstřebal co nejvíc informací o pobytu v USA.

 6. Eve napsal:

  Ah it’s very excited! Užij si to maximálně a co nejdřív nový článek z nového domova :-)

 7. Jirka napsal:

  @Andrea: Dost smiseny :-)

  @Mario: Diky moc, budu se snazit :-)

  @Eve: Diky, clanek uz je napsany, jen ho po sobe musim precist. Je totiz dost dlouhy, ten let se jaksi neobesel bez problemu :-D

 8. jiripavlik napsal:

  Kurna to je nostalgie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *