Poslední přípravy před odjezdem do Anglie

PoslednI-PRIPRAVY-PRED-odjezdem-COVER

Abych rychle shrnul předchozí články: práci jsme našli, jak tam budeme bydlet jsme vymysleli, takže zbývalo před samotným odjezdem dořešit formality:

Příprava auta

IMG_7942Jak už jsem napsal minule, Multivan dostal kompletní detailingovou kůru, v servisu potom proběhla běžná prohlídka, doplnění kapalin a oprava různých drobných závad. Dovnitř jsem přidělal jeden z mých monitorů, co mám doma a to bylo asi vše. Pro jistotu jsem dokoupil autonabíječku, protože buď už je chcíplá hlavní baterka a k tomu jsem naložil startovací kabely – v Multivanu jsou dvě baterky a v případě nouze lze startovat i z té druhé. A po zkušenosti s vybitým autem v Maďarsku, kde jsem byl tak s Multivanem, bez kabelů, a kde nikdo nemluví anglicky (až na Csabiho z wakeparku v Gyoru, který nás tehdy zachránil), je radši vozím vždycky. :D

Kudy jet?

UK2014 - Trasa TAMTrasu jsem nechal na navigaci a Google Mapách, jenom jsem si vytiskl souřadnice různých důležitých míst – odpočívadel, Park & Ride parkovišť a dalších míst, kde jsme cestou chtěli zastavovat. Na cestě tam to konkrétně byl Norimberk, Lucemburk, Brusel, Brugy a Oxford. Celkem lehce přes 2000 km. V nejhorším případě by snad ani nebyl problém tam dojet jenom podle cedulí na dálnicích.

Pojištění

Pojištění na tři měsíce dlouho pracovní cestu standardně stojí okolo dvou až tří tisíc, jenomže jsem nějakým podivným způsobem objevil pojištění od Slavia Pojišťovny, které je na celý rok pro celou Evropu a stálo jenom lehce přes 1000 Kč. Nakonec jsem si sjednal toto, ale zpětně bych to už neudělal a jen jsem vděčný za to, že se s pojišťovnou nemuselo nic řešit – před odjezdem zpět z Anglie jsem se je totiž snažil několikrát kontaktovat (emailem a telefonem), jestli by šel z pojištění řešit špatně zabookovaný trajekt. Bylo mi jasný, že nejspíš ne, bohužel jsem se od nich nedočkal vůbec žádné odpovědi – ani kladné, ani zamítavé. Když si vzpomenu na snahu jiné pojišťovny (teď už si asi nevzpomenu které, ale asi Axa) při cestě do USA v roce 2013 vše řešit (proplacení některých věcí kvůli 5 dní zpožděnému kufru), tak se to nedá vůbec porovnat.

Asistenční služba

S pojištěním trochu souvisí i asistenční služba, která pokrývá spoustu problémů na silnici: odtah, dovoz paliva, ubytování když je auto v servisu apod. ÚAMK ho nabízí za 1890 Kč na jeden rok pro celou Evropu a dokonce jsem jí i jednou využil, ale o tom později.

Tunel nebo trajekt?

Cesta eurotunelem je v průměru tak 2x až třikrát dražší než trajekt, proto nebylo moc co vymýšlet – jeden směr s DFDS Seaways stál přesně 1004 Kč. I když se na webu tváří, že Multivan už je velká dodávka (není), ve skutečnosti může jet na nejlevnější tarif pro běžné osobní auto a vejde se do všech koutů trajektu, kam se vejde i normální osobní auto.

Co si sbalit s sebou

Rozhodnutí jet autem bylo asi nejhorší v tom, že jsme si najednou mohli sbalit cokoliv:

 • 2 horský kola
 • minibar (malá lednička)
 • 12V autolednička
 • kempovací stolek
 • kempovací židličky
 • elektrický dvouplotnový vařič
 • 2 běžný cestovní kufry s oblečením
 • 2 krabice plný jídla a nádobí
 • stan
 • dva spacáky
 • všechna fotovýbava a kufřík s GoPro krámama, stativ, noťas, disky, bluetooth reproduktor ataaak dál
 • kanystr nafty (kéž bych v té době věděl, že když ručička ukazuje nad rezervu, nádrž je ve skutečnosti už prázdná) :D
 • WD40 a duct tape!

IMG_7946

No prostě, bylo toho hodně a byl to nezvyk. Z mých dvou velkých životních výletů (USA na rok a potom stejné místo na měsíc) jsem tak nějak byl zvyklý, že všechno, co mám, můžu kdykoliv sbalit do dvou kufrů a jednoho batohu. V tomto případě… not so much. :D

IMG_8099

O dva dny později :D

Odjížděli jsme v pondělí ráno a do Anglie měli naplánováno přijet v pátek večer, ale o tom zas příště.

Pokud chceš dostávat upozornění na nový články, tak můžeš buď přes email nebo na facebooku. Můžeš si taky přečíst všechny dosud publikované týkající se UK Work & Travel 2014. :)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *