Jak vyřešit peníze (a placení kartou) v USA i ve světě, II. díl

Když jsem v roce 2011 byl na výměnném pobytu na střední škole v Americe, napsal jsem několik článků ohledně financí, např. jak si vyřešit peníze do USA nebo jestli si zakládat americký účet. V tom prvním jsem zmínil, že jako záložní varianta, v případě největší nouze (ztráta hlavní platební karty atd.), může posloužit předražený Western Union a cosi kdesi. K tomuto bych rád připsal poznatek z roku 2015.

Dneska bych „nouzový přesun financí napříc světem“ řešil kombinací dvou pěkných služeb – Wise a Revolut.

Wise: levné mezinárodní převody peněz

O Wise už jsem tady psal. Ve zkratce – převod peněz napříč světem za nízké až žádné poplatky za velmi dobrý (mid-market) kurz. Aktivně Wise využívám už skoro rok a nemůžu si tuto službu vynachválit.

Wise lze využít např. v případě, kdy americký účet máte a chcete na něj levně a rychle z Česka poslat peníze. Pokud americký účet nemáte, lze Wise zkombinovat se službou Revolut.

Více a konkrétněji v článku Wise: mezinárodní převod peněz (téměř) zadarmo a rychle.

Revolut: moderní virtuální peněženka s fyzickou MasterCard zdarma

IMG_2761No, a teď už k jádru. Revolut je taková digitální peněženka. Zaregistrujete se, zdarma Vám přijde embosovaná platební karta MasterCard (pošlou ji kamkoliv na světě) a tu můžete ovládat přes mobilní aplikaci na smartphonech (iOS a Android).

Takže modelová situace výměnného studenta: jste na výměnném pobytu v USA a vaši běžnou debetní kartu od českého účtu ztratíte. Necháte ji zablokovat a jak budete fungovat dál? Vzpomenete si, že u cestovního pasu máte tuto kartu, na kterou si z českého účtu skrz Wise pošlete libry (TW umí USD poslat jen na americké účty a Revolut sídlí v UK) a můžete fungovat dál, dokud se k Vám nedostane nová platební karta. Kartu lze ale dobít i jinou platební kartou (za předpokladu, že ji neztratíte). Jinak Revolut umí fungovat v librách, eurach a dolarech, ale když např. v USA zaplatíte v USD a na kartě budou jen libry, tak se to prostě jen přepočte. Jinak USD a EUR jdou na Revolut dostat klasickým mezinárodním bankovním převodem, ale ten je narozdíl od převodu přes Wise poměrně drahý. Celkově, Revolut je prostě taková hodně chytrá předplacená karta.

A skutečný příklad využití ze včerejška: sestře v Anglii ukradli peněženku – řidičák, platební karty, občanku a všechnu hotovost. Takže byla v Anglii, průser, protože měla jet za týden autem domů, risknout to bez dokladů je o pokutu, ale bez peněz člověk nikam nedojede, že… Skrz Revolut byla tato situace vyřešená za 10 minut a bez jakýchkoliv poplatků, což se bohužel nedá říct o řidičském průkazu, ale to by bylo na další článek. V tomto případě bylo štěstí taky to, že Revolut karta sestře přišla zrovna nedávno a ještě ji nezačala nosit v peněžence. Takže obecné poučení asi je – nenosit všechny karty zaráz, hlavně v zahraničí.

Velmi zásadním plusem této služby je také fakt, že má výběry z bankomatů po celém světě zdarma… Když si vzpomenu, že jednou jsem nutně potřeboval asi 30 dolarů ve škole navíc a musel jsem si podruhé za měsíc vybrat přes kartu od Komerční banky a stálo mě to 100 Kč… ouch. :D

Já už výměnný student sice nejsem, ale výběry z bankomatů zdarma se hodí při každé cestě za hranice. Takže můžu doporučit. Bližší info k Revolutu zde.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *