Rok na střední v USA – jako eBook

V roce 2010/2011 jsem byl jeden rok na střední škole v Kalifornii, o čemž původně byl celý tento blog, kde jsem více nebo méně pravidělně psal svoje zážitky a poznatky. Když jsem 27. května čestně odpromoval, do mého odletu domů zbýval pořád ještě necelý měsíc. A co jsem asi tak v 18 a bez řidičáku mohl na venkově dělat? Občas jsme s někým zajeli do kina, s Mikeym jsme jen tak jezdili autem po okolí (fascinující způsob, jak objevovat takový ten pravý, americký venkov), jezdili ke kámošům pokecat (to hangout), do bazénu a zahrát Xbox… prostě taková idylka.

A když některý den nebylo nic v plánu, vzal jsem si ven notebook a v teplém podnebí začínajícího kalifornského léta (to byly časy!) jsem z blogu začal všechny články upravovat do podoby ebooku. Tu a tam jsem něco doplnil, rozšířil (o věci, který jsem třeba v průběhu pobytu nemohl úplně ventilovat na blog) a dal tomu nějakou jednotnou podobu. Tehdy jsem to měřil a strávil jsem na tom několik desítek hodin čisté práce. Ale hlavně, od června 2011 jsem na to nesáhl, takže tak, jak jsem to tehdy napsal, tak to je. To zmiňuju proto, že občas si sednu a nějakej ten starší článek tadu na blogu vypucuju, dám mu formu, trochu ho doplním nebo opravím o aktuálnější informace (např. aby byl srozumitelnější z pohledu někoho, kdo ten článek čte poprvé – tehdy jsem to bral, že tento blog čte jenom pár lidí a pravidelně, takže znají souvislosti, které nebyly v jednotlivých článcích).

eBook ke stažení

Pojmenoval jsem to vcelku originálně jako Rok na americké střední a tady to je, ve třech formátech:

Má to nějakých 150 stránek textu a je v tom asi 30 fotek.

Předmluva (napsáno červen 2011)

Školní rok 2010/2011 jsem strávil na střední škole Escalon High v Kalifornii jako výměnný student.

Během svého pobytu v Americe jsem psal na blog https://usa.jpavlik.cz/ a občas nepravidelně i osobní deník. Při psaní článků jsem dříve hodně spoléhal na automatické korekce ve Wordu, ty jsem ale v USA neměl, protože jsem si tu koupil notebook s anglickým vším. Články jsem tedy zveřejňoval jak mi padaly z klávesnice s tím, že až se vrátím, tak je postupně protáhnu Wordem, poopravím, doplním… Jak se množství článků začalo zvyšovat, bylo mi jasné, že se na to nejspíš vykašlu.

Potom jsem si vzpoměl na svoje pročítání cestovatelských blogů – vždycky jsem si přál, aby je po dokončení cesty jejich autor nějak slepil dohromady, a já si je mohl pohodlně přečíst za sebou, tak jak byly napsány. Takto jsem došel k nápadu tuto e-knihu sepsat – dát dohromady všechny články, doplnit je o věci, které jsem v době psaní třeba nechtěl zveřejnit nebo nevěděl, a celé to potom dát ke stažení.

Články jsou víceméně v takovém pořadí, v jakém jsem je napsal a zveřejňoval na blogu. Čistě cestovatelské a jiné tipy jsem potom přesunul úplně na konec. Místy je do textu zasáhnuto s aktuálnějšími informacemi.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *