Rozhodnutí jet na Erasmus a výběrové řízení
Nejzazší termín, kdy by se měl Erasmus začít začít řešit, je předchozí akademický rok před výjezdem, což pro nás byl leden nebo únor 2015. Podali jsme proto přihlášku do výběrového řízení na naší fakultě, zcela výjimečně dokonce skoro týden před uzávěrkou (to je jakože brzy, přihlášku kdysi na USA jsem odevzdal dva dny po deadlinu :D). Úplně jsme ale zapomněli přiložit motivační dopis, který jsme teda obratem dopsali a potupně došli na studijní oddělení, jestli můžeme obálku s přihláškou vyměnit za obálku s přihláškou i motivačním dopisem. Naštěstí s tím nebyl žádný problém, a ještě jsme u toho zjistili, že kromě nás podalo další přihlášky zatím jenom 5 dalších lidí! Během posledního týdne jich ještě pár přibylo, ale přecejen je to na fakultu, kde je jeden z oborů přímo angličtina a je tu několik stovek lidí, kterým nedělá moc problém, docela tristní účast. Ne, že by mi to ovšem vadilo, aspoň mají šanci jet i lidi s mým průměrem. :D (Nakonec se ale obsadilo všechno.)
Kam jet?
Spousta lidí bere Erasmus jako možnost jet na půl roku k moři nebo do tepla, my jsme to vzali ale přesně obráceně. Chtěli jsme do Skandinávie, konkrétně do Norska, a jako záložní zemi jsme měli Finsko a Irsko (celkem šlo zadat tři školy). Škola, na kterou bychom šli v Norsku navíc byla v menším městě, přímo u jednoho z norských fjordů, ne někde ve městě v Oslu, takže jsme to brali prostě tak, že Norsko a bude. :D
Vyhlášení výběrového řízení na naší fakultě trvalo snad nejdéle ze všech fakult (nejen na naší škole…), ale nakonec jsme se dočkali a do Norska jedeme oba! To bylo v půlce března (uzávěrka výběrového řízení byla začátkem února).
Kam přesně do Norska na Erasmus pojedeme
To kdybych věděl. Než jsem jel na rok do USA, tak jsem na internetu hledal úplně všechno. Tentokrát už jsem to až zas tak neprožíval. Jenom jsem teda zjistil, kde je přibližně na mapě Volda, město, ve kterém je Volda University College, kde budeme v zimním semestru 2015/2016 studovat. Je to malý město asi 2100 km od Brna, což je třeba o 600 km víc, než je to autem do Londýna, a letadlem je to taky na pěkných 7 hodin cesty (Praha-Oslo-Volda).
Mrknul jsem taky na možnosti ubytování, a kolejní pokoj pro dva s kuchyní stojí v přepočtu 550 eur (což je super, protože pokoj pro jednoho se sdílenou kuchyní stojí přes 300). Jako stipendium pro Erasmus máme v Norsku 500 eur na měsíc na osobu, čili na všechno ostatní zbyde ta druhá půlka tisícieurovky, tak snad to pomůže aspoň trochu zmírnit náklady na všechno ostatní, protože Norsko je extrémně drahá země. Myslel jsem, že ty povídačky o tom, že „všechno stojí stejně korun jak u nás, jen ta norská koruna stojí 3 Kč“ jsou přehnaný, ale bohužel je to místy ještě horší.
Papírování před odjezdem…
V dubnu jsme zašli na krátkou přednášku, kde jsme zjistili, kolik papírování za takovým pobytem na pár měsíců stojí (docela dost).
Krok první: Najít zahraniční oddělení
Úplně prvním krokem před odjezdem na Erasmus je najít zahraniční oddělení univerzity v zahraničí, což naštěstí nebyl problém. Volda zrovna chce před Erasmem nominaci studenta, takže jsme se nikam nedostali, nominaci totiž pro změnu musí udělat naše zahraniční oddělení. Potom teprve se dá zaregistrovat a vyplňovat další zahraniční papíry. Naštěstí jsme toho spoustu stihli před odjezdem do Anglie a zbytek dořešili rodiče s plnou mocí v ruce.
Jak se do Norska dostat?
Popravdě řečeno pro mě byla jasná vec letět letadlem, což mě ovšem okamžitě přešlo po letmém prozkoumání cen letenek. Z Prahy do Osla za 1000-2000 Kč a potom z Osla do Voldy za dalších 2500-4000 Kč. To dělá asi 6 tisíc na osobu, dva by nás tak cesta vyšla na třeba 12 tisíc jenom tam. A to je moc. Nakonec jsme to zvládli mnohem levněji. Sice to trvalo tři dny, ale stálo nás to jenom necelých 1800 Kč, takže pod tisícovku na jednoho a je dost pravděpodobný, že na cestě zpátky ještě vyděláme. Ale o tom zas příště… snad jen řeknu „auto“ a „Jízdomat“.