Sběr odpadu po americku

Jednou v sobotu jsem takhle šel z mého pokoje do kuchyně, když mi host-mum řekla, že já a můj host-brother „have to take the trailer and go dump it“. (Připojit vlek a odjet ho vyprázdnit na skládku). Když jsem na to kývl, tak jsem samozřejmě neměl tušení, o co jde a co to znamená.

Inu, věc se má takto. Na místních farmách (a nejen tady) je zvykem, že každý má minimálně jeden přívěs za auto, který slouží jako kontejner. Moje rodina jeden takový taky má, ale tehdy jsem nevěděl, že to je hlavní popelnice (hodně jsme vyklízeli bordel z mého současného baráku a myselel jsem, že ho na to mají extra). No každopádně, od té doby jsem si začal všímat, že podobný vlek má skoro každý ranč v okolí.

Když jsem o tomhle komusi psal (o tom, že jsme na skládce ručně vyprazdňovali kontejner), tak se mě zeptal, jestli neuvažuju o změně rodiny. K tomu musím napsat jedno: byl to jeden z nejzajímavějších a hlavně nejneobvykleších zážitků tady.

Ready to roll.

No, každopádně jsme udělali jak host-mum poručila, vlek zapřáhli za obrovský Ford F350 a vyjeli. Plýtvání naftou řekl bych, úspornější Suburban by to utáhl taky, ale holt Američani. Větší = lepší. Ale tohle je nepodstatný. Kouzlo tohodle zážitku začalo už za vjezdovou bránou na náš ranč. Vždycky vždycky vždycky jsme za touhle bránou odbočili doleva, a já jsem byl dodnes línej sednout na nějaký z těch jejich historických kol a jet se podívat, co je na druhé straně. Každopádně, vážení přátelé, střihli jsme si to doprava! A pokud čtete můj blog poctivě, určitě víte, že krajina tady je nijaká. Rovina a rovina od nevidím do nevidím. No a tehdy jsem zjistil, že my jsme na naprostém okraji této rovinné pláně. Neujeli jsme ani kilometr a všechno se začalo dost dramaticky měnit. Tyvole, jeli jsme z kopce!!! Kurňa, tady je to fakt rovina snad stovky mil na všechny strany, a půl kilometru na druhou stranu jsou najednou kopce! WTF! No každopádně jsme si to takhle jeli asi půl hodiny tím směrem, a já s otevřenou hubou přemýšlel, jak najednou ta krajina vypadá krásná, když je to aspoň trochu z kopce nebo do kopce.

Válcovač :-D

Asi po půl hodině jsme dojeli na skládku. Najeli jsme na váhu, zvážili se a byli vpuštěni dovnitř. Tady jsme pak asi ještě pět minut jezdili okolo, než jsme našli plácek, kde se aktuálně vysypávalo. Osobně jsem si představoval, že najedeme na rampu a ono se to nějak vysype samo, to by ale asi bylo moc jednoduchý, proto jsme zacouvali, nasadili si rukavice (o kterých jsem předtím nevěděl, k čemu je jako vezeme) a začali vlek vyprazďnovat, což nám zabralo skoro hodinu. Nejdřív jsme ale museli počkat, než dozor sládky a řidiči těch mnohatunových ušlapávacích monster trochu poodejdou, protože první na řadu měl přijít odpad, který není povolený (už nevím co to přesně bylo, nějaký zdechliny koz a lednička). Potom už to šlo pěkně od ruky, pokud se něco takového dá říct o přehazování smradlavejch pytlů, které začaly tlít před půl rokem na dně onoho vleku.

Celá ta skládka byla na nahnutém podloží, kam bych se bez 4×4 auta trochu bál vjet, fakt ale byl, že se tam objevovali i lidi v sedanech a dokonce velký kamiony.

Jak říkám, objevovaly sem všechny druhy vozidel..

Co mě osobně nasralo byl borec, kterej přijel s fakt pěkným vlekem, očividně na tom byl finančně líp, než moje hostitelská rodina. Protože jediný co udělal bylo to, že vedle nás zacouval, vylezl ven, na vleku zahejblal s nějakejma páčkama, ozvalo se zasyčení, obrovský hydraulický rameno zvedlo z vleku korbu, odpad se sám vysypal a za pět minut byl pryč. Prostě přívesná korba, žádný technický zázrak. No nic.

A i když ona skládka byla asi dost stará a zavedená, nebyly to hory odpadků, prostě holý kopce. Docela by mě zajímalo, jak taková skládka vlastně funguje. Každopádně v onu sobotu tam bylo docela rušno a od té doby potkávám lidi s dump trailerama pořád.

Při odjezdu jsme se zvážili znova, zaplatili jsme $36 a vydali jsme se zpátky.

O krásně kopcovitosti na druhé straně mé ulice už jsem se zmínil, tak ještě něco o tom, kdo tu žije. Očividně milionáři, kteří chtějí mít klid (nebo to spíš budou letní sídla). Kromě jezírka dost velkého na to, aby tam mohl jezdit s lodí (teda ne jezdit, ale vyzkoušet před sezónou rozhodně jo) jsem viděl dva pozemky s vlastní dráhou pro motocrossky a čtyřkolky. Což je celkem fajn, můžete si koupit klidně tu nejhlučnější crossku nebo čtyřkolku co najdete, přidat na ní ještě super-tuzing mega-noise výfuk, a stejně nejbližší soused nebude dost blízko na to, aby to slyšel a šel si na Vás stěžovat.

No a když jsem to začal odpadkama, tak to nima taky skončím. Ve městě pořád vedou popelnice. Popelářský auto přijede, vysune se z jedné strany STOPka, z druhé strany rameno, to čapne popelnici, zvedne ji nahoru, převrátí, vysepe, zaklepe, protřepe a vrátí na původní místo. To všechno bez toho, aby řidič nebo obsluha vylezla z kabiny.

You may also like...

3 Responses

 1. Elle napsal:

  Dost zajímavý a neobvyklý článek :-D Na jednu stranu, alespoň máš “pěkný“ zážitek :-)

 2. kacka napsal:

  Zdechliny koz? To me trosku zaskocilo..jinak moc zajimavej clanek!

 3. jiripavlik napsal:

  @Elle: diky :)
  @kacka: jo, tady je takova aukce se zivejma zviratama, malicky kuzlatka stojej okolo $1-2 a trochu odrostly se daj prodat zpet za $120+. duvod je samozrejme tahle silena deathrate. a tehdy (dumpnout jsme to byli snad lono v rijnu, clanek jsem napsal az ted) koupili prvni tri a vsechny umrely, protoze je ani poradne nekrmili, ale oni umiraj i kdyz se o ne staras relativne dobre (to ale nemuzu posoudit, me je to jedno a oni to nechavaj na deckach, ktery precejen nejsou nejpracovitejsi :D). kazdopadne jsou zatim ve ztrate tak -$40 :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *