Wise vs. banky vs. směnárny: Co je nejvýhodnější?
Tímto článkem bych chtěl navázat na předchozí, ve kterém jsem představil službu Wise, pomocí které lze za pár korun (nebo zadarmo) stěhovat peníze po světě.
Předem bych ale rád napsal: jsem 23letý kluk, nemám osobního bankéře ani VIP kurzy ve směnárnách nebo bankách; jinými slovy, nemám přístup k nabídkám, které máte, když u nějaké banky máte odpovídající obraty. Naopak, mám dva obyčejné základní české účty s vedením zdarma (u AirBank a u Komerční banky), a jako každý druhý jsem si jel v létě něco vydělat do Anglie, kde mám běžný účet u Barclays.
Řekněme, že mi zbylo třeba 3000 liber na anglickém účtu a řekněme, že je z nějakého důvodu chci co nejvýhodněji dostat na český účet.
Hodinku jsem si hrál s Excelem a počítal jsem pro různé velikosti obnosů:
- £150 liber (když potřebuju pár drobných)
- £500 liber (koupil jsem akční letenky přes tátovu kreditní kartu a chci mu je poslat)
- £1000 liber (prostě třetinu anglických peněz chci mít „doma“)
- £3000 liber (posílám si celou výplatu za léto)
- £12 000 liber (v Anglii jsme třeba byli čtyři: vyplatí se to poslat naráz nebo je lepší když si to každý pořeší sám?)
Porovnání poplatků banky a Wise
- Barclays v Anglii: 25 liber za odchozí zahraniční platbu (cca 923 Kč)
- AirBank: 100 Kč za příchozí zahraniční platbu
- nebo Komerční banka: 0,9 % z příchozí zahraniční platby (ale minimálně 225 Kč, maximálně pak 1095 Kč)
- Wise: nikde vlastně nemají konkrétní „cenu“, ale lze snadno spočítat, že dnes to je 0,7 % z převáděné částky z liber na Kč (oni sami běžně uvádí, že u nich jsou poplatky zhruba půl procenta, takže to bajvoko sedí).
Přes Wise je nejvýhodnější posílat částky začínající na 150-200 librách, protože poplatek je až do této částky fixní (£1,14). Až od této částky tvoří variabilně zmínených 0,7 %. Viz obrázek.
Výsledky
Nebudu sem dávat celý excelový soubor, protože ze složitosti mých vzorců by se vám zamotala hlava (matematik holt nejsem :D). Dám sem jenom tuto výslednou tabulku, ve které jsou započítané všechny případné poplatky (za odchozí i příchozí platby) a peníze jsou převedeny podle devizových kurzovních lístků jednotlivých bank (u směnáren použit valutový kurz – tzn. vztahuje se na směnu peněz v hotovosti).
Co z toho plyne?
Předně je nutno asi dodat, že pořád jsou to orientační výpočty založené na kurzech platných v jeden den, platných jenom pro moje banky a jenom při převodu z libry na korunu (u Wise se různí poplatky u každého měnového páru). Převod trvá 1-4 dny a za tu dobu může poskočit kurz tak výrazně, že smaže rozdíl výhodnosti jednoho způsobu převodu oproti druhému.
Nicméně je pěkně vidět, že:
- Wise je výhodnější než běžné mezinárodní převody (poměrně výrazně)
- Když už bych volil mezinárodní platební příkaz a ne Wise, tak příkaz zadat tak, aby směnu z liber na koruny provedla až česká banka, protože jak Komerční banka, tak AirBank, má na nákup libry mnohem lepší kurz než anglická Barclays.
- A z těchto dvou bank poslat libry na AirBank, protože má nižší poplatek za příjem mezinárodní platby (AirBank 100 Kč, Komerčka od 225 Kč) a lehounce lepší kurz na nákup libry (rozdíl v kurzu 82 Kč na každých tisíc liber ve prospěch AirBank).
- Klasická směnárna má k mému překvapení velmi slušný kurz!
Proč je v tabulce i Wise bez poplatku?
- Do začátku můžete zadarmo dostat patnáct liber. K tomu viz níže.
- K tomu můžete zadarmo mít (nevím, za jakých podmínek) první tři platby nezávisle na jejich výši zadarmo.
Dostupné platby zdarma najdete po přihlášení do Wise (viz obrázek), a pokud nějaké máte, nevyplýtvejte si je na testovací převody na malých částkách.
Porovnání:
Pro porovnání uvedu příklad převodu £2157 mezinárodním převodem z Barclays na AirBank:
- Poplatek £25 (922 Kč) za odeslání z UK, 100 Kč za příjem v AirBank, celkem tedy 1022 Kč v poplatcích
- AirBank tyto libry vykoupí za 78 055 Kč.
- Po odečtení poplatků vám tak zůstane 77 033 Kč.
A teď stejný převod přes Wise:
- Převod přes Wise by stál £15/553 Kč (tedy polovinu; navíc tento poplatek je flexibilní a tak by a s menší částkou klesnul, zatímco u klasického mezinárodního převodu by zůstal fixních cca 1000 Kč!).
- Wise tyto libry převede sám a na český účet vám přijde 79 079 Kč (na obrázku je v převodu započítán patnáctilibrový poplatek, který vám bude prominut).
Díky registraci přes můj odkaz tak ze stejných liber máte najednou na účtu o 2 046 Kč víc. Při klasickém placeném převodu přes Wise ale pořád dostanu navíc cca 2000 Kč oproti bankám. Úspora by mohla být mnohem větší, kdybych neměl účet u Airbank a ty peníze si musel poslat na svůj studentský účet u Komerční banky, kde bych za příjem stejných peněz platil dohromady 712 Kč (!).
Slovo závěrem
Na závěr – netvrdím, že Wise je vždycky ta nejlepší volba. Sami si zapněte Excel, najděte si poplatky a spočítejte si jak to vyjde v kombinaci s Vaší konkrétní zahraniční a českou bankou, a v konkrétní situaci a s konkrétní částkou, kterou zrovna řešíte. Zdroje viz níže nebo Google.
V článku použity kurzy z pátku odpoledne, 25. září 2015.
Ukázková kalkulačka převodů přes Wise
Zdroje
- kurz Wise: transferwise.com (v jejich přepočítávacím okénku)
- kurzy Komerční banky: kb.cz
- kurzy AirBank: airbank.cz
- kurzy Barclays: dostupné pouze po přihlášení do internetového bankovnictví, veřejně mají jen valutové (hotovostní) kurzy; v době psaní článku byl kurz 36,051 Kč za libru.
- valutové kurzy: směnárna Exchange.cz (Praha 1)