Vyplatí se založit si dolarový účet (v Česku) pro výměnný pobyt v USA?

Z poznámek Janči v jejím zápisku Před-odletová schůzka AYUSA 19.6. 2010 z předodletové schůzky (na které jsem bohužel nebyl) mě zaujala poznámka o dolarovém účtu. Už jsem o tom přemýšlel dřív a rád bych se s vámi podělil o svůj názor.

Zakládat si dolarový účet (pod dolarovým účtem si v tomto případě představuju účet u české banky, na kterém budou peníze uloženy v dolarech) pro využití během školního roku v USA se mi jeví jako zbytečné, a to hned z několika důvodů. Jednak asi nikdo z nás nedokáže určit kurz CZK/USD na tak dlouho dopředu, aby věděl, že na tom nakonec ušetří (nebo vydělá, chcete-li), a potom si myslím, že případná ušetřená částka nebude tak úchvatná, aby to mělo vůbec nějaký smysl.

Řekněme, že si ten dolarový účet založím a vložím na něj $5000/103 000 Kč k 21. 6. 2010 (jinak naprosto nerelevantní číslo střelené od boku). Můžou se stát „jen“ dvě věci. Kurz dolaru půjde nahoru (jakože podle grafu USD/CZK celkem pravděpodobné, nicméně loňský rozptyl kurzu byl kolem 5 Kč, takže se to může během pár měsíců zase otočit), a já za celý rok utratím méně, než kdybych čerpal peníze průběžně z českého korunového účtu. A pokud mi bude štěstí přát, tak si na konci roku peníze vyberu zpět a budu mít dokonce nějaký zisk. Úžasné, ale…

10denní vývoj dolaru (k 21.6.2010)

Taky se může stát to, že se trend otočí, a já budu ve ztrátě. To znamená, že buď budu peníze stejně čerpat z českého účtu a budu čekat, až se mi dolarový účet dostane zpět do plusu (což se stane, časem, otázka zní, kdo by měl čas na to čekat), nebo budu využívat ten dolarový účet tak jako tak, a ztrátu prostě přijmu – což je asi pravděpodobnější varianta, ale pak ten dolarový účet jaksi nesplnil svůj účel.

Teď by mě zajímaly dvě věci: kdo má sto až dvě stě tisíc na podobné spekulace? A pokud už je máte, stojí ty nervy při koukání na graf kurzu za to? Při $5000 znamená každý pohyb o korunu za USD zisk nebo ztrátu 5000 Kč. To je 5% z celkové částky…

Využití dolarového účtu (při obratu na účtu maximálně v řádech tisíců $) vidím hlavně pro ty, kteří mají nějaké příjmy v dolarech, a buď peníze nepotřebují hned a počkají si na slabší korunu, aby z těch dolarů vytřískali co nejvíc, nebo je hodlají v dolarech také utratit a nechtějí ztrácet při případném převodu z dolaru na koruny a pak zase zpět. Takto to tak dělám například u výdělků z fotobank, které mi chodí v dolarech na PayPal, a odsud je v dolarech zase utratím na eBay, takže tam mě nějaký kurz moc netrápí.

Já tedy volím český účet s korunami. Hlavní je si zpětně nezjišťovat, kolik bych případně ušetřil (nebo prodělal). Konkrétně v tomto se z toho stejně nedá poučit do budoucna. I když sám jsem zvědavý, až si tento článek za rok zpětně přečtu. Proto přikládám i vývoj kurzu s vyznačeným současným trendem.

Vývoj kurzu za poslední dva roky

 

Update v roce 2014: Na trhu se objevila velmi zajímavá služba pro mezinárodní bankovní převody – Wise (viz můj článek). Může se vám hodit, pokud si přecejen dolarový účet založíte a budete na něj chtít co nejlevněji dostatp peníze. :)

You may also like...

6 Responses

 1. Ondra napsal:

  Sice do USA nejedu studovat, ale každopádně zajímavá úvaha.

 2. Ohmy napsal:

  Něco na tom bude,ale zase z dolarovýho účtu ti budou mizet dolary,takže se vyhneš konverzi USD-CZK při každém nákup,který bude vždycky za horší cenu?Aspoň takto mi to říkali v bance,když jsem se jich v souvislosti na tento pobyt na to ptal?

 3. jiripavlik napsal:

  @Ohmy: To je urcite pravda, ale je ted strasny horko na to, abych se o tom snazil premyslet :D :(

 4. Eva napsal:

  Já si účet v USA zařizovat budu. Chtěla jsem to udělat a navíc teď mě v tom utvrdil bývalý exchange student. Někde neberou (nebo nechou brát) mastercard či Visu, takže si musíš vybírat-což stojí dost(kolem 200 kč). Může se to nevyplatit, ale pokud se tam nepošlou najednou peníze za celý rok a v nějaký den, když je dobrý kurz, vyjde to výhodněji.

 5. jiripavlik napsal:

  @Eva: To jo, já jsem měl na mysli účet u české banky založený čistě za účelem ušetření nějakých drobných – což jak, jsi správně poznamenala, navíc vůbec neřeší případný problém s tím, že někde neberou českou kartu.

 6. Karel napsal:

  Po trech letech nakup 19,9 prodej 20, 2. :-)

  http://www.exchange.cz/index.php?gclid=CO33nuCl_roCFQ1c3godIXgABg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *