Trénink angličtiny před odjezdem

K jednomu z minulých článků jsem dostal pěkný komentář, který tu s dovolením zveřejním celý, protože je ve slovenštině a tu už jsem dlouho neviděl a neslyšel, a ta se pěkně čte. Vlastně tu byl jeden okamžik, který se doteď zřetelně vybavuju. Představte si tohle: jste tu už nějakej ten měsíc, nic jinýho než angličtinu jste živě neslyšeli a najednou se v obchodě se suvenýrama v Las Vegas ozve: „Pozri sa na toto, stojí len 7 dolárov.“

Nevím proč, ale tak nějak mě to dojalo.

No ale zpět k tomu komentáři, už jsem na něj chtěl odpovědět jen krátce, ale rozhodl jsem se to spojit s ještě jedním podobným skoro-hotovým článkem (ve kterém jsem chtěl zkritizovat výuku angličtiny na českých školách).

Neviem či si to nespomenul niekedy v minulých článkoch, ale zaujímalo by ma, či si sa nejako pripravoval čo sa týka angličtiny a na čo by si sa odporučil zamerať?

Takže, jak se připravit? Nebo jak si obecně zlepšit angličtinu?

Osobně jsem se nijak cílevědomě nepřipravoval, jenom jsem pokračoval v tom, o už jsem dělal roky předtím – sledoval filmy a seriály v angličtině. Když píšu roky předtím, neznamená to, že teď už je pozdě začít, a věřím že hodinka dvě před spaním každý den rozhodně udělají svoje. Krásně si zvyknete na americkou angličtinu a po příjezdu budete rozumět úplně v pohodě (i když třeba nebudete vědět, co to znamená). Samozřejmě musíte sledovat americkou produkci, já se třeba přiznám, že když jsem tady byl na Harry Potterovi (britská angličtina), nerozuměl jsem skoro nic.

Další věc kterou jsem zkoušel, byl ESLPodcast, ale to jsem nikdy nevydržel dýl než dvě epizody. Proto pokud podcasty, tak o něčem, co Vás zajímá. Na výber jich je poměrně hodně.

Taky jsem v angličtině přečetl asi dvě nebo tři knížky, a ačkoliv jsem jim celkem dobře rozumněl, nevím, jestli to na mu angličtinu mělo nějaký vliv… pokud ano, tak nepozorovatelný (ve smyslu že nedokážu říct, co se zlepšilo; ne že efekt byl malý). Asi to hodně pomáhá na pasivní psanou zásobu (tu, kterou používáte při psaní), a pokud si vezmete knížku o něčem co Vás hodně zajímá, tak ono už to donutí si vyhledávat podstatné slova a fráze.

A pokud chcete vědět na co se při přípravě zaměřit, řeknu to velice jednoduše: mluvení, výslovnost, a možná si můžete zběžně projít seznam prvních pár tisíc nejpoužívanějších anglických slov (nadpoloviční procento už budete stejně nejspíš znát). Co můžete s celkem klidným svědomím přeskočit je gramatika, na kterou v mluveném projevu skutečně nikdo nedbá a při psaném projevu Vám snad bude odpuštěna. A přemýšlení o gramatice bude to, co Vás při mluvení v angličtině bude nejvíc brzdit. Takže pokud na angličtinou přípravu chcete vynaložit nějaké procento času, námahy, 80% vložte do mluvení a výslonosti, a zbytek do gramatiky (spousta gramatických věcí přijde s tím trénováním mluvení, a to zcela nenápadně).

Mluvení se trénuje lehce… prostě si můžete představit, že někomu popisujete váš pokoj nebo koníček a prostě budete nahlas mluvit. Vyšší level je potom komunikace s rodilým mluvčím například přes nějaký languageexchange projekt.

Výslovnost je taky celkem jednoduchá a podle mě dobře funguje princip popsaný v článku Jak na to: SPEAKING na Helpforenglish.cz. A pokud narazíte na nějaké slovo, o kterém netušíte, jak se s ním poprat, doporučuji stránku forvo.com, případně stejnojmennou aplikaci pro iPhone/iPod Touch.

Na závěr jen dodám, že tyto rady nejsou všeobecné, záleží jak na tom jste s angličtinou teď, a kde jsou Vaše mezery.

Já tohle vědět před rokem, strašně by mi to pomohlo. A to z toho důvodu, že praktickej život je o něčem jiným, než co se učíme ve škole. Není to o tom, že za několik drobných chyb v testu mám čtyřku a průser (na gymplu jsem měl z angličtiny trojku). Je to o tom, že chci americkýmu kamarádovi říct, že moje nejoblíbenější kratochvíle je jízda na kole z kopce. A že se neunavím šlapáním nahoru, protože nahoru mě vyveze lyžařská lanovka, která má v létě přicvaklý držáky na kola (lanovku upravenoou pro kola jsem měl docela problém popsat v angličtině). :)

You may also like...

2 Responses

  1. Barca napsal:

    Ahoj, ja jsem taky tenhle rok v Americe a s pripravou jsem na tom byla tak, ze jsem se taky snazila koukat na filmy v anglictine, ale bylo to tak nejak marne, protoze jsem temer nerozumela. Obavala jsem se, ze se mi pozdeji vymsti to, ze jsem se ani moc nesnazila hodne veci prekladat, abych porozumela lepe. Kdyz jsem sem prijela, tak jsem byla tak strasne vynervovana, ze jsem se nezmohla na lepsi odpoved nez: yes, no, i dont know haha, ale po par dnech se to uplne zmenilo a ted si nemuzu stezovat :) tim chci jen rict, ze ikdyz se nekdo „pripravuje“ stejnym zpusobem jako jsem se pripravovala ja, tak i presto ma sanci naucit se perfekne mluvit anglicky diky mistnim lidem:)

  2. Alis napsal:

    Já se zase chystám co nevidět do Lodnýna, myslím, že nebudu skoro nic rozumět i když se pořád učím a přečíst umím skoro vše v AJ. No jo, ale ta řeč a mluvení je o něčem jiným. Kamarádka mi říkala, že po půl roce života v Lodnýně jí stále dělalo problémy rozumět. Tak mám docela strach. Každopádně každý den poslouchám 2 hodiny podcasty, tak snad to nebude tak hrozný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *