Kolik času je potřeba na přestupních letech do USA

Vím, že doba k přestupu na další letadlo (layover) se většinou nedá ovlivnit (prostě si koupíte letenku tak, jak je), ale třeba to pomůže někomu se míň stresovat, protože přestupy byly to, čeho jsem se já nejvíc bál. Já jsem nakonec musel nejenže přestupovat, ale nakonec jsem to ani nestihl… :D

Takže, kolik času je potřeba k bezproblémovému přestupu, za předpokladu, že váš první let nebude zpožděný (jako byl tehdy ten můj)?

Co vlastně při přestupním letu dělat?

Tohle byla věc, která mě tehdy zajímala a zároveň jsem to nikde nenašel. Když přiletíte na letiště, kde musíte přestupovat, jednoduše po výstupu z letadla najdete tabuli s odlety, najdete Váš následující let a jdete na bránu, která je u něj napsaná. U této brány bude přepážka, kde Vám případně vystaví palubní vstupenku, pokud ji ještě nemáte (to se děje při přestupu na letadlo jiné letecké společnosti). To je celá věda. Při přestupu v Evropě budete muset ještě projít spešl kontrolou před odletem do USA – jak bezpečnostní, jak menší rozhovor. Pokud by se totiž náhodou stalo, že v USA neprojdete imigrační kontrolou, aerolinky by Vás na svoje náklady museli dostat zpátky a právě tyto kontroly ještě v Evropě by tomu měly předcházet.

Odlet do USA z Evropy

Ukažme si to na modelovém příkladu, tedy můj let. Letěl jsem z Prahy do Amsterdamu, odsud do Memphisu (USA) a odsud potom do mé cílové destinace, San Francisca.

Odbavení v Praze bylo bezproblémové, v Amsterdamu se to už trochu zkomplikovalo. Nicméně co je hlavní, odbavení na let z Evropy do USA trvá hodně dlouho z důvodu důkladné bezpečností kontroly u každého ze stovek cestujících, proto samotná brána k odletu může být uzavřená relativně dlouho před odletem…

Na evropském letišti by vám ke zcela bezproblémovému přestupu na letadlo do USA měly stačit tři hodiny, ale stihnout se to dá samozřejmě i za mnohem kratší dobu (někdo mi říkal, že běžně mu stačí i hodina, když se nic nezadrhne).

Přílet do USA a přestup na prvním americkém letišti

Při příletu do USA budete potřebovat čas na to, abyste prošli imigrační kontrolou – ta samotá nezabere ani 10 minut (já jsem na samotné přepážce stál asi čtvrt hodiny, protože imigrační úředník si nevěděl rady s mým formulářem ke studentskému vízu). Co zabere hodně času je výstání oné fronty, proto doporučuju při přistání si všechno nachystat (sbalit polštářek, obléct mikinu, …) a potom se cpát z letadla mezi prvními. Formuláře, které dostanete k vyplnění, vyplňte už v letadle, takže si nezapomeňte sbalit propisku. Já ji zapoměl a formuláře jsem vyplňoval těsně před imigrační kontrolou, takže jsem procházel jako jeden z posledních, i když z letadla jsem vystoupil mezi prvními.

Formuláře, které dostanete jsou I-94 (slouží k zaznamenání příletu a odletu), ten dostávají pouze návštěvníci; potom 6059B, který dostávají všichni (jde o celní deklaraci). Ústřižek z I-94 vám přisponkují do pasu, a budete ho potřebovat při odletu. Jak tyto formuláře vyplnit se dozvíte třeba v tomto článku. (dneska už se nic nevyplňuje)

Na prvním americkém letišti si musíte vyzvednout kufr z pásů a znovu ho odbavit. Je to opět z důvodu, pokud byste teoreticky neprošli imigrační kontrolou, tak aby kufr nepokračoval na vlastní pěst až do tramtárie.

Takže při takovémto přestupu v USA by dvě hodiny měly stačit – já jsem měl dvě a půl hodiny a nakonec jsem měl ještě dost času si chvíli odpočnout, něco nafotit a do letadla jsem nastupoval skoro čtyřicet minut před odletem.

Lety mezi USA

Pokud byste náhodou v USA přestupovali dvakrát, potom už Vám bude stačit bohatě hodina (ani ne) času. Vnitrostátní lety se podobají spíše cestování autobusem, téměř žádně bezpečností prohlídky už se nekonají (protože přestupujete a jste pořád v tranzitní zóně).

Tipy na bezproblémový let s přestupy

  • Při výstupu z letadla budou na konci tubusu stát letušky. Ukažte jim Vaši letenku, řekněte, že přestupujete a zeptejte se, kterým směrem jít, jakou bránu nebo přestupní přepážku hledat.
  • Do letadla si vezměte propisku, ať můžete vyplnit formuláře už v letadle.
  • Na prvním letišti v USA (pokud přestupujete) se snažte z letadla dostat mezi prvními. Při odbavení si můžete zvolit sedadlo blízko východu (tj. většinou sedadla hned za business třidou).
  • Počítejte s tím, že letadla mají občas zpoždění. Pokud Vám uletí letadlo, rozhodně nejste jediní; ten den, tu hodinu, ten stejný let.

Co dělat, pokud Vám letadlo uletí?

Pokud Vám letadlo přecejen uletí, najděte na letišti „transfer desk“. V Amsterdamu to byla přestupní přepážka číslo 6, kde jsem si vytiskl čekací lístek a potom na přepážce řekl, že mi uletělo letadlo, protože můj první let byl zpožděný. Za přibližně půl hodiny jsem měl novou letenku.

Zavazadla nemusíte moc řešit, pravděpodobně odletěly Vaším původním spojem a zůstanou na prvním americkém letišti. Po příletu do USA na finální letiště stačí nahlásit na baggage claim přepážce vaši situaci a on už se ten kufr k Vám nějak dostane (s trochou štěstí), kurýr letecké společnosti Vám ho potom doveze kamkoliv kde v USA budete.

Uvidíme, kolik času je potřeba při opouštění USA. Letím San Francisco-Minneapolis-Amsterdam-Praha. V Minneapolis mám na přestup 58 minut (přestup z letu KL 4941 na KL 6044), v Amsterdamu potom hodinu a 35 minut (z KL 6044 na KL 3125). Doplněno: Jak to nakonec dopadlo jsem popsal v článku o odletu domů, všechno se i s komplikacemi dalo stihnout s přehledem. :-)

You may also like...

9 Responses

  1. Aďa napsal:

    Užitočné info :)

  2. Minnie napsal:

    jak vypadaj ty formuláře? :) a ještě, když to letadlo nestihneš, co pak máš dělat? dík:)

  3. jiripavlik napsal:

    @Minnie: Jeden z nich je I-94, ten dostavaji jenom navstevnici. Ustrizek z tohoto formulare potom dostanes do pasu a je nutne ho predlozit pri odjezdu.

    Druhy je 6059B, ten dostanou vsichni (celni deklarace). V nem se vyplnuje hodnota veci co si sebou vezes atp.

    Pak uz si jenom na netu muzes najit ukazku jak to vyplnit, ale neni to nic slozityho. Kdyz uz jsme u toho, tak to neni zase tak blbej napad udelat na ukazku, jak by to exchange student mel vyplnit.

    I-94: http://cl.ly/7WU1
    6059B: http://cl.ly/7XWm

  4. jiripavlik napsal:

    @Aďa: Diky :)

    @Minnie: Co se tyka toho pokud ti uleti letadlo, tak to jsem dopsal do clanku.

  5. Minnie napsal:

    @jiripavlik: díky moc:)) jinak by bylo dobrý, kdyby jsi tu ukázku udělal, někde jsem totiž četla, že i když něco vezeš, tak do toho formuláře máš napsat, že nic nevezeš, ale už to nikdo neukázal, jak to vyplnit.. :D a co se toho blogu týká, tak máš tu vážně užitečný a zajímavý články:)

  6. vydrysek napsal:

    Ja mel v Parizi (do USA) 60 minut a stihl jsem to vsechno:) Taky ze to byl kua vykon! :D
    Minnie: muzou byt haklivi na jidlo, ale me nechali projit se vsim, krom chlastu a kosticek pro psy.

  7. jiripavlik napsal:

    @vydrysek: Urcite se to da rychleji, i ty materialy co mi dali na letu z Prahy do AMS tvrdily, ze 55 minut staci, ale zrovna ten den se jim cosi pokazilo na letisti a nic nefungovalo (sebeobsluzny transfer kiosky) a muselo se na prepazku, kde byla brutalni fronta. Kdyby jim to fungovalo jak melo, tak jsem za hodinu hotovy a na svem puvodnim letu :D Tak treba priste :D

  8. jiripavlik napsal:

    @Minnie: Tady to je, kdyz jsem si to tak vytiskl a vyplnoval to, tak na tom fakt neni nic slozityho :) A jak psal vydrysek, jediny co by jim mohlo vadit je chlast, ale vim i o pripadech, kdy to nechaji byt. Samozrejme je nutnosti to mit v checkin zavazadle (tom velkem). Papiry zverejnim behem par minut, stejne je ted v Cesku noc :D

  9. jiripavlik napsal:

    @vydrysek: Tak ja jsem se zase v USA pri odletu domu dokazal z sanfrancisckyho metra dostat do letadla za cca 60 minut :D Ted uz mam pocit, ze stihnout se da fakt vsechno, jen mit trochu zkusenosti a trochu stesti :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *