Moje předměty
Tak první týden na americké škole mám úspěšně za sebou a je tady na čase napsat nějaké shrnutí. Začnu s rozvrhem, a článek o prvním dnu ve škole dopíšu snad ještě dnes :-) Tento rozvrh se opakuje každý den.
Takže co jsem si nakonec vybral a jak to vypadá ve třídě?
První hodina – Computer Level I
No, tohle je taková odpočinková třída. Učí se tu psaní všemi deseti (což jsem měl na základce, i na gymplu, a stejně to moc neumím :-D), což ještě není takový problém, ale… limit pro známku A je asi 30 slov za minutu, teda třtina toho, co jsem měl na gymplu. Ne že by na tom záleželo, to jen pro zajímavost :-D
Učitel je takový postarší, asi s Indickým původem. Je celkem fajn, ale takový typický informatik. Jo, a pořád věří v Československo a je na mě naštvanej, že ignoruju přísahu věrnosti – každé ráno se rozhlasem hlásí různé zprávy o škole zakončené právě touto přísahou. :-)
Druhá hodina – Graphic Design
Stejná místnost i učitel, tentokrát se tu „dělají weby“. Učebnice je stará 10 let a tedy totálně mimo, ale aspoň další hodina, kde nemusím nic dělat, a pokud už bude nějaký úkol, budu ho moci dělat bez namáhání hlavy :-)
Zbyl na mě poslední volný Apple iMac s OS 9, což nechápu jak někdo mohl kdy používat. Teď mám sice Macbook s OS X a na nenáročný použití (z pozice studenta) mi to maximálně vyhovuje, ale po mých Windows 7 doma s velkým monitorem doma se mi občas stýská. :-)
Tyhle dvě hodiny jsem si vybral protože to bylo asi tak nejmenší zlo z toho, co zbylo (kreslení, které mi paní profesorka na gymplu znechutila do konce života a potom nějaký motory nebo co – viz následující článek, rozvrh jsem si vybíral jako jeden z posledních studentů a ostatní třídy už byly plné).
Třetí hodina – Senior Math
Matematika ve třídě pouze pro seniory. Já mám konkrétně Algebra I a II. Vybral jsem si ji proto, že mi poradkyně v kanceláři řekla, že je to nejlehčí ze všeho (což možná je), ale to co tam děláme moc nechápu – někdy jsou to úkoly jak pro debily a jindy naprosto složuté problémy, které chápu, ale netuším jak je řešit. Dál byla na výběr Trigonometry nebo Precalculus. Ve trigonometrii se teď učili naprostý základy o trojúhlenících (tuhle hodinu má Lea), tak jsem zvedavý, jak se to nakonec vyvine.
Uči to taková postarší paní, které moc nevadí, když celou hodinu nic moc neděláme. :-)
Čtvrtá hodina – Reading/Support
Tahle hodina normálně slouží k tomu, abyste si sedli a četli, dělali úkoly nebo čuměli do blba, nicméně ta moje je spojená s žurnalistickým klubem, do kterehé jsem se připojil, takže tam řešíme věci okolo toho. Celkem mě to baví a cítím v tom příležitost vidět spoustu věcí z jiné perspektivy, protože jako fotograf budu mít Press propustku na zápasy a podobně, a samozřejmě možnost nafotit spoustu zajímavých fotek, což je jeden ze stěžejních důvodů (believe it or not), proč jsem se na exchange pobyt vlastně vydal. Jsem ale rád že mám svůj foťák, protože chci fakt vidět, jak budou ostatní fotit tím erárním kompaktem volejbalový zápas někde v hale s minimem světla. :-D
Pátá hodina – US History
Povinný předmět pro exchange studenty. Je to americký dějepis, který začíná v roce 1850, takže to není taková nuda jako se učit o tom, jak skladovali v Egyptě zrní. Navíc to učí s velkým nadšením asi 30 nebo míň- letý učitel, takže se v hodinách ani moc nenudím a dokonce si něco pamatuju. Jediná vada na tomhle předmětu je asi dvoukilová kniha. :-)
Šestá hodina – Conditioning
Hodina na udržování kondice, jejímž cílem je, cituji, „vybudovat si celoživotní pozitivní postoj ke cvičení“. Uči ji asi 50letý učitel, který za svůj život trénoval i vrcholové sportovce (a je na něm i vidět, že on sám cvičí dodnes), a proto věřím, že se tu můžu hodně naučit. Procvičuje se tu síla, kardio, pružnost a rychlost – tedy běh, cviky, posilovna a podobně.
Syn učitele je dokonce teď třetím rokem v Praze, kde pracuje jako trenér, takže alespoň někdo, kdo i ví, kde Česká republika je, což je super.
Sedmá hodina – World Literature / English
Taková angličtina, v podstatě tam nic neděláme nic moc náročnýho. Teď jsme tam třeba probírali životní postoj, že žijeme životy cizích lidí, postav z televize a tak. ne že bych nesouhlasil, ale nechápu, jak to souvisí byť jen s literaturou nebo angličtinou. Ale příprava do této hodiny zatím není náročná, takže si nestěžuju.
Časem tenhle článek přepíšu, aby bylo vidět, jak se to nakonec vyvinulo :-)
Co ta přísaha věrnosti – to je k USA? Co jsem četl tak ostatní exch. studenti s tím nemají problém.
@T-888: Pri prisaze vernosti si musis stoupnout, dat ruku na srdce a tu prisahu odrikat. Ja si jenom stopnu. Problem s ni nemam, ale taky nemam duvod tohle praktikovat (povazuju to tak trochu za vymyvani mozku). :-)