O mobilech, zásuvkách a americkém napětí

Mobil

Mobilní síť v USA využívá frekvenci 1900 MHz, evropská naopak 900 a 1800 MHz. Dnes už to je celkem jedno, každý novější telefon funguje snad všude (dříve se takové světové telefony označovaly jako triband nebo quadband), ale pokud si přece jen nejste jistí, podporu sítí vašeho telefonu si můžete ověřit například v katalogu mobilů na Mobilmanii pod pojmem pásma GSM. Můj iPhone 3G i Nokia N73 (záložní telefon, ve kterém budu mít českou SIM) podporují všechno. Jen tak za srandy jsem se díval i na Nokii 2730, což je úplně obyčejný telefon za pár korun a i ten podporuje všechno. Horší to ale může být s nabíječkou…

Elektrická síť

Nejprve rychlý technický rozdíl. V USA je napětí 110V/60Hz, v Evropě 240V/50Hz a mají jiný tvar zásuvky. Naštěstí v dnešní době většina zařízení (nabíječky k foťáku a mobilu, zdroje k notebookům atp.) umí pracovat s určitým rozsahem vstupního napětí, což si můžete ověřit na štítku daného zařízení – třeba moje nabíječka na baterky z foťáku má Input (tedy vstup, co z toho leze už je jedno): AC 100-240 V, 50-60 Hz, což znamená, že v USA bude fungovat bez problémů. Poté jsou tu rozdílné tvary zásuvek.

Input voltage na nabíječce k foťáku a mobilu

U zařízení s odpojitelným kabelem (buď dvoj- nebo trojkolík) to není problém, prostě si v USA za dolar koupíte odpovídající kabel s místní koncovkou (nebo o to poprosíte rodinu ještě před odjezdem). U nabíječek na mobil potom stačí sehnat obyčejnou redukci na zásuvky (ne transformátor). Já jsem doma sice žádné „pouze 240V“ zařízení nenašel, ale i kdybych nějaké měl, asi bych ho nechal doma. Sice nemám tušení, kolik stojí průměrný kvalitní transformátor, ale nízkou částku bych neočekával a vůbec mi to přijde neefektivní. :-)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *