Výběr agentury pro výměnný pobyt

Takže když už jsem se rozhodl, že do USA chci jet, bylo na čase uvést věci do pohybu. První přichází na řadu volba agentury, se kterou pojedu. Já jsem ani moc nevybíral, jen jsem si letmo v Excelu počítal celkovou cenu asi od čtyř agentur, kde mnou později vybraná Student Agency (AYUSA) byla stejně jedna z nejlevnějších. Některé benefity drahých agentur sice možná stojí za to, ale ty peníze se dají vrazit i do něčeho jiného. Od té doby, co jsem se rozhodl, že pojedu, stejně odkládám nákup veškeré elektroniky. :-)

A důvody, proč jsem zvolil Student Agency a potažmo AYUSA, jsou následující:

  • cena – podle mojí tabulky v Excelu vycházela jako jedna z nejlevnějších. Některé agentury na webu záměrně tajily (nebo šly hodně špatně najít) některé cenové položky, tyto jsem vyřadil rovnou. Jiné agentury zase měly na webu jedinou cenu, která sice obsahovala skutečně vše, což ale nebylo dostatečně zdůrazněno, takže to zase vypadalo, že je drahá. Článek o celkových nákladech na tento exchange rok napíšu až po pobytu, teď můžu jen napsat, že na zaplacení samotného pobytu jsme trefili nejnižší kurz dolaru za posledního půl roku, což je fajn (a ještě jsme platili poslední den, hned ten další by se cena přepočítala na nový – o 5% vyšší – kurz).
  • žádné negativní zkušenosti – četl jsem několik blogů studentů, kteří měli v USA větší nebo menší potíže s rodinou a tedy i s agenturou, která se to nesnažila moc řešit. Tito měli společnou jednu věc – stejnou agenturu, kterou nebudu jmenovat. V české webové kotlině jsem ale žádné větší stížnosti na AYUSU nezaznamenal (spíše naopak).
  • preference regionu zdarma – později mi došlo, že se mě na to vůbec neptali. Teď už mi to ale nevadí, protože jsem nakonec stejně skončil v Kalifornii. :-)

Teď ještě přehled několika agentur, které mě nějak zaujaly: CIEE, AYUSA, YFU, Into a CCI.

Další variantou je výměnný pobyt v pravém slova smyslu zprostředkovaný skrz Rotary, skrze kterou můj kamarád strávil rok na škole na Taiwanu. Tady jde o skutečnou cultural exchange, já jsem z rodinných důvodů (ve zkratce – nepřipadalo v úvahu z rodinných důvodů někoho doma na rok ubytovat) tyto skutečné výměnné pobyty vyškrtl hned na začátku.

Když jsem se rozhodl, že pojedu se Student Agency, stálo přede mnou poslední rozhodnutí – a sice jestli jet s CIEE, nebo s AYUSAou. Tyto se liší jednak v pojištění (každá u jiné pojišťovny). CIEE nabízí školení v New Yorku a až odtud odlet k rodinám. Preference regionu je za příplatek (kolem $800 a bez záruky). Naopak s AYUSA odlétáte sami přímo k rodině, naopak preference regionu by měla být zdarma, ale opět bez záruky. Jak jsem ale zmínil, na region se mě vlastně nikdo neptal… Další rozdíly mohou být v datu, do kterého musíte odevzdat přihlášky, ale to už se liší rok od roku.

You may also like...

4 Responses

  1. Luca napsal:

    Ahoj.. vim ze jsi napsal ze nebudes jmenovat tu agenturu, ale ja si myslim, ze tim bys pomohl ostatnim budoucim exchange studentům. Tudíž prosím, mohl bys prozdradit?? Kdyztak klidne i na mail :)) Jinak uzivej co to jde, snad jsi spokojeny :)

  2. Jirka napsal:

    @Luca: Byla to ASSE. a to proto, ze podle Petra Jelena (marlow.cz) lokalni koordinatori dostavaji za umisteni studentu cash. Coz neni spatne, ale pak to taky muze dopadnout jak to dopadlo.

    Treba AYUSA odmenuje lokalni koordinatory tydennim vyletem do Nemecka (a i do dalsich zemi, tohle je konkretni pripad moji host-mum aka lokalni koordinatorky), pokud umisti urcity pocet studentu, takze sance, ze to delaji protoze je to bavi a chteji tem studentum pomoc je vetsi :)

    Snad to pomohlo :)

  3. Krista napsal:

    Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli jsem správně pochopila z toho popisku od Student Agency, že si letenku tam a zpátky platím sama? Díky za odpověď.

  4. Jirka napsal:

    @Krista: Ano, ta se plati zvlast.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *