Počasí ve střední Kalifornii

Když jsem přijel, tedy na začátku srpna, počasí bylo přesně takové, jaký si ho asi v Kalifornii každý představuje (alespoň v Long Beach na jižní Kalifornii). Obrovské vedra přes den, dusno, v noci relativně zima, ale pořád okolo 15-20 °C. Krajina naprosto uschlá, všude seno a prach. Takhle to šlo asi měsíc, když se najednou objevilo pár mráčků a s nimi o trochu stínu…

Sucho… a sucho a sucho. Září 2010.

A tohle byl denní chleba asi až do podzimu. Pomalu se začalo ochlazovat, a se zimou přicházely i první deště. Takže na podzim se vlastně všechno začalo zelenat, o čemž jsem tu napsal článek, který bych ale rád trochu opravil. Zelená tráva tu není jen „několik týdnů v roce“, spíš většinu roku je tu zelená tráva, a zhruba od května do října sucho… pokud si vzpomenu, tak to sem třeba o prázdninách dopíšu.

První opravdu třeskutá zima byla okolo Dne Díkůvzdání. Pamatuju si, že tehdy se na jednom z aut ráno vytvořila jitřenka a já do ní napsal nějaký rádobyvtipný vzkaz. Možná, že jsem viděl i nějakou tu zmrzlou kaluž. Tu noc bylo asi -4 °C pod nulou.

I v tomto počasí jsme doma měli několik party, vyznačovaly se tím, že všichni byli namačkaní u krbu (pokud zrovna nehráli **** pong) nebo venku u hořícího sudu, kde jsme za večer byli schopní spálit slušnej objem dřeva. Připadal jsem se tehdy jak chudák bezdomovec, kterej ale nemá to štěstí, že může sbírat dřevo se čtyřkolkou z devíti akrů pozemku aby se ohřál.

Co se týká těch mlh, bylo jich tu hlavně přes zimu opravdu hodně a místy nebylo vidět dva metry před auto. O tom, co to může způsobit jsem už psal ve článku originálně pojmenovaným Mlha. Každopádně pokud je mlha fakt extrémní, což letos dle místních usedlíků nebyla, může ze stát, že kvůli tomu na celý den zruší školu. Nakonec se tak ale nestalo, což je dobře. Ono se totiž všechny tyto dny přesouvají na konec školního roku, což jsem předtím neveděl; může se tak třeba stát, že místo konce školy ještě 27. května se skončí o týden nebo dva později, což bych asi moc nechtěl.

Prosinec byl relativně teplý, ale kraťasy s tričkem jsem přecijen vyměnil za rifle s mikinou. Začalo být docela větrno a po nocích i mlhavo (článek na Mlhu), což byl docela problém. Vítr byl opravdu studený a přecházet po otevřeném kampusu, to mi byla i fakt zima. A to ani nemluvím o tělocviku, do kterého se člověk musí převléct do kraťasů a trička.

Toto relativně platilo i pro leden až  březen. Chvílemi byla fakt zima a větrno, chvílemi bylo příjemně, že se dalo chodit jenom v kraťasech a mikině. Konkrétně okolo 20. ledna byla fakt, hezky, sluníčko svítilo, ptáčci zpívali a tak.

Přijde mi, že relativně nejkritičtější období bylo ke konci března, týden až dva po onom zemětřesení v Japonsku (by mě zajímalo, jestli to má nějakou souvislost). Počasí byl naprosto nepředatelné, naprosto neodpovídalo předpovědím, spuštěly se naprosto hustý lijáky a jeden den dokonce kroupy… Tohle období ale skončilo a dnes tady bylo 28 °C a vedro na padnutí. A to hlavně na track tréninku. A to si pamatuju, že tady bejvalo až ke čtyřiceti. Každopádně dle douhodobých předpovědí by se odteď mělo už jen oteplovat, takže já si jdu asi objednat pár dalších kraťasů a triček.

Jinak sníh jsem tady v Kalifornii viděl. Jednou. Bylo to v městečku Summerville. Přesně.

Bohužel na to lyžování tady nějak nedošlo, i když dvě hodiny odsud ještě sníh je; protože ale přestává pravidelně pršet, asi tam dlouho už moc dlouho nevydrží. Na druhou stranu, je duben, to už pomaličku končí sezóna i v Alpách.

Jinak v tomto článku mluvím o severní Kalifornii, dá se tedy očekávat, že v jižní (tedy okolo Los Angeles atp.) bude průměrně tepleji.

You may also like...

4 Responses

 1. Hej ty napsal:

  Tady v Česku je teď taky naprosto nepředvídatelné počasí. Jeden den rekordní teploty až k 25°C a za dva dny sníh s deštěm – a meteorologové jsou naprosto mimo. Třeba je to fakt tou radiací z Japonska, která sem došla později, než tam k vám do Kalifornie ;-)

 2. Elle napsal:

  RE Hej ty : Sníh s deštěm? To jsi vzal/a kde ?? Pršelo docela slušně, ale sníh s deštěm? Kde to žiješ? Na Moravě? :D
  Mimochodem další skvělý článek, jen by jich to chtělo víc, třeba nějaký o tvém “obyčejném“ Kalifornském dni :) A samozdřejmě fotky, těch není nikdy dost ;)

 3. jiripavlik napsal:

  @Hej ty: Radiaci to asi nebude, ale tezko rict… Kazdopadne tyden misto 20-25C tu mrzlo, foukal mrazivej vitr, prselo a obcas i padaly kroupy… ted uz je to zda se v normalu.

  @Elle: Pokusim se… pristi tyden vyjde dlouuuuhatanskej clanek o track & field a pak se uvidi :)

 4. Hej ty napsal:

  @Elle: Jo, v moravskoslezsku – v Ostravě. Fakt tady tento týden byl sníh s deštěm :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *