Výměnný pobyt – o co jde?
Tento článek je věnován všem těm, kteří si na okamžik mysleli, že se stěhuju do Ameriky, nebo že tam se mnou pojede osobní tlumočník. Pro ty, kdo netuší, co to ten výměnný pobyt vlastně je. Pokud víte, ani dál nečtěte.
Tento pobyt se nazývá „rok na střední škole v zahraničí – výměnný studijní a poznávací pobyt“ a spočívá v tom, že na rok odjedete studovat do cizí země. Název ale není tak docela přesný, jelikož nejde (alespoň v mém konkrétním případě) o výměnný/exchange pobyt, protože do České republiky místo mě nikdo nepojede. V USA jsou většinou výměnní studenti nazýváni také jako „foreign students“ – zahraniční studenti.
V tomto článku se ale budu zabývat druhem výměnného pobytu, na která jedu já, což je jednostranný „výmenný“ pobyt skrze některou z agentur.
No a jak to funguje? Nejprve se přihlásíte do agentury, že byste měli zájem o roční pobyt ve Spojených státech. Projdete testem, který ověří, jestli aspoň trochu ovládáte jazyk destinace, zaplatíte zálohu a pak čekáte. Agentura odešle váš profil do USA, kde kolujete mezi hostitelskými rodinami tak dlouho, dokud se vás nějaká neujme. Hostitelská rodina je u agentury zaregistrovaná jako rodina, která je ochotná si k sobě takového studenta na rok vzít. Zatím nevím, jaké k tomu mají pohnutky, ale až to zjistím, určitě o tom napíšu. No, a u této rodiny budete bydlet a žít téměř jako jejich vlastní potomek po celých 10 měsíců. Budete s nimi trávit čas, slavit svátky, jezdit na dovolené, poznávat kulturu a tak – prostě se bude plnit poznávací část pobytu.
A pokud chcete poznat americký život teenagera ze všech stran, musíte se stát jedním z nich. Tedy, musíte se stát také studentem a chodit s nimi do školy – zde se plní studijní část pobytu. Chodíte do úplně normální americké střední školy (high school), chodíte na stejné předměty jako oni, účastníte se školních akcí a s trochou štěstí ke konci roku také odpromujete.
Na celou cestu se samozřejmě musíte vydat úplně sami, a tak pražská Ruzyně bude nadlouho místem, kde jste své rodiče viděli naposledy živé. Tedy ehm, živě. :-) Nejede s vámi žádný tlumočník, rodiče, sourozenci – prostě nikdo. Do dvou měsíců od skončení tamějšího školního roku se zase musíte vrátit (kvůli platnosti studentské víza, přes které tam jedete).
Nicméně úplně plnohodnotným americkým teenagerem se nestanete. Největším problémem je zřejmě zákaz řízení vozidla (ze strany agentury) – můžete mít 18, můžete mít dokonce český řidičák, ale v USA si nezařídíte. Maximálně během hodin autoškoly, pokud byste si chtěli udělat americký řidičák. Nicméně zakázáno je víc věcí – hlavně pití alkoholu (kde by mě případně stejně limitoval věk 21) a kouření. Jsem nekuřák a nepiják, takže to přežiju. :-) Pokud agentura zjistí, že jste některé z pravidel závažně porušili, můžete si rovnou balit kufry.
A na kolik tato sranda vyjde? Budu na chvilku předpokládat, že dolar stojí 23 Kč (tj. v době psaní článku +4 Kč):
- pobyt: 104 000 Kč
- zpáteční letenka: 20 000 až 50 000 Kč (když ji budete shánět pozdě :/)
- kapesné: 10x 7000 Kč (jen nutná útrata)
- celkem: 250 000 Kč
Není to rozhodně málo, ale na druhou stranu, je to nejlevnější možnost, jak se do USA podívat, pokud tam chcete strávit delší dobu, než jen tři týdny (porovnejte cenu 70 000 Kč za třítýdenní pobyt na jazykovce a 250 000 Kč za školní rok na střední). :-)
Potom jsou i další typy těchto programů (třeba soukromá střední s internátním ubytováním aj.), kde to zase funguje trošku jinak.
Kromě těchto „agenturních“ pobytů existují i organizace jako je třeba Rotary, které zajišťují skutečnou kulturní a vzdělávací výměnu – a to nejen do USA, ale do celého světa. Kamarád z gymplu z vedlejší třídy jel takto třeba na rok na Taiwan. Tady jde o skutečný výměnný pobyt, kdy namísto Vás přijede domů někdo z jiného koutu světa (ne nutně v ten stejný rok).
Moc zajimave.Chtela jsem se zeptat,kde jste prisel k tehle agenture.Moc by me tahle moznost zajimala,ale nevim jak na to..Diky moc.. ;)
@Patrcie Slaufova: Prisel jsem k ni v Brne pres Student Agency. Pokud nevis jak na to, zajit tam nebo zavolat do nejake jine agentury je asi nejlepsi zacatek :-)
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli jsou tyto programy pouze od 18-cti a více let, nebo jestli bych mohla jet na výměnný pobyt i v patnácti, samozřejmě se souhlasem rodičů… ;)
Jinak jak jsem se dočetla, tak jsou kandidáti vybíráni podle znalostí jazyka, chystám se na Cambridgskou zkoušku, myslíte že by jim to stačilo? :) Díky předem.
Ahoj :) odpověď jsem si našla už v předchozím článku ;), jinak máte užitečnej a hezký blog :)
Já bych se taky ráda zeptala od kolika let je to možné (asi hledám špatně ale v žadném článku jsem to nenašla…) :D přdem díky za odpověď ;)
@Lucka: V den odletu ti muze byt maximalne 18,5 let.