Mám letenku…

A jinak se nic moc zajímavýho se neděje.

Letenku zařizovala Student Agency, nicméně není to nutnost a kdo chce, tak si ji může zařídit sám, a poté jenom agenturu informuje, kdy a kam poletí. Já jsem to nechal zcela na Student Agency. Letenka sháněli celkem narychlo (tři týdny do odletu). Nakonec mám let do San Francisca s jedním přestupem v Amsterodamu. V San Franciscu bych měl přistát po 13:20 tamního času, tři hodiny po Lee (druhá exchange studentka mojí host-rodiny). Původní let (viz dále) měl přestupy dva a navíc končil v Sacramentu (dost slušná zajížďka pro rodinu), takže s touto letenkou jsem spokojený.

Co mě trochu zaskočilo byl formát, ve kterém se dnes letenka distribuuje – PDF soubor (ze kterého se v podstatě využije jenom číslo té letenky). Proti tomu bych rozhodně nic neměl, ale ten soubor navíc vypadá jak vyexportovaný z Poznámkového bloku, takže je naprosto nepřehledný. Nějaká úhledná forma by možná nebyla od věci. :-)

Dodatek: Moje hostitelská rodina mi až po dopsání tohoto miničlánku přeposlala jeden email s komunikací mezi AYUSA a českou Student Agency, a mám pocit, že obě agentury by mohly zapracovat na vzájemném potvrzování termínů letů. O co jde? V mém placement profilu (informace o rodině, škole a městu, který obdržíte, když si Vás vybere rodina) je zmínka o nejbližším letišti – tam rodina napsala malé místní letiště v Modestu. Na základě této zmínky o nejbližším letišti (tedy nikoliv nutně požadovaném pro přílet; zvlášť když by agentura měla vědět o tom, že k rodině přijede ještě další exchange student) a požadovaném termínu mého příjezdu se Student Agency snažila zajistit letenku přímo na toto letiště. Což samozřejmě jde, ale ne bez deseti přestupů a ne levněji než za sto tisíc (jenom odhad :D), takže toto zavrhli, a rovnou udělali rezervaci na let do Sacramenta (který by teda vyhovoval v případě, kdy by ve stejný den rodina nejela pro Leu do San Francisca). Po rezervaci udělali dvě věci – zavolali mi, abych se s rodinou domluvil, jestli je to OK. Zároveň s tím poslali stejnou otázku do AYUSY, aby to oni prověřili „z druhé strany“. Takže já jsem zapnul Facebook, napsal rodině a za deset minut jsem měl odpověď, že v daný den by bylo lepší přiletět do San Francisca, protože jak už jsem zmínil výše, na toto letiště přiletí v onen den i Lea. (– A to je další věc, nutnost létat jenom v soboty, abychom zbytečně neobtěžovali koordinátory. No dobře.) Toto jsem obratem sdělil Student Agency, a za chvíli jsem měl v emailu rezervaci na let Praha-Amsterdam-San Francisco. Dokonce o pár tisíc levnější a o jeden přestup míň, než v předchozí rezervaci do Sacramenta. Dost dobrý, ne? Ale…

Jak jsem zmínil, Student Agency stejnou otázku poslala do americké AYUSY. Na tom není nic špatného, problém je akorát v poměrně složité byrokracii. Tento email od SA přišel jistému Steveovi v AYUSE. Ten jej přeposlal nějaké Cathy, a až ona poslala email s dotazem mojí hostitelské rodině. Problém je akorát v tom, že ten email tam takhle putoval dva dny, a k rodině dorazil až v době, kdy jsem měl zaplacenou druhou letenku, o čemž už věděla i rodina. A v tom jim přijde email, že jestli vyhovuje let do Sacramenta. No. Takže takhle vznikají trochu zmatky.

Pokud si uvědomím, že AYUSA takto musí řešit stovky až tisíce studentů po celých Státech, tak moc nechápu, jak to může fungovat. Přitom vím, že AYUSA má interní webový systém, přes který se podstatná část věcí řeší, tak nevím, proč tam nemůžou přidat pár kolonek navíc, pro určení vhodných letišť (nejen nejbližší, které je málokdy nějaké to velké a mezinárodní) a vytvořit omezený přístup pro rodinu, která by tam mohla klikat, jakože „tenhle termín je OK, tenhle ne“, případně by tam mohlo být vidět, že této rodině přiletí druhý exchange student v tento den a tento čas, takže by rovnou bylo jasné, že každý z host-rodičů asi nepojede na dvě různá letiště v jeden den.

No nic, to by bylo jen tak na odlehčení, aby bylo vidět, že ani agentura (a to platí jak pro Student Agency, tak pro AYUSA) s léty zkušeností asi nemá vychytané všechny mouchy. :-)

Já teď jdu přemýšlet, co si vezmu s sebou. :-)

PS: Rozhodl jsem se jméno AYUSy neskloňovat, protože to vypadá divně.

You may also like...

8 Responses

 1. Terry napsal:

  Pěkný články a vůbec..celej blog máš hezkej :)

 2. kačka napsal:

  kolikátýho letíš? :)

 3. jiripavlik napsal:

  @Terry: díky
  @kačka: v sobotu 31. července :)

 4. kačka napsal:

  wow tak to už je celkem brzo…už se začínáš nějak chystat? :)

 5. jiripavlik napsal:

  Kromě toho, že jsem si vytvořil soubor ‚Vyřídit před odjezdem do USA.docx‘ ne. :D

  V podstatě bych ale měl mít všechno vyřízený, zítra jdu naposledy k doktorovi kvůli TBC testu, potom si příští týden vyzvednu nový platební karty a pak už se stačí fakt jen sbalit, kouknout na plánky letišť a odjet :-)

  Ale stejně je to zvláštní, za dva týdny odjedu na rok na druhou stranu zeměkoule a stejně tady sedím doma jako by nic :D Jedinej rozdíl oproti jiným prazdninám je fakt, že si neříkám, že „ty prázdniny nějak rychle utíkaj“ :D

  Každopádně zatím mě nepřepadla žádná panika jako „co to sakra dělám“ a nehorázně moc se těším :)

 6. Evush napsal:

  Asi se už hodně těšíš, že? :D

 7. jiripavlik napsal:

  No vždyť to píšu :D

 8. Eva napsal:

  To YFU to má jednodušší. Všichni letíme ve stejný den. Z evropy (německo, francie….) se slétnem do Frankfurtu a potom všichni letíme (celé letadlo YFU studentů) do Chicaga. A z toho už si každý dolétne kam potřebuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *