Nemetrický systém a život s ním

Asi všichni ví, že v Americe nepoužívají metrický systém, ale nějaký zastaralý NElogický systém, který mě tak štve, že ani nebudu hledat jak se jmenuje (no dobře, imperiální). Ale jak se s ním vlastně žije?

Vzdálenosti

U čeho bych začal… největší peklo jsou asi vzdálenosti. Co se týká aut, tak míle nejsou zase takový problém. Pamatuju si, že 55 mil za hodinu je 90 km/h a podle toho už se celkem orientuju, jak rychle se pohybujeme (v autě), stejně jako přepočítat rychle vzdálenost z hlavy není takový problém.

Mnohem větší lahůdka jsou ale krátké vzdálenosti, od pár milimetrů po asi 10 metrů. Host-grand-pa, který nám tady staví nový pokoj (který ještě není hotový, proto nejsou fotky), jednou dokonce i mému host-bratrovi vysvětloval, jak se s tím měří. Rád bych to popsal, ale bylo to tak složitý, že už si to nepamatuju. Ale chápete? Pokud byste 17letýmu Evropanovi řekli: “Hele tady změř 52,5 cm a uřízni to”, tak neřekne půl slova a udělá to – protože na tom nic není. Změřit 20 a 5/8 palce je ale trochu oříšek, no. Nejvíc mě dostalo, když mi potom říkal, že jednou byl něco stavět v Japonsku a všechno si z metrického systému musel převádět zpět, protože to bylo moc složitý. :-D

Jediné co tady o tom vím je fakt, že stopa (ft) má 12 palců (inch). Protože v Subwayi nabízí buď footlong sendvič, nebo poloviční, který se jmenuje six inch. Ale to je fakt všechno. :-D

Hmotnosti

Dál už to zase tak hrozné není. Hmotnost se dá na kilogramy převést vydělením dvěma (z liber), což dělám skoro pořád, i když už ne tolik jako dřív.

Objemy

Objemy na pití se tady uvádí natřikrát – v pintách (Pt), tekutých uncích (lq oz) a dokonce i metricky v litrech. Někteří výrobci dělají 500 ml flašky, někteří 591 ml (20 oz). Ale u objemů to zrovna není takový problém, protože se podíváte na velikost flašky a objem z toho odhadnete, takže zrovna tady ty převody nepotřebuju. Stejně, k čemu mi je dobrý vědět, že to mléko v kanystru (1 galon), má 3 a něco litrů, když stejně zmizí asi tak 13 hodin od koupě? Správně, k ničemu. Přepočítával jsem to jen jednou, když jsem se snažil zjistit cenu PHM pro porovnání. Galon nafty nebo benzínu tady v okolí stojí většinou okolo 3 USD (cca od 2,85 do 3,15), což při současném kurzu činí přibližně 15 Kč za litr. Inu není divu, že se na amerických silnicích spálí většina ropy…

Teplota

Stejně tak teploty… sice už jsem si zvykl, ale v předpovědích mám všude nastavené Celsia, protože mi F nedávají žádný smysl. Edit: Farenhaity umí dávat smysl!

Dolar vs Kč

Když už jsme u toho převádění, naprosto jsem si zvykl na dolar. Podívám se na cenu a hned poznám, jestli je přiměřená nebo ne. Ono ani nemá moc smysl si dolar pořád převádět, protože potom se snažím porovnávat ceny s ČR, což je dobré pro zajímavost, ale jinak k ničemu, protože ceny jsou tady jiné. Něco je levnější, něco dražší, něco stejné, ale jestli je $9.75 za sendvič moc nebo málo se musí porovnávat v rámci cen v USA, ne s ČR. Samozřejmě musím vědět, že pokud nechci za jídlo měsíčně utratit víc jak $250, tak si ten desetidolarový sendvič nemůžu dávat 2x denně. :-)

Vím, že kdybych si to někdě otevřel na Wikipedii a přečetl si to, tak to hned pochopím, ale mně se asi nechce. Stejně tak pokud bych si všude nastavil Farenhaity, tak bych si na to zvykl, a věděl kdy bude jak moc teplo (pocitově). Ale toto je jedna z věcí, kterou na Americe nechápu. Vždyť kdyby se před 30 lety rozhodli vydat zákon, který by přikazoval uvádět všechno a všude dvakrát (v jejich a metricky), tak dnes už by mohli ty jejich ptákoviny pomalu vypustit.

Dopněno: Trochu jsem Googlil a podle všeho tu byla snaha vlády v 80. letech přejít na metrický systém. Podle všeho na to šli ale hodne zhurta, což pochopitelně vyvolalo velký odpor jednotlivců i orgranizací, a tak vláda od této snahy upustila.

A fakt, že v současné době se téměř na všech lahvích aj. nachází všechno dvojitě je poměrně nová záležitost, která má lidi donutit si zvyknout na metrický systém a od starého postupně upustit. I když to bude trvat ještě několik (desítek) let.

A na závěr mapa všech zemí, které nepoužívají metrický systém:


K tématu…

It’s Time For the US to Go Metric (gizmodo.com)

You may also like...

7 Responses

 1. Eva napsal:

  Pravda, přepočítávat se to nemá, ale třeba u oblečení to schválně dělám, protože mám pak radost, že jsem ušetřila! :-) Ale zrovna u toho jídla se tomu vyhýbám (a jak mi ty muffiny za 3 dolary chutnají!)

  Ty jejich Fahrenheity mě dovádějí k šílenství, to mám chuť vraždit, když v předpovědi řeknou, že zítra bude 60 F, kdo to má vědět, jestli bude kosa nebo ne? :D

 2. Eve napsal:

  Ty převody mi taky lezou krkem a to nejsem v US :D

 3. jiripavlik napsal:

  @Eva: Jo, ale u jidla to ani neprevadim. Sice tu za nej utratrim dost, ale na druhou stranu, kdybych si to pocital i v Cesku, tak se taky dostanu na dost vysoke cislo (mozna ani ne o tolik nizsi).

  @Eve: :D

  Jinak dnes jsem si vsiml, ze u benzinky je cena za galon uvedena jako $3,187 8/9. Nemam tuseni, co to znamena :D

 4. vydrysek napsal:

  Pravda, pravda. Tohle je druha vec, co me leze krkem, hned po chlebu :D Posledni dobou mam stesti, kazde rano je teplota 32 stupnu. Coz je presne nula. Z Health si pamatuju ze 100 F je teplota (mozna horecka, co ja vim :D), 90 F je horko jak v p*deli, a 65 F je 18 C. To staci, zbytek si domyslim. Ve fyzice jsme se ucili metricky system, meli byste videt jak je to tezke pro americke studenty. Worksheet, ktery jsem mel hotovy asi za 2 minuty, oni delali 40 minut. Objemy a hmotnosti jsem vypustil, protoze na vsem je to uvedeno i v nasem. Taky me trosku dela problem vyska, kdyz nekdo rekne ze je 4 feet 8 inch, hledim jak idiot, a musim si to prepocitat (30,48*4+8*2.54 – uz si pamatuju vsechny vztahy, nastesti).

 5. jiripavlik napsal:

  @vydrysek: Chleba? Ten jsem tu jeste nevidel :D Vlastne jo, v jednom vyhlasenem podniku v SF, ale i tak… stejne tyjo nechapu jak to tady muzou dat do mrazaku a snist to po dvou tydnech :D

  Jinak ja furt pocitam prevodnik na mobilu. S tema hmotnostma je to taky pravda, dvoji je to vsude, i na naradi v posilovne. Teda vsude ne, jen co se tyka prakticke stranky veci… treba stitky nosnosti trucku atp. jsou jen v librach, to jsem zrovna nedavno prepocitaval pres mobil :)

 6. vydrysek napsal:

  Lol, ten chleba je presny :D Az mi nekdo v Cesku rekne, ze to je jen stereotyp, tak mu dam ranu do obliceje :D

 7. jiripavlik napsal:

  @vydrysek: Kdyby to slo, tak bych ten komentar lajknul :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *