Pár slov o mém umístění v USA
Jakmile jsem se dozvěděl místo svého umístění – město Escalon ve státě California (CA), začal jsem na internetu hledat, kam že vlastně pojedu… Kdybych byl exchange student před deseti lety, bylo by to asi mnohem větší vzrůšo než dneska.
Jen si to vemte. Otevřete zlaté stránky (americké), zjistíte si adresu a s pomocí Google Street View si můžete prohlédnout dům, kde budete bydlet, školu, kam budete chodit apod. Stačí znát jméno.
Potom nakopírujete email do vyhledávání na Facebooku, a pokud ho rodina používá, tak s velkou pravděpodobností používá defaultní nastavení přístupnosti, takže si můžete prohlédnout fotky jejich, i jejich přátel. Stačí znát email.
A tak dál. :-) No ale zpět k tématu.
Zajímavosti o Kalifornii
Kalifornie je třetím největším státem Spojených států (5x větší než Česká republika) a zároveň má největší počet obyvatel – 35 milionů (3,5× víc… :D). Nachází se v ní mnoho turisticky atraktivních míst – například San Francisco (Golden Gate Bridge, Alcatraz,…), Los Angeles (Hollywood), Údolí smrti, pohoří Sierra Nevada, Sillicon Valley, Yosemitský národní park a jezero Tahoe. V Los Angeles končí Route 66, stará silnice, která spojuje východ se západem – Kalifornií vede 500 kilometrů z celkových čtyř tisíc. No a nemůžu také nezmínit, že Apple má na svých výrobcích nápis Designed by Apple in California. :-)
Podnebí
Kalifornie je tedy obrovský stát a dostat v něm umístění ještě neznamená, že budu bydlet kousek od pláže (na rozdíl třeba od Floridy, kde je teplo víceméně jisté). Moje umístění je tak nějak přesně uprostřed – do San Franciska je to 140 kilometrů, do Los Angeles 520 kilometrů. Podnebí je tu údajně velmi teplé, a i v zimě si vystačím s lehkou bundou. Ale dá se tu i lyže – tentokrát 150 kilometrů na druhou stranu od San Francisca. Koukal jsem na stránky střediska, a i když to podle fotek nevypadá nijak moderně, pořád je to o dost lepší než nic. Holt Doppelmayr (výrobce lanovek všeho druhu, např. vyhřívaných šestisedaček s bublinou) asi podniká hlavně v Evropě. :-D Nicméně zpět k teplému počasí. V okolí mého budoucího ročního bydliště se nachází spousta menších i větších jezer, což vede k tomu, že tady má každý druhý loď (vycházím z procházení Google Street View) – ono proč by neměli, když stojí relativně málo peněz, a k jejímu řízení, na rozdíl od Česka nebo Chorvatska, nepotřebujete žádný průkaz. Shodou okolností moje host-family disponuje také jedním kusem lodi (a jedním kusem vodního skútru), tak si snad ten wakeboarding vyzkouším a pořádně se projedu na skútru – ne jako v Chorvatsku, kde mi to ten trotl na dálku vypnul, jen co jsem se trochu rozjel. :-) V Česku k tomu není moc příležitost, snad jen na jednom menším jezeru v Mostě, ale to je pro mě napříč celou republiku.
Časové pásmo
V Kalifornii je časové pásmo UTC -8, resp. -7 v létě, je tam tedy o devět hodin míň než tady. Co z toho plyne? Že nové díly How I Met Your Mother uvidím jako první na světě! :-D Na druhou stranu je to trochu nevýhoda při volání domů, ale to snad tolik nevadí. Holt budu víc psát emaily.
Sales tax
Sales tax (něco jako DPH, ale jiný princip) je v Kalifornii 8,25%, případně 10,75% s lokální poddaní. Nejvyšší v celých USA. A přitom hned o stát dál na sever je Oregon, kde je 0%. O výši této daně by snad ani nešlo, horší je fakt, že není započítaná v ceně jako DPH u nás. A u dražších položek (třeba notebook) taková daň může dělat i $100, což už je docela nepříjemný výdaj navíc.
Escalon a moje škola
Escalon je relativně malé město se 7000 obyvateli, škola je taky menší, pokud vím, chodím do ní okolo 300-400 lidí. O tom ale nemá smysl psát z informací na netu, někdy to rozepíšu z USA. :-)
No, to byl celkově takový článek o ničem, ale ležel mi rozepsaný a bylo mi líto ho smazat. :-)