Policejní kontrola cestou do školy
Dneska jsem zažil další americký zážitek. Jako každé ráno sedíme s host-bratrem v jeho autě a uháníme do školy, když v tom najednou začne zpomalovat u krajnice. Nechápal jsem co dělá, protože nic neřekl. Rychlý pohled na FUEL ukazatel, který byl v půlce, mi toho taky moc neprozradil. Potom jsem jsem kouknul do zpětného zrcátka, kde jsem uviděl typické americké policejní auto se zapnutými majáky.
Ano, zažil jsem americkou policejní kontrolu. :-) Postup se tady trochu liší. Po zastavení musíte vypnout motor a dát ruce za volant. “Do you know why I pulled you over?” “I am not sure, sir.” (později: „Yes, I know exactly, but why would I be telling you?“ :D) Potom běžná rutina – doklady, papír od pojištění. Policajt potom odešel do auta, kde asi 20 minut něco řešil po telefonu.
Mezitím jsme se snažili přijít na to, proč nás vlastně zastavil. Náš tip byl, že nás změřil při předjíždění jednoho auta (které jelo pomalu). Bylo to na silnici s limitem 55 mil za hodinu (90 km/h).
Když se policista po oněch 20 minutách uráčil vrátit, oznámil (nám všem) tři věci. Pokuta za speeding (k tomu se ještě dostanu), prošlá SPZ (musí se obnovovat u DMV v nějakém intervalu) a převoz lidí.
Takže k oné rychlé jízdě. Jeli jsme cca oněch 55, když jsme dojeli jedno SUV, které z neznámého důvodu jelo strašně pomalu, takže jsme ho samozřejmě předjeli (přes plnou čáru, ale nevím, jestli to tady platí stejně jako v Evropě – silnice vede rovně asi 20 mil a je tak rovná, že je vidět skoro až na její konec). Přitom jsme museli samozřejmě zrychlit a je možný, že už jsme potom nezpomalili. Nicméně policista oznámil, že jsme jeli “až 70”, nicméně na pokutě (doklad) bylo zaškrtnuté, že měl vypnutý radar. Policista tvrdil, že za námi jel několik mil, a že jsme jeli rychle celou dobu, takže výmluva s předjížděním nezabrala. :-) Nechápu ale proč ten radar nezapnul. Ve zpětném zrcátku jsem ho ale neviděl (sedávám jako spolujezdec ve předu), protože host-bratrovo auto je takový sporťák (’84), který má pidizrcátka, a já jako spolujezdec vidím jen dveře.
Prošlá registrace, tam není co řešit, prostě byla prošlá.
A teď ten převoz lidí. Pokud máte řidičák méně než rok, v autě můžete vozit jenom rodinné příslušníky a/nebo v autě musí byt osoba starší 20 let s ridičským oprávněním. Policista se mě i Lei zeptal, kolik nám je, a řekl, že musíme jezdit školním autobusem. Později jsme ale doma na internetu našli vyjímky, kde se dvě vztahují na nás, exchange studenty. A sice, že v autě můžeme jet, pokud máme podepsaný papír od rodiče, nebo zákonného zástupce (v tomto případě tedy host-rodiny). Zároveň se toto pravidlo nevztahuje na cesty do školy.
Každopádně nakonec nás nechal jet.
Do školy jsme přišli pozdě, což je tady průser a musí se kvůli tomu do kanceláře, kde nám vystavili neomluvenou omluvenku pozdního příchodu (unexcused late note). Takže tu mám svoji první neomluvenou hodinu. :-)