SLEP test a pohovor u agentury

Ještě před vyplňováním přihlášky jsem byl absolvovat osobní pohovor v angličtině a SLEP test v brněnské poboččce Student Agency. Teď už ale můžu říct, že se nebylo čeho bát. Nervózní jsem sice byl, ale rozhodně ne tolik jako třeba před přijímačkama na střední školu (kam jsem se nakonec ani nedostal)…

Celé to trvalo asi dvě hodiny, a kdybych se po tomto pohovoru rozhodl nikam nejet, skončil bych v plusu s jednou Mattonkou, kterou mi donesli k vyplňování testu. :-D

Osobní rozhovor nebyl těžký. Pokud zvládáte rozhovory ve škole, zřejmě nebudete mít problém. Hlavně aby bylo jasné, že máto alespoň nějaké povědomí o tom, co to angličtina je, a že něco rozumíte. Součástí tohoto rozhovoru je i pár otázek k pobytu, např. že berete na vědomí, že se můžete dostat někam na venkov a podobně. Dále stojí za zmínku otázka ohledně dalšího exchange studenta jako spolubydlícího. Já jsem řekl, že proti tomu nic nemám a to se ukázalo jako dobré rozhodnutí (prozatím), a opět to rozšíří okruh rodin, které si vás mohou vybrat. A teď k těm SLEP testům… opravdu jednoduché! Test se skládá z poslechové části (74 otázek), kde se vybírá za čtyř možností. Např. na obrázku je auto a na nahrávce je: „A) je to dům, B) je to racek, C) je to auto a D) je to silnice“. No a celá tato poslechová část se nese v podobném (jednoduchém) duchu. Další poslechovou částí testu je poslech rozhovorů dvou lidí, a následné označení toho, o čem mluvili. Tady už to bylo trochu těžší a ke konci jsem trochu tipoval. Měl problém taky s tím, že v rozhovoru si sdělí asi pět různých informací (kde se sejdeme, kdy a s kým), čemuž jsem sice rozuměl, ale když jsem ty údaje pak měl vyplnit do odpovědí, tak jsem první dvě už zapomněl. Asi bych měl trochu trénovat mozek…

A nakonec práce s textem (71 otázek). Doplňování slovíček do textu, test jak jste textu porozuměli a další. Ze začátku jednoduché, pak trochu těžší, až jsem se postupně dostal k textu o chlapovi, který „vydělal jmění mlýnem na míchání másla, který zdědil“ – to už bylo celkem dost těžký, protože jsem neznal ani jedno ze slovíček, které se měly do textu doplnit, takže jsem ani nevěděl, o čem ten text je.

Výsledky jsem měl druhý den ráno dopoledne v mailu, a slyšel jsem, že je někdo dostal dokonce obratem. Test jsem udělal na 85% – takže to buď nebylo tak těžké, nebo jsem dobře tipoval. Nicméně si myslím, že den předem se na tento test nemůžete nijak připravit, takže nemá cenu to nějak moc řešit. Akorát jsem si cestou do Brna zkusil poslechem ESL podcastu trochu přepnout mozek na angličtinu, ale to bylo fakt vše. :-)

A poslední zmínění hodná věc… test jsem psal v konferenční místnosti úplně sám. Kdybych měl na mobilu slovník, mohl jsem ho použít; kdybych chtěl, mohl jsem nahrávku na rádiu pozastavit nebo přetočit zpátky. Což jsem v nejtěžší části testu skoro i zvažoval, ale nechtěl jsem to omylem vypnout, a pak mít posledních 20% testu nevyplněných. :-D

Ale pokud si trochu věříte, napište to z hlavy, aspoň budete vědět, jak na tom jste doopravdy. Navíc jsem si jistý, že v případě neúspěchu by vám povolili test opakovat. Stejně většina studentů do USA přijede a zjistí, že vlastně „neumí nic“. A už je jedno, jestli „neumíte nic hodně“ nebo „neumíte nic málo“.

Po úspěšném absolvování tohoto rozhovoru a testu se můžete pustit do vyplňování přihlášky.

Několik málo informací o SLEP testu vč. ukázek si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách.

You may also like...

6 Responses

 1. Aďa napsal:

  Ja som takisto pisala tento slep test, rovnako mi ponukli mattoni mineralku a sedela som v konferecnej miestnosti uplne sama…sice ma nenapadlo, presunut nahravku dozadu, lebo som sa bala ze zrovna v tej cvhili niekto vtrhne do miestnosti :D Ale narozdiel od teba som slovnik v mobile vyuzivala s radostou :) neskor som vsak zistial ze v poslednej casti testu „writing“ som nepoznala tolko slovicok, ze ich vyhladavanim by som zabila asi hodinu :D tak som vacsinu tych odbornych textov a doplnovaciek potipovala :) Najlepsie vsak bolo, ked som zacala rozmyslat nad tym, ako to, ze ma tu nikto nekontroluje. Ved mozem predsa pouzivat slovnik a ine pomocky…pozriem hore a tam priamo na mna namierena kamera! :D :D inak nie si na FB? rada by som si s tebou popisala, kedze sme si vybrali tu istu agentutu a cez mail je to take dost zdlhave :D tak mi prosim ta posli na moj mail ake je tvoje meno na FB..dakujem :)

 2. jiripavlik napsal:

  @Aďa: Tyjo to me tehdy taky napadlo, ale pokud vim, tak tam kamera nebyla (v te konferencni mistnosti) :)

 3. Anet napsal:

  Ahoj :) ja tenhle test pisu ve stredu…a sem nerovzni uzt ed, rpotoze jeslti mi to nejvyjde, tak amerika asi padne:D kazdopadne mi dost pomaha, ze o tom sem pises.kazdopadne se urcite kouknu na stranky slep testu jeslti to tam nekde najdu(doufejme:D). a dekuju :)

 4. jiripavlik napsal:

  @Anet: Slysel jsem, ze kdyz to clovek neda, tak ho to nechaji napsat znovu. Hodne stesti :)

 5. Veronika napsal:

  Chtěla jsem se zeptat, jak a kde se můžu na tuto zkoušku SLEP přihlásit ? Děkuji

 6. Jája napsal:

  SLEP testy se dělají v agenturách, které pobyt zajišťují. Pokud by jsi jela na vlastní pěst tak si ho tam můžeš po domluvě také udělat. Platí se vžycky.Jestli s nima jedeš nebo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *