Moje škola a školní rok

Takže článek o prvním dni ve škole a předmětech jsem zdárně, i když pozdě, dokončil :-) Do školy už chodím skoro dva týdny, tak je čas na menší popis, protože se od Evropy liší v mnoha směrech (jak jinak :-)).

Uspořádání kampusu školy

První věc, která je tu dost odlišná, je samotné uspořádání školy. Escalon High School není jedna velká budova s více patry, ale jde o velký kampus, kde jednotlivé části školy jsou budovy rozmístěné po kampusu, mezi kterými se přechází venkem (asi tu prší fakt málo). Třídy jsou většinou pro 35 lidí a „architektonicky“ připomínají velké stavební buňky – nicméně jsou plně vybavené a s klimatizací (některým učitelům ale nedochází, že chladit stačí trochu, a ne tolik, abych s sebou musel nosit mikinu :-D). Některé třídy jsou v klasických kamenných jednopatrových budovách – což je další zvláštnost: ani si nepamatuju, kdy jsem tady naposled šel do schodů (a není to proto, že jsou všude výtahy :D).

Kampus je obrovský a kromě všech tříd se tu nachází velká knihovna, jídelna, velká tělocvična (na lavičky se vměstná celá škola, tedy přes 1000 lidí), bazén, posilovna, hřiště pro fotbal, tenis, softball, americký fotbal a golf.

Na přechod mezi třídami je tu pět minut, což je o dvě minuty více než na jiných školách. Stačí to na přechod z jedné strany kampusu na druhý, včetně zastávky ve skříňce nebo na záchodě – ale na nic jiného. I když učitelé vyhrožují, že pokud v moment zvonění nebudeme nachystaní na výuku, tak nám dají neomluvenou hodinu (tardy slip); ale pokud někdo doběhne minutu po zvonění, zatím vždy stačila omluva, že někomu nešel odemčít zámek, nebo že na záchodě byla fronta. Uvidíme časem.

Časové rozložení výuky

Běžný školní den má vždy sedm vyučovacích hodin. Výuka začíná v 8:20 a končí ve 15:05. Během 30minutové pauzy na oběd se dá vyjít z kampusu do Burger Kingu, Starbucks, Subway a dalších bufetů a obchodů, případně lze využít i školní jídelnu a školní mini-bufet. Škola otevírá v 7:23, a až do 8:20 se dá taktéž vyjít z kampusu nakoupit svačinu a podobně.

Co se týká obědů, tak je tu relativně malá jídelna (na to, že do školy chodí 1000 lidí) a oběd si lze koupit buď za hotovost nebo přes deposit na účtu. Nejčastěji jde o hamburgery, saláty, ovoce, vodu a jiné ochucené nápoje. Jeden oběd vyjde přibližně na $2-4 USD, takže nošením sendvičů z domu se dá za rok ušetřit poměrně slušná částka (třeba pokud byste měli těsný rozpočet). Já střídám obědy z jídelny s Burger Kingem a případně ovocem z obchodů, protože mám hned po obědě tělocvik, a tak se nemůžu zase tolik nacpávat. :-)

Co dál? Snad jen organizace školního roku – příprava do školy zabere docela dost času (na můj vkus), a to mám jen dvě nebo tři hodiny, do kterých musím něco dělat. Pokud má někdo třeba 4 AP třídy (tj. Advanced Placement, což jsou třídy náročností odpovídající plus mínus českému gymplu), tak už mu přes týden asi nezbývá čas na nic jiného. Tohle je tu vykompenzované velkým množstvím volna. Konkrétně:

Labor Day – 6. září
Veteren’s Day – 11. – 12. listopadu
Thanks Giving Break – 22. – 26. listopadu
Winter Break – 20. – 31. prosince
Martin Luther King – 17. ledna
February Break – 14. – 18. února
Spring Break – 22. – 29. dubna

Školní rok končí 27. května (tzn. měsíc a tři dny předtím, než mi končí vízum), takže pokud by další rok začínal stejně jako letos (16. srpna), tak letní prázdniny mají dva měsíce a dva týdny. K tomu potom patří 5 týdnů a 4 dny volna během školního roku + spousta Minimum days (rozvrh kratší o hodinu) – takže celkově mi přijde, že to tu není špatné a rozhodně bude spousta času na různé výlety po Státech. Oproti České republice je tu skoro o měsíc víc volna, nicméně v Lea tvrdí, že v Německu věnuje přípravě do školy stejně času jako já (= přijde domů a skoro nic nedělá) a prázdnin mají stejně jako tady. Pche.

Bez elektroniky

Další věc, kterou chci o škole zmínit, je absolutní zákaz elektroniky během výuky. Jakmile někomu kouká z kapsy 1 cm mobilu, tak ho učitel zabaví a musí si pro něj přijít rodič (nebo student, pokud je starší 18let). Už jsem viděl tři zabavené mobily, takže se to tu praktikuje, ale nevím proč. Elektronika je povolená jen před začátkem školy a během obědové pauzy, během které se dá připojit ke školní WiFi a zkontrolovat třeba maily přes mobil, ale používání notebooku v hodině tu nehrozí. Tohle pravidlo teda moc nechápu, ale co se dá dělat? Už vím, krýt se za jedním z mála „větších“ Američanů, kteří na tuhle školu chodí (je tu povinný tělocvik, který je každý den, takže jich je tu minimum – neplatí o dospělých, ale o tom zase někdy jindy), a v klidu si surfovat na internetu i v hodině. Jak už jsem psal, 18letí a starší studenti si mohou mobil vyzvednout sami… :-)

A asi poslední věc – pro cestu na záchod potřebujete propustku, a musíte se zapsat na seznam, vč. času odchodu a příchodu. Tohle má opodstatnění, je to kvůli zamezení čmárání po zdech, graffiti a podobně – a faktem je, že škola je čistá, uklizená a neponičená. Mám dojem že je tu i pár kamer (takových těch s 360 stupňovým pokrytím, které vypadají jako lampy), ale ty pokrývají jen vchody na kampus, nikoliv kampus a školu samotnou.

Jinak jsem mluvil jsem s několika studenty z jiných států a škol, a jsem celkem rád, že jsem skončil právě v Escalonu. Host-mum klidně nechá odemčený auto s otevřenými okny a jde do obchodu nakoupit, což bych já sice nikde neudělal, ale asi to něco o zdejší bezpečnosti vypovídá :-)

A poslední zajímavost – ředitel a další vysocí představitelé školy se po kampusu prohání v golfovém vozíku a vždycky se u toho tváří velmi důležitě. :-D

You may also like...

1 Response

  1. Eve napsal:

    Úžasnej článek :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *